Przejdź do treści

19 faktów i 5 mitów na temat ciąży

Czas czytania: 3 minut

W czasie ciąży wiele się dzieje. Możesz spodziewać się zmian, które nastąpią w tym czasie, niektóre z nich mogą wydawać się fascynujące a nawet zaskakujące.

Poniżej znajdziesz 19 faktów i 5 mitów na temat płodności, ciąży, porodu i nie tylko.

19 faktów na temat ciąży

ciaża

 1. Najdłuższa zarejestrowana ciąża wynosiła 375 dni. Według wpisu z 1945 roku w Time Magazine, kobieta, która nazywała się Beulah Hunter urodziła w Los Angeles prawie 100 dni po planowanym terminie porodu.
 2. Jedna z najkrótszych odnotowanych ciąż, w których przeżyło niemowlę, trwała zaledwie 22 tygodnie. Dziecko miało wiele komplikacji, ale przeżyło.
 3. Najstarsza odnotowana kobieta, która urodziła dziecko, miała 66 lat.
 4. Objętość krwi w organizmie w czasie ciąży wzrasta 40 do 50 %. Ten wzrost jest niezbędny w uzyskaniu dodatkowego tlenu potrzebnego do utrzymania zdrowej ciąży.
 5. W czasie ciąży macica może się znacznie rozszerzyć. W pierwszym trymestrze jest wielkości pomarańczy. W trzecim rozszerza się do wielkości arbuza.
 6. Przyszłe mamy mogą zacząć produkować mleko już po 14 tygodniach ciąży.
 7. Twój głos może się zmienić w czasie ciąży. Dzieje się tak, ponieważ zmiany hormonalne mogą powodować puchnięcie strun głosowych. Najprawdopodobniej wróci do normy po porodzie lub okresie karmienia piersią.
 8. W trzecim trymestrze rozwijające się dziecko może rozpoznać głos matki z wnętrza macicy.
 9. Około 1 na 2000 dzieci rodzi się z zębami. Są to luźne zęby urodzeniowe i czasami muszą zostać usunięte przez lekarza. Mogą sprawiać ból matce podczas karmienia piersią. Mogą być również niebezpieczne, istnieje ryzyko ich wypadnięcia i połknięcia przez dziecko.
 10. Wiele ciężarnych w Chinach unika zimnych potraw, takich jak lody i arbuzy. Wolą gorące napoje, takie jak herbata i zupa, wierząc, że ciąża ma „zimny” charakter, a gorące płyny pomagają zrównoważyć yin i yang. Nie ma dowodów na poparcie tego twierdzenia, ale jest to nadal powszechna praktyka kulturowa.
 11. W Japonii kobietom w ciąży można wydać odznakę, którą można założyć na torbę lub zawiesić na szyi. Chodzi o to, że osoby dojeżdżające do pracy w pociągach i autobusach zobaczą odznakę i zaoferują swoje miejsca nawet wtedy, gdy kobieta jest we wczesnej ciąży i jeszcze nie jest ona widoczna.
 12. Turcja ma najwyższy odsetek dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie (50,4 na 100 żywych urodzeń), podczas gdy Islandia ma najniższy (15,2 na 100 żywych urodzeń).
 13. W 2015 r. 17,8% ciężarnych kobiet we Francji paliło do trzeciego trymestru. W rezultacie szpitale zaczeły oferować bony płatnicze w zamian za udział w programie rzucania palenia w czasie ciąży.
 14. Osiem – To największa liczba żywych dzieci urodzonych przez samotną matkę. W 2009 roku Nadya Suleman urodziła sześciu chłopców i dwie dziewczynki w szpitalu w Kalifornii.
 15. W Beninie rodzi się więcej bliźniaków niż w jakimkolwiek innym kraju – na 1000 urodzeń przypada 27,9 bliźniaków.
 16. Bliźnięta płci przeciwnej (jeden chłopiec i jedna dziewczynka) stanowią około jedną trzecią porodów bliźniaczych.
 17. Stany Zjednoczone należą do najgorszych krajów świata zachodniego pod względem śmiertelności matek. Szacuje się, że w 2015 r. przypadało 14 zgonów na każde 100 000 żywych urodzeń. Grecja, Islandia, Polska i Finlandia osiągnęły najniższy wskaźnik, zaledwie 3 zgony na 100 000 żywych urodzeń w 2015 r.
 18. Niemowlęta mogą płakać w łonie matki. Badacze stwierdzili, że ultradźwięki wyrażają niezadowolenie już od początku 28 tygodnia.
 19. W 1879 r. Urodziło się najcięższe zarejestrowane dziecko, ważące 9,98kg. Niestety zmarło 11 godzin po porodzie.

5 mitów na temat ciąży

dziecko ciąża

 1. Mit: Kształt brzucha pozwala przewidzieć płeć dziecka.

Często się mówi, że będziesz mieć chłopca, gdy brzuch jest niżej. Jeśli jest wyżej, to dziewczynkę. W rzeczywistości mięśnie brzucha rozciągają się podczas kolejnych ciąż. Tak więc, jeśli brzuch kobiety jest wyżej, prawdopodobnie oznacza to po prostu, że ma silne mięśnie brzucha lub jest to jej pierwsza ciąża.

 1. Mit: tętno płodu pozwala przewidzieć płeć.

Posłuchaj uważnie tętna, a będziesz w stanie określić płeć swojego przyszłego dziecka. To nieprawda. Normalne tętno płodu u wszystkich dzieci w okresie życia płodowego waha się od 120 do 160 uderzeń na minutę. Będziesz musiała poczekać na USG lub poród, aby ustalić płeć.

 1. Mit: Kształt i wygląd twarzy podczas ciąży może przewidywać płeć.

Być może słyszałaś, że jeśli kobieta ma pełną twarz lub trądzik, to będzie dziewczynka. To nieprawda i kolejna opowieść starych babć. Na kształt twarzy i stan skóry w czasie ciąży wpływa wiele innych czynników, takich jak dieta i genetyka.

 1. Mit: Pikantne jedzenie podczas ciąży powoduje ślepotę u niemowląt.

Jedzenie pikantnych potraw w czasie ciąży jest całkowicie bezpieczne, ale może prowadzić do zgagi. Zapytaj swojego lekarza o bezpieczny dla ciąży środek zobojętniający, jeśli spodziewasz się niestrawności.

 1. Mit: Zgaga podczas ciąży oznacza, że ​​Twoje dziecko urodzi się z włosami.

Właściwie tu może być trochę prawdy. Małe badanie wykazało, że kobiety z łagodną do ciężkiej zgagi urodzą dzieci z włosami. Naukowcy uważają, że może istnieć związek między hormonami ciążowymi rozluźniającymi części dolnego przełyku a odpowiedzialnymi za wzrost włosów u płodu. Potrzebne są jednak dalsze badania.

Na czym polega zabieg leczenia kanałowego?

Tagi: