Przejdź do treści

Niski popęd płciowy (niskie libido) u mężczyzn: przyczyny i leczenie

Czas czytania: 4 minut

Niski popęd płciowy oznacza zmniejszone zainteresowanie aktywnością seksualną. Od czasu do czasu tracimy zainteresowanie seksem, a poziom libido zmienia się w ciągu życia, to normalne. Jednak niskie libido przez długi czas może powodować niepokój. Czasami może to wskazywać na zły stan zdrowia.

Oto kilka potencjalnych przyczyn niskiego libido u mężczyzn.

Niski poziom testosteronu

Testosteron jest ważnym męskim hormonem. U mężczyzn jest głównie produkowany w jądrach.

Testosteron jest odpowiedzialny za budowę mięśni i masy kostnej oraz stymulację produkcji nasienia. Poziom testosteronu również wpływa na popęd seksualny.

Poziomy testosteronu u mężczyzn będą się różnić. Jednak uważa się, że mężczyźni mają niski poziom testosteronu lub niski poziom T, gdy spada poniżej 300 nanogramów na decylitr (ng / dl).

Kiedy poziom testosteronu spada, spada również ochota na seks.

Zmniejszenie poziomu testosteronu jest normalną częścią procesu starzenia. Jednak drastyczny jego spadek może prowadzić do obniżenia libido.

Porozmawiaj z lekarzem, jeśli uważasz, że może to być dla Ciebie problem. Możesz przyjmować suplementy, aby zwiększyć poziom testosteronu.

Niski popęd płciowy a Leki

Przyjmowanie niektórych leków może obniżyć poziom testosteronu, co z kolei może prowadzić do niskiego libido.

Na przykład leki na ciśnienie krwi, takie jak inhibitory ACE i beta-blokery, mogą zapobiegać wytryskowi i erekcji.

Inne leki lub terapie, które mogą obniżyć poziom testosteronu:

 • chemioterapia lub radioterapia raka
 • hormony stosowane w leczeniu raka prostaty
 • kortykosteroidy
 • opioidowe leki przeciwbólowe, takie jak morfina i oksykodon
 • lek przeciwgrzybiczy zwany ketokonazolem
 • cymetydyna, która jest stosowana w leczeniu zgagi i choroby refluksowej przełyku
 • sterydy anaboliczne, które mogą być stosowane przez sportowców w celu zwiększenia masy mięśniowej
 • niektóre leki przeciwdepresyjne

Jeśli odczuwasz skutki niskiego poziomu testosteronu, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Może doradzić zmianę leków.

Niski popęd płciowy a Zespół niespokojnych nóg (RLS)

Zespół niespokojnych nóg (RLS) to niekontrolowana potrzeba poruszania nogamiBadania wykazały, że ludzie z RLS mają większe ryzyko zaburzeń erekcji.

Wykazano, że mężczyźni, u których wystąpiło RLS co najmniej 5 razy w miesiącu, byli o około 50 % bardziej narażeni na wystąpienie zaburzeń erekcji.

Ponadto mężczyźni, którzy częściej mieli epizody RLS, byli jeszcze bardziej narażeni na impotencję.

Niski popęd płciowy a Depresja

Depresja zmienia wszystkie aspekty życia. Osoby z depresją odczuwają ograniczony lub całkowity brak zainteresowania czynnościami, które kiedyś sprawiały im przyjemność, w tym seksem.

Niskie libido to także efekt uboczny niektórych leków przeciwdepresyjnych, w tym:

 • inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i norepinefryny, takie jak duloksetyna
 • selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, takie jak fluoksetyna i sertralina

Porozmawiaj z lekarzem, jeśli zażywasz leki przeciwdepresyjne i masz niskie libido. Może on zająć się działaniami niepożądanymi, dostosowując dawkę lub zmieniając lek na inny.

Niski popęd płciowy a Przewlekła choroba

Kiedy nie czujesz się dobrze ze względu na skutki choroby, takiej jak przewlekły ból, seks nie znajduje się na liście Twoich priorytetów.

Niektóre choroby, takie jak rak, mogą zmniejszyć liczbę plemników.

Inne przewlekłe choroby, które mogą mieć wpływ na twoje libido to:

 • cukrzyca typu 2
 • otyłość
 • wysokie ciśnienie krwi
 • wysoki cholesterol
 • przewlekłe choroby płuc, serca, nerek i wątroby

Jeśli cierpisz na przewlekłą chorobę, porozmawiaj ze swoim partnerem o kwestiach seksualnych w tym czasie. Możesz również rozważyć konsultację z doradcą małżeńskim lub terapeutą seksualnym, który może pomóc w Twoich problemach.

Niski popęd płciowy a Problemy ze snem

Badanie opublikowane w Journal of Clinical Sleep Medicine wykazało, że mężczyźni z obturacyjnym bezdechem sennym doświadczają niższego poziomu testosteronu. To z kolei prowadzi do obniżenia aktywności seksualnej i libido.

Naukowcy odkryli, że prawie 1/3 mężczyzn, którzy mieli ciężki bezdech senny, również mieli obniżony poziom testosteronu.

W innym badaniu u młodych, zdrowych mężczyzn poziom testosteronu spadł o 10 do 15 % po tygodniowym ograniczeniu snu do 5 godzin na dobę.

Naukowcy odkryli, że wpływ ograniczenia snu na poziom testosteronu był szczególnie widoczny między godziną 14:00 a 22:00 następnego dnia.

Niski popęd płciowy a Starzenie

Poziom testosteronu, który jest powiązany z libido, jest najwyższy u nastolatków.

Z wiekiem orgazm, wytrysk i pobudzenie zajmują więcej czasu. Erekcje mogą nie być tak mocne, a czas potrzebny, aby osiągnąć wzwód może być dłuższy.

Jednak dostępne są leki, które mogą pomóc w leczeniu tych problemów.

Niski popęd płciowy a Niska samoocena

Samoocena jest definiowana jako ogólna opinia, jaką dana osoba ma o sobie. Niska samoocena, niska pewność siebie i wizerunek ciała mogą mieć wpływ na twoje zdrowie emocjonalne i dobre samopoczucie.

Jeśli uważasz, że jesteś nieatrakcyjny lub niepożądany, prawdopodobnie utrudni Ci to kontakty seksualne. Brak aprobaty tego, co widzisz w lustrze, może sprawić, że będziesz chciał całkowicie uniknąć seksu.

Niska samoocena może również powodować lęk przed sprawnością seksualną, co może prowadzić do problemów z zaburzeniami erekcji i zmniejszonego pożądania seksualnego.

Z biegiem czasu problemy z samooceną mogą powodować większe problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak depresja, lęk i nadużywanie narkotyków lub alkoholu – wszystkie są powiązane z niskim libido.

Niski popęd płciowy a ćwiczenia fizyczne

Za niski popęd seksualny u mężczyzn może również odpowiadać za mała lub za duża ilość ćwiczeń.

Zbyt mała aktywność fizyczna (lub jej brak) może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, które mogą wpływać na pożądanie seksualne i podniecenie.

Regularne ćwiczenia mogą zmniejszyć ryzyko przewlekłych stanów, takich jak otyłość, wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca typu 2, z których wszystkie są związane z niskim libido. Wiadomo, że umiarkowane ćwiczenia obniżają poziom kortyzolu w nocy i zmniejszają stres, co może pomóc zwiększyć popęd seksualny.

Z drugiej strony wykazano również, że nadmierne ćwiczenia wpływają na zdrowie seksualne. W jednym z badań wyższy poziom intensywnego i długotrwałego treningu wytrzymałościowego był silnie powiązany ze zmniejszeniem wyników libido u mężczyzn.

Niskie libido a Alkohol

Intensywne picie alkoholu lub ponad 14 drinków w tygodniu wiąże się ze spadkiem produkcji testosteronu. Nadmierne ilości alkoholu przez dłuższy czas może zmniejszyć popęd seksualny.

Zaleca się, aby mężczyźni, którzy regularnie spożywają więcej niż 3 drinki dziennie, rozważyli ograniczenie spożycia alkoholu. Przeciętny dorosły mężczyzna powinien wypijać 2 lub mniej drinki dziennie, większa ilość może prowadzić do długotrwałego pogorszenia stanu zdrowia.

Niski popęd płciowy a Narkotyki

Oprócz alkoholu, ze spadkiem produkcji testosteronu wiąże się również używanie tytoniu, marihuany i narkotyków, takich jak opiaty. Może to skutkować brakiem pożądania seksualnego.

Stwierdzono również, że palenie ma negatywny wpływ na produkcję i ruch plemników.

Podsumowanie

Leczenie niskiego libido często polega na leczeniu podstawowej przyczyny.

Jeśli niskie libido jest spowodowane stanem zdrowia, może być konieczna zmiana leków. Jeśli przyczyna jest psychologiczna, być może będziesz musiał udać się do terapeuty w celu uzyskania porady.

Możesz także samodzielnie podjąć kroki, aby zwiększyć swoje libido. Następujące działania mogą pomóc je zwiększyć:

 • żyj zdrowiej
 • wysypiaj się
 • wykonuj ćwiczenia radzenia sobie ze stresem
 • jedz zdrowo