Przejdź do treści

Przedwczesny wytrysk- objawy i leczenie

Czas czytania: 4 minut

Wytrysk to uwolnienie nasienia z penisa podczas orgazmu. Kiedy wytrysk następuje szybciej niż gdybyś sobie tego życzył, nazywane jest to jako przedwczesny wytrysk.

Przedwczesny wytrysk jest powszechny. Mniej więcej jeden na trzech mężczyzn w wieku od 18 do 59 lat doświadcza go w pewnym momencie.

Czy przedwczesny wytrysk jest rodzajem dysfunkcji seksualnej?

Przedwczesny wytrysk jest uważany za rodzaj dysfunkcji seksualnej. Czyli jednego z kilku rodzajów problemów, które uniemożliwiają parze czerpanie pełnej przyjemności z aktywności seksualnej.

Przedwczesny wytrysk to nie to samo co zaburzenia erekcji (ED). ED to niezdolność do osiągnięcia i utrzymania erekcji, która pozwala na satysfakcjonujące doznania seksualne. Jednak możesz doświadczyć te 2 schorzenia jednocześnie.

Jakie są objawy przedwczesnego wytrysku?

Sporadyczne epizody zwykle nie są powodem do zmartwień. Możesz potrzebować leczenia, jeśli przedwczesny wytrysk występuje często lub występował przez dłuższy czas.

Głównym objawem jest regularna niezdolność do opóźnienia wytrysku przez ponad minutę podczas stosunku. Szybki wytrysk podczas masturbacji może być również problemem dla niektórych mężczyzn.

Jeśli czasami doświadczasz przedwczesnego wytrysku, a innym razem normalnego, może zostać zdiagnozowany naturalny zmienny przedwczesny wytrysk.

Przedwczesny wytrysk jest zwykle klasyfikowany jako trwający całe życie lub nabyty.

 • Przez całe życie (pierwotny) przedwczesny wytrysk oznacza, że ​​miałeś to schorzenie zawsze lub prawie zawsze od pierwszego doświadczenia seksualnego.
 • Nabyty (wtórny) przedwczesny wytrysk oznacza, że ​​miałeś w swoim życiu dłuższe wytryski, ale rozwinął się przedwczesny.

Co powoduje przedwczesny wytrysk?

Istnieją psychologiczne lub emocjonalne przyczyny przedwczesnego wytrysku, ale są też inne czynniki, które się do tego przyczyniają.

Niektóre elementy psychologiczne mogą być tymczasowe. Na przykład mężczyzna mógł doświadczyć przedwczesnego wytrysku podczas wczesnych doświadczeń seksualnych, ale gdy stała się dorosły i miała więcej kontaktów seksualnych, nauczyła się strategii pomagających go opóźnić.

Podobnie, może stać się problemem, gdy mężczyzna się starzeje i ma więcej problemów z utrzymaniem erekcji.

Przedwczesny wytrysk może być również spowodowany schorzeniami lub problemami ze zdrowiem psychicznym, w tym:

 • zły wizerunek ciała lub słaba samoocena
 • depresja
 • wykorzystywanie seksualne jako sprawca lub ofiara

Poczucie winy może również powodować pośpiech w kontaktach seksualnych, co może prowadzić do przedwczesnego wytrysku.

Inne rzeczy, które mogą prowadzić do przedwczesnego wytrysku:

 • martwienie się o wytrysk zbyt wcześnie
 • niepokój o ograniczone doznania seksualne
 • problemy lub niezadowolenie w obecnym związku
 • stres

Przyczyny fizyczne mogą również odgrywać ważną rolę w przedwczesnym wytrysku. Jeśli masz trudności z utrzymaniem erekcji z powodu zaburzeń erekcji, możesz pospiesznie odbyć stosunek, aby zakończyć go przed utratą erekcji.

Nieprawidłowe poziomy niektórych hormonów, takich jak testosteron lub substancje chemiczne wytwarzane przez komórki nerwowe zwane neuroprzekaźnikami, mogą przyczyniać się do przedwczesnego wytrysku. Zapalenie prostaty lub cewki moczowej może również powodować liczne objawy, w tym przedwczesny wytrysk i zaburzenia erekcji.

Kiedy szukać pomocy?

Porozmawiaj z lekarzem, jeśli masz przedwczesny wytrysk:

 • występuje wystarczająco dużo razy, aby spowodować problemy w związku
 • sprawia, że ​​czujesz się skrępowany
 • powstrzymuje cię od nawiązywania intymnych relacji

Możesz zacząć od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub udać się do urologa. Kiedy spotkasz się z lekarzem, miej pod ręką następujące informacje:

 • Jak długo jesteś aktywny seksualnie
 • Kiedy pojawił się problemem
 • Jak często występuje
 • Jak długo zwykle trwa wytrysk podczas stosunku i masturbacji
 • Czy zażywasz narkotyki lub leki, które mogą wpływać na sprawność seksualną
 • Czy miałeś kontakty seksualne, które obejmowały „normalny” wytrysk

Jak leczyć przedwczesny wytrysk?

mężczyzna

W niektórych przypadkach możesz leczyć przedwczesny wytrysk, wprowadzając te zmiany w swojej rutynie seksualnej.

Możesz stosować masturbację około godziny przed stosunkiem, ponieważ może to pomóc opóźnić wytrysk podczas seksu.

Możesz także próbować tymczasowo całkowicie unikać współżycia i angażować się w inną aktywność seksualną oraz bawić się ze swoją partnerką. To może pomóc złagodzić presję podczas stosunku.

Metody start-stop i ściskania

Dwie strategie, które Ty i Twoja partnerka możecie zastosować, to metoda start-stop i metoda ściskania.

 • Dzięki start-stop twoja partnerka stymuluje twojego penisa, aż będziesz blisko wytrysku. Wtedy powinna przestać, dopóki nie poczujesz, że znów masz kontrolę. Poproś partnerkę, aby powtórzył to jeszcze dwa razy. Następnie podejmij czwartą próbę, pozwalając sobie na wytrysk. Amerykańskie Towarzystwo Urologiczne zaleca wypróbowanie tej metody trzy razy w tygodniu, dopóki nie poczujesz, że lepiej kontrolujesz wytrysk.
 • Dzięki metodzie ściskania twoja partnerka stymuluje twojego penisa, aż będziesz blisko wytrysku. Wtedy mocno ściska penisa, aż twoja erekcja zacznie słabnąć. Powinno to pomóc ci lepiej poznać to uczucie tuż przed szczytowaniem, dzięki czemu możesz rozwinąć lepszą kontrolę i być w stanie opóźnić wytrysk.

Skuteczność tych strategii może zająć kilka tygodni i nie ma gwarancji, że same rozwiążą problem.

Ćwiczenia dna miednicy

Pomóc mogą również niektóre ćwiczenia mięśni. W szczególności możesz skorzystać z męskich ćwiczeń dna miednicy.

Aby znaleźć mięśnie dna miednicy, skoncentruj się na zatrzymaniu oddawania moczu w środkowym strumieniu lub użyciu określonych mięśni, aby powstrzymać oddawanie gazów. Gdy zrozumiesz, gdzie znajdują się mięśnie, możesz ćwiczyć mięśnie znane jako Kegla. Możesz to robić stojąc, siedząc lub leżąc.

Aby wykonać ćwiczenia Kegla:

 1. Napinaj mięśnie dna miednicy, licząc do trzech.
 2. Rozluźnij je, licząc do trzech.
 3. Zrób to kilka razy z rzędu w ciągu dnia

Stosuj po 3 serie w 10 powtórzeniach każdego dnia.

Podczas wykonywania ćwiczeń Kegla uważaj, aby nie używać mięśni brzucha lub pośladków zamiast mięśni dna miednicy.

Trening mięśni może również zająć tygodnie lub miesiące, aby coś zmienić, w zależności od tego, czy leży to u podstaw twojego problemu.

Zmniejszona czułość

Pomocne może być również zmniejszenie wrażliwości penisa podczas stosunku.

Noszenie prezerwatywy może zmniejszyć twoją wrażliwość na tyle, aby pomóc ci dłużej utrzymać erekcję bez wytrysku.

Sprzedawane są nawet prezerwatywy do „kontroli szczytowania”. Zawierają one środki znieczulające, takie jak benzokaina, które pomagają nieco przytępić reakcje nerwowe twojego penisa.

Pomocne może być również zastosowanie środków znieczulających bezpośrednio na penisa około 15 minut przed stosunkiem, ale najpierw omów to z lekarzem.

Rozmowa z partner

Jeśli doświadczasz przedwczesnego wytrysku, ważne, aby porozmawiać o tym ze swoją partnerką, zamiast ignorować lub zaprzeczać, że istnieje.

Oboje powinniście zrozumieć, że:

 • Przedwczesny wytrysk jest zwykle stanem uleczalnym.
 • To bardzo powszechne.
 • Zbadanie przyczyn i sposobów leczenia może pomóc w rozwiązaniu innych problemów w związku lub prowadzić do leczenia lęku, depresji lub innych zaburzeń nastroju, a także przyczyn hormonalnych lub innych przyczyn fizycznych.

Podsumowanie

Możesz być w stanie przezwyciężyć przedwczesny wytrysk po wypróbowaniu kombinacji terapii, metod domowych lub leków.

Razem z partnerką możecie również cieszyć się satysfakcjonującą seksualnie i intymną relacją z mniejszym naciskiem na stosunek. Skoncentruj się na seksie oralnym i korzystaniu z zabawek erotycznych podczas leczenia. Lub poszukaj sposobów na zwiększenie intymności emocjonalnej poprzez czynności nieseksualne.

Kluczem jest zrozumienie, że przedwczesny wytrysk zwykle można wyleczyć i że jest to tylko jedna część fizycznego związku pary. Wspieranie i zrozumienie potrzeb i obaw drugiej strony jest najlepszym sposobem podejścia do sprawy lub każdego wyzwania, przed którym stajecie jako para.