Przejdź do treści

Czy unikanie wytrysku jest niezdrowe? Co musisz wiedzieć na ten temat?

Czas czytania: 4 minut

Martwisz się, że od dłuższego czasu nie miałeś wytrysku z powodu dłuższej abstynencji seksualnej? Czy to kwestia braku seksu czy też postanowiłeś się nie masturbować. Ale zastanawiasz co się dzieje ze spermą i czy to normalne, aby jej nie uwalniać?

Przeanalizujmy, co nauka mówi o korzyściach i zagrożeniach oraz co zrobić, jeśli chcesz długo unikać wytrysku.

Ile razy w ciągu dnia można mieć wytrysk?

sperma plemnik

Tak naprawdę nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od twojego stanu hormonalnego i ogólnego stanu zdrowia.

Możesz być w stanie wytryskać podczas masturbacji lub stosunku seksualnego do 5 razy z rzędu (a prawdopodobnie znacznie więcej).

Nie musisz się martwić, że zabraknie Ci nasienia. Twoje ciało stale wytwarza plemniki i przechowuje je w jądrach. Nazywa się to spermatogenezą. Pełny cykl trwa około 64 dni. Ale twoje jądra produkują kilka milionów plemników dziennie. To około 1500 na sekundę.

Jak działa wytrysk

Wytrysk nie jest prostym procesem. Istnieje kilka procesów, które muszą ze sobą współpracować po uzyskaniu erekcji, aby zebrać nasienie, a następnie wypchnąć je z penisa.

  1. Fizyczna stymulacja podczas kontaktu seksualnego wysyła sygnały przez ośrodkowy układ nerwowy do rdzenia kręgowego i mózgu.
  2. Ta stymulacja trwa do momentu osiągnięcia fazy plateau w cyklu seksualnym, która prowadzi do orgazmu.
  3. Nasieniowody w jądrach, które przechowują i przemieszczają plemniki przenoszą plemniki z jąder do cewki moczowej na dole prącia.
  4. Gruczoł krokowy i pęcherzyki nasienne wytwarzają płyn, który wyprowadza plemniki z trzonu penisa. Następnie szybko je wytryskuje.
  5. Mięśnie w pobliżu dna prącia nadal ściskają tkanki prącia kolejne 5 razy, aby wypychać nasienie.

Co to jest okres refrakcji?

Inną rzeczą, o której należy pamiętać w przypadku wytrysku, jest okres refrakcji.

Okres refrakcji następuje zaraz po orgazmie. Trwa do momentu, gdy znów będziesz w stanie się podniecić seksualnie.

Okres refrakcji różni się w zależności od mężczyzny. Wpływa na to wiele czynników, takich jak wiek i ogólny stan zdrowia.

Nie musisz się martwić, jeśli uważasz, że u ciebie jest on za długi (lub nawet za krótki). Niektórym może zająć tylko kilka minut. Dla innych może trwać kilka dni lub dłużej.

Obrzezany a nieobrzezany penis – różnice i wpływ na zdrowie

Czynniki wpływające na wytrysk

Kilka czynników może wpływać na wytrysk i funkcje seksualne.

Wiek

Wraz z wiekiem pobudzenie i wytrysk mogą zająć więcej czasu. Od pobudzenia do wytrysku może minąć od 12 do 24 godzin. Ten czas jest inny dla każdego.

Analiza 2005 wskazuje zmiany funkcji seksualnych najbardziej drastycznie około 40 lat.

Dieta

Dieta bogata w pokarmy wspomagające przepływ krwi, takie jak łosoś, owoce cytrusowe i orzechy, może pomóc w częstszym i bardziej konsekwentnym wytrysku. Dieta uboga w witaminy i minerały może utrudniać wytrysk.

Zdrowie fizyczne

Pozostanie aktywnym może obniżyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Obie te rzeczy mogą wpływać na wytrysk.

Staraj się wykonywać umiarkowaną lub ciężką aktywność przez co najmniej 20 do 30 minut każdego dnia.

Zdrowie psychiczne

Stres, lęk, depresja i inne schorzenia psychiczne mogą wpływać na Twoje funkcje seksualne. W rezultacie może to wpłynąć na twoją zdolność (lub niezdolność) do wytrysku.

Seksualne upodobania

Masturbacja i aktywność seksualna polegają w równym stopniu na czerpaniu przyjemności z siebie, co na zapewnieniu fizjologicznej gotowości organizmu do wytrysku. Wszystkie poniższe czynniki mogą wpływać na wytrysk:

  • eksperymentowanie z różnymi pozycjami i częściami ciała
  • bycie aktywnym seksualnie o różnych porach dnia
  • ustawianie różnych nastrojów za pomocą oświetlenia, zapachów i muzyki
  • próbować odgrywania ról

Czy to niezdrowe, gdy długo nie mam wytrysku?

Nie ma jednoznacznych dowodów na to, jak częstotliwość wytrysku jest powiązana ze zdrowiem.

Ankieta z 2018 na ten temat wykazało, że ograniczenie czasu między wytryskami może poprawić jakość nasienia. Jednak autorzy badania ostrzegają, że nie ma wystarczających dowodów, aby potwierdzić to na pewno.

Dobrze znane badanie z 2016 roku obejmujące prawie 32 000 mężczyzn, które trwało od 1992 do 2010 roku, sugeruje, że częsty wytrysk (około 21 razy w miesiącu) może obniżyć ryzyko raka prostaty. Ale w tym badaniu wykorzystano dane zgłoszone przez samych uczestników. Trudno stwierdzić na pewno, czy odpowiedzi są naprawdę dokładne, ponieważ nie zaobserwowano ich w kontrolowanych warunkach. Ludzie nie zawsze pamiętają rzeczy ze stuprocentową dokładnością.

badanie 2004 w tej samej grupie mężczyzn nie stwierdziło żadnego istotnego związku między wytryskiem a ryzykiem raka prostaty.

Tak więc, badania się wzajemnie wykluczały, nie bierz ich wyników zbyt do serca.

Co powoduje ból penisa po seksie?

Jak wytrzymać długi czas bez wytrysku?

Oto kilka sposobów na kontrolowanie częstotliwości wytrysku.

Jak wytrzymać dłużej w łóżku

Wypróbuj metodę ściskania. Tuż przed orgazmem delikatnie ściśnij obszar, w którym spotykają się główka i trzon penisa, aby powstrzymać się przed przyjściem.

Bardziej zaangażowaną metodą jest przerywanie: kiedy jesteś naprawdę blisko wytrysku, zatrzymujesz się tuż przed dojściem.

Ta metoda ma swoje korzenie w leczeniu osób, które doświadczają przedwczesnego wytrysku. Obecnie wiele osób ją praktykuje i opowiada się za jej korzyściami.

Co dzieje się z plemnikami, które nie są uwalniane z organizmu

sperma ruchliwość plemników

Nie masz dużej ilości wytrysków? Bez obaw, plemniki, które nie wytryskują, po prostu zostają ponownie wchłonięte do organizmu lub wytryskują z organizmu podczas nocnej emisji.

Możesz myśleć o „mokrych snach” jako o czymś, co dzieje się, gdy jesteś nastolatkiem. Mogą się zdarzyć w dowolnym momencie twojego życia.

Wytrysk nie wpływa również na funkcje seksualne, płodność ani pożądanie.

Podsumowanie

Planujesz nie mieć wytrysku przez dłuższy czas? W porządku! Unikanie wytrysku nie jest niezdrowe.

Pomimo tego, co sugerują badania, istnieje bardzo niewiele dowodów na to, że duża ilość wytrysku pomaga zapobiegać rakowi prostaty.

Tagi: