Przejdź do treści

Trzeci trymestr ciąży: tycie, żylaki i ból

Czas czytania: 3 minut

Trzeci trymestr ciąży, to największy rozwój u dziecka. Twoje ciało również przejdzie znaczące zmiany, aby wspierać rosnący płód. Możesz mieć niektóre z objawów, które miałeś w pierwszym i drugim trymestrze, ale często są one gorsze w trzecim trymestrze, gdy zbliżasz się do narodzin dziecka.

Szybki przyrost masy ciała

W ostatnich miesiącach ciąży dziecko przybiera na wadze najwięcej. Waży około 0,9 kg w 27 tygodniu, 1,8 do 2 kg w 32 tygodniu i rośnie do 3-4,5 kg w momencie porodu. Jego długość również się zwiększa średnio o 15 cm w trzecim trymestrze.

Twoje ciało również przybierze na wadze z powodu większej masy: krwi, płynów owodniowych, macicy, łożyska, zapasów tłuszczu. Wszystko to doda kilka dodatkowych kilogramów.

Chociaż z pewnością nie chcesz schudnąć w trzecim trymestrze, ważne, aby nie ulegać zachciankom na niezdrowe jedzenie i być tak aktywnym, jak to tylko możliwe. Robienie obu tych rzeczy pomoże Ci uniknąć niepotrzebnego przybrania na wadze.

Całkowita waga, którą powinnaś przybrać, zależy od tego, ile ważyłaś przed ciążą. Powikłania związane ze zbyt dużym przyrostem masy ciała mogą pojawić się w trzecim trymestrze i mogą obejmować:

 • cukrzycę ciążową
 • wysokie ciśnienie krwi
 • przedwczesny poród (dziecko rodzi się w 37 tygodniu lub wcześniej)
 • duża waga urodzeniowa

Trzeci trymestr ciąży a żyły nóg i obrzęk

Naturalny przyrost masy ciała spowodowany ciążą może powodować puchnięcie nóg i kostek. Problem może być gorszy, gdy dochodzi do dodatkowego zatrzymywania płynów, więc pij dużo wody i unikaj słonych pokarmów.

Dodatkowe ciśnienie w kończynach dolnych może prowadzić do pajączków i żylaków. Zmniejsz nacisk na nogi, odpoczywając z podniesionymi stopami, kiedy tylko możesz. Możesz również rozważyć noszenie pończoch uciskowych, jeśli obrzęk powoduje ból.

Niewielkie zatrzymanie płynów jest normalne, ale szybki i bolesny obrzęk nóg i kostek może być powodem do niepokoju. Należy poinformować lekarza o każdym nagłym obrzęku, aby wykluczył potencjalnie zagrażający życiu stan zwany stanem przedrzucawkowym. Charakteryzuje się on bardzo wysokim ciśnieniem krwi, białkiem w moczu, a czasem bólem głowy i bólem w prawym górnym rogu brzucha.

Zmiany piersi i pochwy a trzeci trymestr

W ostatnich tygodniach ciąży piersi powiększają się i stają się bardziej delikatne. Kobiety zyskują średnio 1 kg tkanki w piersiach podczas ciąży. W trzecim trymestrze z piersi może wyciekać siara, czyli wczesne mleko matki o żółtym kolorze.

W czasie ciąży wszelkie znaczące zmiany w pochwie mogą być powodem do niepokoju. Jest mały wyjątek w trzecim trymestrze. Pod koniec ciąży możesz zauważyć wydzielinę z pochwy, która wygląda jak śluz i zawiera jedną lub dwie plamki krwi. Jest to wynik zmiękczenia szyjki macicy, które ma pomóc Ci przygotować się do porodu. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli zauważysz:

 • nadmierne upławy
 • wydzielinę, która jest gęsta, żółta, zielona, ponieważ może to wskazywać na infekcję
 • jakakolwiek krew z pochwy

Trzeci trymestr ciąży a bóle

Rosnące dziecko zaczyna odczuwać skurcze w brzuchu, więc możesz pojawić się więcej kopnięć i innych ruchów. Niektóre z nich mogą od czasu do czasu być bolesne.

Rosnący płód może powodować więcej bólu z powodu dodatkowego ciężaru, który nosisz. Bóle pleców, kolan i szyi są normą jeśli chodzi o trzeci trymestr ciąży. Odpocznij i podnoś stopy, kiedy możesz, i naprzemiennie stosuj okłady z lodu i grzewcze, aby złagodzić ból.

Częste oddawanie moczu

W pierwszym i drugim trymestrze może być konieczne częstsze oddawanie moczu z powodu zmian hormonalnych. Teraz, kiedy jest trzeci trymestr, może się wydawać, że musisz sikać co godzinę. Dzieje się tak, ponieważ cały przyrost wagi dziecka wywiera dodatkowy nacisk na pęcherz. Unikaj picia zbyt dużej ilości płynów w nocy, aby nie zakłócać snu.

Aby przygotować się do porodu, dziecko osadza się w miednicy. Kiedy tak się stanie, możesz zauważyć, że jesteś w stanie oddychać głębiej lub jeść trochę więcej. Ale główka dziecka teraz jeszcze bardziej naciska na pęcherz.

Oprócz irytacji, częste wizyty w łazience zwykle nie są powodem do niepokoju. Jeśli jednak zauważysz krew w moczu lub ból pleców, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Oba mogą być oznakami infekcji dróg moczowych.

Problemy ze snem w nocy

Być może na początku ciąży chciałaś cały czas spać. Trzeci trymestr ciąży to częsta bezsenność. Ogólny dyskomfort jest głównym powodem, dla którego kobiety w ciąży nie mogą spać. Ten dyskomfort może wynikać z potrzeby oddawania moczu lub kopania dziecka. Aby mieć pewność, że przygotujesz siebie i swoją sypialnię na spokojny sen.

 • Unikaj ćwiczeń późnym popołudniem i wieczorem.
 • Utrzymuj chłód w sypialni i zacieniaj ją.
 • Unikaj późnych drzemek lub trwających dłużej niż godzinę.
 • Rozważ umieszczenie wentylatora przy łóżku.
 • Wyłącz telewizor w sypialni. (Nawet przy wyłączonym dźwięku migotanie światła może zakłócać cykle snu)
 • Weź ciepłą kąpiel przed snem.
 • Medytuj lub stosuj ćwiczenia głębokiego oddychania.
 • Użyj dodatkowych poduszek, aby podtrzymać brzuch.

Trzeci trymestr ciąży a inne zmiany

Niektóre przyszłe matki mają inne zmiany w trzecim trymestrze, w tym:

 • zgaga
 • hemoroidy
 • duszność
 • wypukły pępek
 • Skurcze Braxtona Hicksa (są słabe i nie są tym samym, co skurcze porodowe).

 

Źródła:

 • https://www.healthline.com/health/pregnancy/third-trimester-weight-gain
 • https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-health-wellness/third-trimester/