Przejdź do treści

Stulejka, wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć!!!

Czas czytania: 2 minut

Stulejka to stan, w którym napletek nie może się cofnąć (być odciągniętym) z czubka penisa. Ciasny napletek jest powszechny u chłopców, ale zwykle przestaje być to problemem w wieku 3 lat.

Stulejka może występować naturalnie lub być wynikiem blizn po uszkodzeniu tkanki. Młodzi chłopcy mogą nie potrzebować leczenia stulejki, chyba że utrudnia ona oddawanie moczu lub powoduje inne problemy. Z wiekiem, potrzeba leczenia może wzrosnąć.

Objawy stulejki

Głównym objawem stulejki jest niezdolność do wycofania napletka. Napletek z wiekiem się rozluźnia, ale u niektórych może to trwać dłużej. W wieku około 17 lat chłopiec powinien łatwo cofnąć napletek.

Innym częstym objawem stulejki jest obrzęk napletka podczas oddawania moczu.

Przyczyny stulejki

Stulejka może wystąpić naturalnie. Nie jest jasne, dlaczego występuje u jednych, a u innych nie. Stan ten może również wystąpić, jeśli napletek zostanie siłą cofnięty, zanim będzie na to przygotowany. Może to uszkodzić skórę i spowodować blizny, utrudniając późniejsze wycofanie napletka.

Zapalenie lub infekcja napletka lub głowy prącia (żołędzia) może powodować stulejkę u chłopców lub mężczyzn. Balanitis to koliste zapalenie żołędzia. Czasami jest wynikiem złej higieny lub infekcji napletka.

Jedną z infekcji, która może prowadzić do zapalenia żołędzia, nazywa się liszajem twardzinowym. Jest to stan skóry, wywołany nieprawidłową odpowiedzią immunologiczną lub brakiem równowagi hormonalnej. Objawy mogą obejmować białe plamki na napletku. Skóra może swędzieć i łatwo pękać.

Stulejka a dojrzewanie

Niektóre przypadki stulejki mogą być nieuleczalne, szczególnie u młodych chłopców. Należy poczekać, aby zobaczyć, czy problem ustąpi samoczynnie z wiekiem, jeśli nie ma żadnych objawów ani komplikacji.

Jeśli stulejka przeszkadza w erekcji lub oddawaniu moczu lub gdy występują inne objawy, należy udać się do lekarza.

Lekarz powinien wypytać o nawracające infekcje żołędzia lub napletka.

Objawy infekcji mogą obejmować:

  • zmiany koloru żołędzia lub napletka
  • obecność plam lub wysypki
  • ból
  • swędzenie
  • obrzęk

Jak wyleczyć stulejkę?

Ocena wzrokowa lub opis objawów zwykle wystarczają, aby zdiagnozować stulejkę lub stan zapalny żołędzia.

Leczenie zapalenia żołędzia lub innych infekcji rozpoczyna się od wymazu z napletka. Infekcja bakteryjna będzie wymagać antybiotyków, podczas gdy infekcja grzybicza maści przeciwgrzybiczych.

Jeśli nie ma infekcji ani innej choroby powodującej stulejkę, może to być po prostu naturalna stulejka wywołana napięciem napletka.

W zależności od ciężkości choroby, codzienne delikatne cofanie może wystarczyć do wyleczenia problemu. W celu zmiękczenia napletka i ułatwienia cofnięcia można zastosować miejscową maść steroidową. Wmasowując ją w okolice żołędzia i napletka dwa razy dziennie przez kilka tygodni.

W poważniejszych przypadkach może być konieczne obrzezanie lub podobny zabieg chirurgicznyObrzezanie to usunięcie całego napletka. Możliwe jest również chirurgiczne usunięcie części napletka. Obrzezanie jest zwykle wykonywane w okresie niemowlęcym, operację można wykonać u mężczyzny w każdym wieku.

Obrzezanie może być również konieczne, jeśli doświadczasz nawracającego zapalenia żołędzia, infekcji dróg moczowych lub innych infekcji.

Stulejka a parafimoza

Stan zwany parafimozą może wystąpić, gdy napletek jest schowany, ale nie można go cofnąć do normalnej pozycji. Może to wymagać natychmiastowej pomocy medycznej. Jednym z powikłań parafimozy jest zmniejszenie dopływu krwi do końcówki penisa.

Opcje leczenia parafimozy są podobne do tych w przypadku stulejki. Smarowanie żołędzia i napletka może pomóc w przesunięciu napletka z powrotem. Przed wypróbowaniem tego leczenia należy omówić to z lekarzem. Jeśli parafimoza utrzymuje się przez kilka godzin, pojawiają się zmiany koloru penisa lub ból, należy natychmiast uzyskać pomoc lekarską.

Podsumowanie

Delikatne odciągnięcie napletka podczas kąpieli lub oddawania moczu powinno wystarczyć, aby uchronić penisa przed komplikacjami higienicznymi.

Stulejka może być poważnym i bolesnym stanem. Jednak jest uleczalna, a efekty są zwykle bardzo dobre. Kluczem jest zasięgnięcie porady lekarza.

Należy również pamiętać, że każdy chłopiec rozwija się w różnym tempie i na wiele subtelnie odmiennych sposobów. Więc nie należy się zbytnio obawiać, gdy masz problem z odciągnięciem napletka.

Tagi: