Przejdź do treści

Co powoduje nadwrażliwość penisa?

Czas czytania: 4 minut

Wrażliwość twojego penisa jest normalna. Ale możliwe jest również, że penis będzie zbyt wrażliwy. Nadwrażliwość penisa może wpłynąć na twoje życie seksualne. Może mieć również wpływ na codzienne czynności niezwiązane z czynnościami seksualnymi.

U niektórych mężczyzn nadwrażliwość penisa może prowadzić do przedwczesnego wytrysku. Dla innych penis może być tak wrażliwy, że każdy rodzaj dotykania lub kontaktu jest niewygodny.

Nie każdy penis jest jednakowo wrażliwy. A różne części penisa mają różne poziomy wrażliwości. Twój penis może również stać się mniej wrażliwy wraz z wiekiem.

Co może powodować nadwrażliwość penisa?

Nadwrażliwość penisa może być spowodowana schorzeniami, które w wielu przypadkach można leczyć. Niektóre przyczyny mogą obejmować:

 • Stulejka Ten stan może wystąpić u nieobrzezanych mężczyzn. U osób z tym schorzeniem napletek jest zbyt napięty i nie można go odciągnąć od główki prącia.
 • Zakażenie układu moczowego- Może również prowadzić do bólu prącia, zwłaszcza podczas oddawania moczu lub wytrysku. ZUM jest stanem przejściowym, który można leczyć antybiotykami.
 • Trauma- Odnosi się to do urazu penisa. Możesz zranić penisa podczas ostrego seksu, uprawiania sportu kontaktowego lub upadku. Powikłania po urazie penisa mogą być tymczasowe lub trwałe.

Czy obrzezanie może wpływać na wrażliwość penisa?

W środowisku medycznym toczyła się debata na temat tego, jak obrzezanie może wpływać na wrażliwość penisa.

Szczególnie wrażliwy jest napletek. To doprowadziło niektórych do przekonania, że ​​nieobrzezani mężczyźni mogą odczuwać większą wrażliwość niż ci, którzy zostali obrzezani. Ale wyniki ostatnich badań nie wykazały, że obrzezanie wpływa na nadwrażliwość penisa.

Jeśli jesteś nieobrzezany i doświadczasz ekstremalnej nadwrażliwości swojego penisa, porozmawiaj z lekarzem, czy obrzezanie jest dla Ciebie odpowiednie. Ta procedura może być niezwykle bolesna u starszych dzieci i dorosłych mężczyzn.

Omów z lekarzem wszystkie za i przeciw obrzezania w późniejszym okresie życia, zanim zdecydujesz się na to.

Przedwczesny wytrysk a nadwrażliwość penisa?

przedwczesny wytrysk leczenie

Wrażliwość penisa jest częstą przyczyną przedwczesnego wytrysku. Dotyka około 30 % mężczyzn. Możesz zostać zdiagnozowany, jeśli podczas seksu, regularnie wytryskujesz w mniej niż minutę.

Badanie 2017 w czasopismo Nature stwierdzili silny związek między pogorszeniem przedwczesnego wytrysku a większą nadwrażliwością prącia. W badaniu naukowcy użyli urządzenia zwanego biotezjometrem do pomiaru poziomu wibracji wywieranych na penisa, które uczestnicy mogli tolerować.

Wyniki badania wykazały, że mężczyźni z przedwczesnym wytryskiem tolerowali mniej wibracji niż mężczyźni, którzy nie mieli tego schorzenia.

Przedwczesny wytrysk a czynniki psychologiczne

Przedwczesny wytrysk nie zawsze jest spowodowany nadwrażliwością penisa. Zaburzenia nastroju i inne kwestie psychologiczne mogą również wpływać na relacje i funkcje seksualne.

Niektóre wspólne psychologiczne czynniki przyczyniające się do przedwczesnego wytrysku mogą obejmować:

 • wcześniejsze wykorzystywanie seksualne
 • wczesne doświadczenia seksualne
 • depresja
 • lęk
 • złe postrzeganie ciała
 • poczucie winy związane z czynnościami seksualnymi lub przebywaniem z wybranym partnerem
 • martwienie się przedwczesnym wytryskiem

Przedwczesny wytrysk a czynniki biologiczne

Podstawowe schorzenia mogą również prowadzić do przedwczesnego wytrysku, w tym:

 • nieprawidłowe poziomy hormonów
 • nieprawidłowe poziomy neuroprzekaźników, które są substancjami chemicznymi przenoszącymi sygnały między komórkami mózgowymi
 • zapalenie lub infekcja prostaty lub cewki moczowej

Jak zmniejszyć nadwrażliwość penisa?

Miejscowe maści lub spraye, które zmniejszają nadwrażliwość, często można bezpiecznie stosować na penisa. Mogą one pomóc zmniejszyć ryzyko i występowanie przedwczesnego wytrysku.

Odrętwiające spraye i inne produkty zwykle zawierają leki znieczulające, takie jak lidokaina. Te leki mają tymczasowy efekt odrętwienia skóry. Działają poprzez spowolnienie reakcji nerwów, dzięki czemu możesz opóźnić wytrysk. Dostępne są zarówno wersje tych leków na receptę, jak i bez recepty.

Pomocne mogą też być doustne leki przeciwdepresyjne, zwane selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny. Blokują one wpływ serotoniny na wytrysk. Przepisywanie tych leków przeciwdepresyjnych w leczeniu przedwczesnego wytrysku jest uważane za stosowanie „poza wskazaniami”.

Terapia poznawczo-behawioralna lub inne formy psychoterapii mogą pomóc ci lepiej zrozumieć twoją sytuację. Terapia może również pomóc w opracowaniu narzędzi do radzenia sobie z psychologicznymi skutkami nadwrażliwości prącia.

Jeśli uważasz, że nadwrażliwość twojego penisa może być powiązana z urazem lub infekcją, koniecznie udaj się do lekarza, aby uzyskać diagnozę i leczenie.

Kiedy szukać pomocy?

mężczyzna

Porozmawiaj z lekarzem lub urologiem, jeśli nadwrażliwość penisa wpływa na Twoje codzienne życie lub ma wpływ na Twoją aktywność seksualną. Urolog to lekarz specjalizujący się w zdrowiu układu moczowego i męskiego układu rozrodczego.

Porozmawiaj z lekarzem, jeśli regularnie doświadczasz przedwczesnego wytrysku. Możesz nie potrzebować leczenia lub terapii, jeśli występuje tylko sporadycznie, a twoje życie seksualne jest zwykle satysfakcjonujące dla ciebie i partnerki.

Kiedy rozmawiasz z lekarzem, zadawaj pytania i otwarcie omawiaj swoje objawy. Znajomość tego, czego doświadczasz i odczucia związane z objawami, mogą pomóc lekarzowi w opracowaniu planu leczenia dostosowanego do Twojej sytuacji.

Możesz także porozmawiać z seksuologiem. Terapeuta seksualny może pomóc ci zrozumieć i poradzić sobie z wyzwaniami związanymi z seksem. Może również pomóc w znalezieniu sposobów radzenia sobie z objawami.

Jak rozmawiać ze swoją partnerką o wrażliwości penisa

Porozmawiaj ze swoją partnerką, jeśli masz jakiekolwiek problemy, które wpływają na intymność, w tym:

 • nadwrażliwość penisa
 • przedwczesny wytrysk
 • zaburzenie erekcji

Wyjaśnij, co czujesz fizycznie i emocjonalnie. Czasami omawianie kwestii intymnych w rzeczowych terminach medycznych może kłaść nacisk na to, że jest to problem zdrowotny, a nie problem osobisty. Bądź pewny siebie i bezpośredni, a także uważnie słuchaj tego, co mówi druga połowa.

Wyjaśnij, że istnieją sposoby rozwiązania tego problemu i że chcesz go wspólnie rozwiązać. Na przykład możesz potrzebować innego podejścia do gry wstępnej lub znaleźć inne sposoby na intymność.

Poradnictwo dla par może pomóc wam w omówieniu wrażliwości penisa i innych obaw.

Możesz także poeksperymentować z różnymi produktami, które mogą pomóc opóźnić wytrysk, takimi jak:

 • kremy miejscowe
 • spraye
 • prezerwatywy

Podsumowanie

Wrażliwość penisa może pomóc Ci się podniecić i uzyskać erekcję. Ale jeśli twój penis jest nadwrażliwy, może to prowadzić do dyskomfortu podczas kontaktów seksualnych lub w życiu codziennym. Może również powodować stres emocjonalny.

Jeśli twój penis jest nadwrażliwy, pamiętaj, że istnieją lekarze, terapeuci i produkty, które pomagają radzić sobie z tym bardzo powszechnym schorzeniem.