Przejdź do treści

Oznaki ciąży w pierwszych tygodniach

Czas czytania: 4 minut

Zanim wykonasz test ciążowy zapewne pojawiły się u ciebie oznaki ciąży. Są one różne, o jednych wiedziałaś a innych nawet nie wiązałaś z ciążą.

Poniżej znajdziesz krótki przewodnik, który pokaże ci na co należy zwracać uwagę, jeśli podejrzewasz, że mogło dojść do zapłodnienia.

Kiedy zaczyna się ciąża?

Choć brzmi to dziwnie, pierwszy tydzień ciąży jest obliczany na podstawie dnia ostatniej miesiączki. Twoja ostatnia miesiączka jest uważana za pierwszy tydzień ciąży, nawet jeśli jeszcze w niej nie jesteś. Krwawienie z implantacji, można pomylić z łagodnym okresem. Najczęściej dzieje się to jeszcze, gdy masz okres.

Jak poznać, że jesteś w ciąży?

Najczęściej pojawiające się oznaki ciąży obejmują:

  • łagodne i nierówne skurcze
  • brak okresu
  • zmęczenie
  • mdłości
  • mrowienie lub ból w piersi
  • częste oddawanie moczu
  • wzdęcia
  • choroba lokomocyjna
  • wahania nastroju
  • zmiany temperatury
  • Wysokie ciśnienie krwi
  • skrajne zmęczenie i zgaga
  • szybsze tętno
  • zmiany w piersiach i sutkach
  • trądzik
  • wyraźny przyrost masy ciała

Krwawienie implantacyjne we wczesnej ciąży

Około 10 do 14 dni po zapłodnieniu pojawia się krwawienie z implantacji, które można pomylić z okresem. Nie dotyczy to wszystkich kobiet. To krwawienie zazwyczaj pojawia się, gdy masz okres.

Kolor krwi może być różowy, czerwony lub brązowy. Krwawienie jest często znacznie krótsze niż normalnie. Możesz nawet nie potrzebować podpaski ani tamponu. Ból jest zwykle łagodniejszy niż ten podczas normalnej miesiączki. Mogą wystąpić łagodne skurcze. Krwawienie z implantacji trwa mniej niż 3 dni i nie wymaga leczenia. Czasami trwa zaledwie kilka godzin.

Brak okresu

Po implantacji twoje ciało zacznie wytwarzać ludzką gonadotropinę kosmówkową (hCG). Hormon ten pomaga organizmowi utrzymać ciążę.  Większość testów ciążowych opiera się na wykrywaniu tego hormonu.

Jeśli nie masz okresu od 8 dni, test może już ją wykryć. W przypadku nieregularnych okresów, może być ci ciężko to zauważyć.

Podwyższona temperatura ciała

gorączka głowa

Podwyższona temperatura ciała jest jednym z normalnych objawów ciąży. Lecz twoje ciało ciągle odczuwa wahania temperatury, na które ma wpływ temperatura otoczenia czy też wysiłek fizyczny.

Więc nie możesz tego traktować jako wyznacznika bycia w ciąży, ponieważ możesz się rozczarować.

Zmęczenie

Zmęczenie jest naturalnym objawem ciąży. Może ono występować w dowolnym okresie ciąży, jak również może występować przez cały jej okres. Wzrost poziomu hormonu progesteronu w czasie ciąży może również powodować senność.

Przyspieszone tętno

Kołatanie serca i arytmia to są normalne oznaki ciąży. Hormony mają na to bezpośredni wpływ.

Większy przepływ krwi sięgający 30-50% w czasie ciąży znacząco obciąża serce przyszłej matki. Więc jeśli posiadasz jakiekolwiek schorzenia związane z układem sercowo-naczyniowym, natychmiast skontaktuj się z lekarzem, gdy dowiesz się, że jesteś w ciąży. Przyjmowane leki również muszą być zaakceptowane przez Twojego lekarza prowadzącego.

Zmiany w piersiach

Już po 4-6 tygodni od zajścia w ciąże odczujesz, że twoje piersi się zmieniają. Pojawi się ból oraz obrzęk, które powinny zaniknąć po kilku tygodniach. Ciąża jest dla Twoje organizmu nowym doświadczeniem a hormony uwalniane w tym okresie znacznie cię obciążają.

Możesz również zauważyć, że otoczka wokół sutków staje się ciemniejsza i zacznie się powiększać. Jak i również same piersi, które zaczynają znacznie zwiększać swoją wielkość.

Huśtawki nastroju

Zapewne zaczniesz odczuwać wahania nastrojów. W ciąży częściej się będziesz złościć, denerwować, wpadać w nieoczekiwany płacz. Spokojnie nie zwariowałaś. To hormony, takie jak estrogen i progesteron robią zamieszanie w Twoi organizmie, czego konsekwencją są te zachowania.

Lecz nie lekceważ tego, ponieważ może to doprowadzić również do depresji. Nie bój się udać po pomoc do specjalisty, jeżeli Ty lub Twoi bliscy macie odczucie, że dzieje się coś złego.

Częste oddawanie moczu i nietrzymanie moczu

Wspomnieliśmy wcześniej, że twój organizm przepompowuje więcej krwi, czego konsekwencją jest większa praca nerek a skutkiem większa ilość moczu w pęcherzu.

Hormony mają również dużą rolę w zdrowiu pęcherza. W czasie ciąży możesz częściej udawać się do toalety lub przypadkowo popuszczać mocz.

Wzdęcia i zaparcia

Wzdęcia i zaparcia, tak jak i wiele innych dolegliwości są powodowane przez hormony. Wpływają one na prawidłowe działanie układu trawiennego i w konsekwencji doprowadzić do zaparć i wzdęć.

Te oznaki ciąży mogą się już pojawić na jej początku.

Poranne mdłości, nudności i wymioty

mdłości kobieta ciąża

Nudności i poranne mdłości pojawiają się około 4-6 tygodnia ciąży i osiągają szczyt około 9. Chociaż nazywane są porannymi, mogą wystąpić o każdej porze dnia i nocy.

Nie wiadomo dokładnie, co je powoduje, ale pewną rolę mogą odgrywać hormony.

Mogą stać się bardziej intensywny pod koniec 1 trymestru, ale ich intensywność spada, gdy przechodzisz do 2 trymestru.

Wysokie ciśnienie krwi i zawroty głowy

Na początku ciąży możesz mieć zawroty głowy, ponieważ naczynia krwionośne są rozszerzone.

Trudno jest określić wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie wywołane ciążą. Prawie wszystkie przypadki wysokiego ciśnienia krwi w ciągu pierwszych 20 tygodniach wynikają z problemów zdrowotnych matki.

Podczas 1 wizyty u lekarza, zmierzy ci ciśnienie krwi, aby ustalić punkt odniesienia dla twoich normalnych odczytów ciśnienia krwi.

Wrażliwość na zapachy i niechęć do jedzenia

Wrażliwość na zapachy jest objawem wczesnej ciąży. Zapewne już to zauważyłaś u siebie. Natomiast mało jest naukowych dowodów na wrażliwość na zapachy u ciężarnych w pierwszym trymestrze.

Ale jest to bardzo istotny czynnik, ponieważ nadwrażliwość zapachowa może powodować nudności. Może również sprawić, że nie będziesz tolerować niektórych pokarmów.

Nadwrażliwość na zapachy jest częstsza niż otępienie zmysłu węchu.

Tycie

Tycie jest najbardziej widoczne pod koniec 1 trymestru. W ciągu pierwszych kilku miesięcy możesz przytyć 0,5-2 kg. Ilość spożywanego pokarmu nie powinna się diametralnie różnić. Powiedzenie o jedzeniu za dwóch nie jest prawdziwe. Oczywiście wraz z rozwojem ciąży będziesz potrzebowała większej ilości kalorii, ale bez przesady.

Zgaga

Hormony mogą powodować rozluźnienie zastawki między żołądkiem a przełykiem. Pozwala to na wyciek kwasu żołądkowego, powodując zgagę.

Piękna cera lub trądzik

kobieta cera skóra

Możesz wielokrotnie usłyszeć, że świetnie wyglądasz a twoja cera nigdy nie była tak idealna. Jest to zasługa hormonów i większej objętości krwi, która bardziej dotlenia komórki i zapewnia im większe ilości związków niezbędnych. Takie oznaki ciąży są jak najbardziej pożądane.

Lecz każdy kij ma 2 końce. To co u jednej ciężarnej wpłynie na poprawę jej wyglądu u drugiej może spowodować powstanie trądziku.

Podsumowanie

Oznaki ciąży, które zostały wymienione powyżej prawdopodobnie ustąpią już w 2 trymestrze.

To co było dla ciebie straszne podczas pierwszych tygodni ciąży, może zniknąć, zmniejszyć się lub nasilić. Jeśli którakolwiek z tych zmian utrzymuje się zbyt długo lub nie pozwala ci normalnie funkcjonować, udaj się do lekarza. Na pewno postara się pomóc i ulżyć w jakiś sposób Tobie i twojemu dziecku.

 

Źródła:

  • www.healthline.com
Tagi: