Przejdź do treści

Wszy łonowe- objawy, przyczyny, leczenie

Czas czytania: 3 minut

Wszy łonowe, to bardzo małe owady, które atakują okolice narządów płciowych. Istnieją trzy rodzaje wszy, które atakują ludzi:

 • pediculus humanus capitis: wszy głowowe
 • pediculus humanus corporis: wszy
 • phthirus pubis: wszy łonowe

Wszy żywią się ludzką krwią i powodują intensywne swędzenie w dotkniętych obszarach. Wszy łonowe zwykle żyją na włosach łonowych i rozprzestrzeniają się poprzez kontakty seksualne. W rzadkich przypadkach można je znaleźć w rzęsach, włosach pod pachami i zarostu. Wszy łonowe są często mniejsze niż wszy głowowe.

Wszy łonowych są częstsze wśród osób z infekcjami przenoszonymi drogą płciową.

Jak można zarazić się wszawicą łonową?

Wszy łonowe są zwykle przenoszone przez intymne kontakty, w tym stosunek płciowy. Możliwe jest również złapanie wszy za pomocą koców, ręczników, prześcieradeł lub odzieży osób, które są zakażone.

Dorosłe wszy składają jaja na trzonie włosa, blisko skóry. Te jaja nazywane są gnidami. 7-10 dni później gnidy wykluwają się i zaczynają żywić się twoją krwią. Wszy mogą żyć bez pożywienia przez jeden do dwóch dni.

Wbrew powszechnemu przekonaniu jest bardzo mało prawdopodobne, aby zarazić się wszami łonowymi z deski sedesowej lub mebli. Wszy łonowe zwykle nie spadają z żywiciela, chyba że są martwe. Nie mogą też przeskakiwać z jednej osoby na drugą jak pchły.

Nie pozwól dzieciom spać w twoim łóżku, jeśli masz wszy łonowe. Dzieci mogą zarazić się poprzez spanie w tym samym łóżku, co osoba, która ma wszy. U dzieci wszy zwykle żyją na rzęsach lub brwiach. Obecność wszy łonowych u dziecka może również wskazywać na wykorzystywanie seksualne.

Oznaki zakażenia wszami łonowymi?

Osoby z wszami łonowymi często odczuwają swędzenie w okolicy narządów płciowych lub odbytu około 5 dni po zakazeniu. W nocy swędzenie stanie się bardziej intensywne. Inne typowe objawy to:

 • niska gorączka
 • drażliwość
 • brak energii
 • bladoniebieskie plamy w pobliżu ukąszeń

Nadmierne swędzenie może powodować rany lub infekcję w dotkniętych obszarach. Dzieci z wszami na rzęsach są również narażone na ryzyko rozwoju zapalenia spojówek (różowe oko).

Jak rozpoznać wszy łonowe?

Zwykle możesz zdiagnozować siebie, dokładnie badając obszar łonowy. Możesz użyć szkła powiększającego, aby wyszukać wszy łonowe, jeśli podejrzewasz zakażenie, ale nie widzisz wystarczająco dobrze.

Wszy są zwykle jasnoszare, ale po wypiciu krwi mogą ciemnieć. Prawdopodobnie jesteś zarażony wszami, jeśli widzisz małe owady w kształcie krabów poruszające się we włosach łonowych.

Jaja wszy są kolejnym wskaźnikiem. Jaja są małe i białe i zwykle znajdują się wokół korzeni włosów łonowych lub innych włosów na ciele.

Zadzwoń do lekarza, jeśli masz objawy obecności wszy łonowych.

Jak pozbyć się wszy łonowych?

Leczenie polega na odkażeniu siebie, ubrań i pościeli. Miejscowe, dostępne bez recepty płyny i szampony mogą być pomocne. Zabiegi te obejmują balsamy z permetryną: RID, Nix i A-200. Zapytaj swojego lekarza, które produkty są bezpieczne w użyciu, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią lub leczysz niemowlę z powodu wszy łonowych.

Umycie włosów łonowych może być skuteczne tylko wtedy, gdy inwazja wszy jest łagodna. Przeczytaj instrukcje na opakowaniach preparatów, aby dowiedzieć się, ile produktu należy użyć i jak długo będzie on utrzymywał się na skórze. Leki na receptę mogą być również konieczne, jeśli miejscowe rozwiązania nie działają.

Nawet po skutecznym leczeniu kilka uporczywych jaj może przylgnąć do twoich włosów. Usuń resztki gnid za pomocą pincety. Domowe środki zaradcze, takie jak golenie i gorące kąpiele, nie są skuteczne w leczeniu wszy łonowych. Wszy mogą z łatwością przetrwać takie zabiegi.

Jeśli kilka osób w Twoim domu zaraziło się wszami łonowymi, lecz wszystkich jednocześnie. Pomaga to zapobiegać ponownemu zakażeniu. Musisz także odkazić swój dom. Odkurz cały dom i wyczyść łazienkę roztworem wybielacza. Wypierz wszystkie ręczniki, pościel i ubrania w gorącej wodzie i wysusz je w suszarce, używając najwyższych ustawień. Jeśli nie możesz wyprać chemicznie określonej części garderoby, zamknij ją w hermetycznym plastikowym worku na 72 godziny.

Możesz potrzebować silniejszych leków, jeśli wszy przeżyją te wysiłki. Produkty te to:

 • Malation (Ovide), miejscowy balsam, który pozostawia się na zainfekowanym obszarach przez 8 do 12 godzin.
 • Iwermektyna (Stromectol), dawka dwóch tabletek przyjmowana doustnie. Możesz potrzebować kolejnej dawki 10 dni później.
 • Lindan, najsilniejszy i najbardziej toksyczny produkt spośród powszechnie przepisywanych leków na wszy łonowe. Pozostawia się go tylko na cztery minuty przed zmyciem. Nie używaj tego produktu na niemowlętach lub na sobie, jeśli karmisz piersią lub jesteś w ciąży.
  W przypadku wszy łonowych w rzęsach możesz wyskubać gnidy i wszy pęsetą.

Swędzenie może utrzymywać się przez tydzień lub dwa, ponieważ organizm reaguje alergicznie na ukąszenia. Zadzwoń do lekarza, jeśli zauważysz obrzęk, przebarwienia skóry lub drenaż z ran.

Jak uniknąć wszy łonowych?

Aby zapobiec zakażaniu, należy unikać dzielenia się ubraniami, pościelą lub ręcznikami z kimkolwiek, kto ma wszy łonowe. Należy również unikać kontaktów seksualnych do czasu zakończenia leczenia.

Po zdiagnozowaniu wszy łonowych należy poinformować wszystkich obecnych i byłych partnerów seksualnych, aby również mogli być leczeni.