Przejdź do treści

Ile potrzeba krwi do erekcji?

Czas czytania: 4 minut

Każdy wie, że krew jest niezbędna do osiągniecia wzwodu. Ale możesz się zastanawiać, jak to działa i czy istnieje określona ilość potrzebnej krwi do erekcji.

W niektórych przypadkach zmniejszony przepływ krwi do prącia może powodować zauważalne zmiany w penisie. Ale wiele innych części twojego ciała, takich jak układ nerwowy i hormony, również wpływają na to, jak i kiedy twój penis staje się twardy.

Ile jest potrzebne krwi do erekcji?

erekcja sex

Rzeczywista ilość potrzebnej krwi do erekcji jest różna u różnych mężczyzn. Uważa się, że średnio wynosi około 130 mililitrów. Jest to niewielka część z 4500- 5600 ml krwi krążącej w ciele dorosłego mężczyzny.

Ponieważ erekcja wymaga stosunkowo niewielkiej ilości krwi, nie następuje wzrost produkcji krwi w organizmie. Ale krew jest przekierowywana do tkanki w prąciu, co oznacza, że ​​trochę mniej krwi może być skierowane w inne miejsce w ciele.

Co krew ma wspólnego z erekcją?

Wewnątrz trzonu prącia znajdują się dwie kolumny gąbczastej tkanki zwanej corpora cavernosa. Ta tkanka zawiera naczynia krwionośne. Kiedy penis jest zwiotczały, tętnice są zwężone, zapewniając wystarczający przepływ krwi, aby utrzymać zdrową tkankę w ciałach jamistych.

Kiedy jesteś podniecony, mięśnie gładkie tętnic w penisie rozluźniają się, pozwalając naczyniom krwionośnym rozszerzać się i wypełniać większą ilością potrzebnej krwi do erekcji. Rozszerza to również tkankę ciał jamistych, czyniąc penisa większym i twardszym.

Aby doszło do erekcji, angażowany jest mózg, układ nerwowy, naczynia krwionośne i określone hormony.

Oto jak to działa:

 • Sygnały nerwowe z mózgu oparte na bodźcach pobudzających, takich jak obrazy wizualne lub myśli erotyczne, mogą powodować rozluźnienie mięśni ciał jamistych.
 • Podobną reakcję może wywołać stymulacja dotykowa prącia lub okolicy, w której impulsy nerwowe sygnalizują tkankom ciał jamistych, aby przygotować się do stosunku płciowego.
 • Podczas stymulacji seksualnej organizm uwalnia substancję chemiczną zwaną tlenkiem azotu (NO). Pomaga ona rozszerzyć naczynia krwionośne i aktywować enzym zwany cyklazą guanylanową, aby wywołać uwalnianie cyklicznego monofosforanu guanozyny (cGMP). Ta substancja chemiczna rozluźnia gąbczastą tkankę i umożliwia jej przekrwienie, gdy tętnice rozszerzają się.
 • Po orgazmie przez żyły w prąciu zacznie odpływać dodatkowa krew, która wypełnia ciała jamiste. Ta sama ilość, która została wprowadzona na początku, zostanie usunięta.

Co jeśli krew nie wypłynie z penisa?

Krew, która nie wypływa prawidłowo z penisa, może spowodować stan zwany priapizmem. Gromadząca się w ten sposób krew w prąciu może uszkodzić tkankę ciał jamistych.

Priapizm występuje częściej u osób z zaburzeniami krwi, takimi jak anemia sierpowata, ale może być również wywołany przez leki lub inne czynniki, takie jak używanie kokainy lub białaczka.

Czy hormony biorą udział w erekcji?

Oprócz krwi, hormony, takie jak testosteron i oksytocyna mogą odgrywać rolę w uzyskaniu i utrzymaniu erekcji.

​​Testosteron może odgrywać rolę w czasie erekcji, pomagając rozluźnić tętnice prącia, aby mogły wypełnić się krwią.

Niektórzy mężczyźni z zaburzeniami erekcji i niskim poziomem testosteronu mogą skorzystać  z terapii testosteronem, ale poziom poniżej normalnego zakresu jest nadal wystarczający do osiągnięcia zdrowej erekcji. Testosteron napędza również pożądanie seksualne, a niski jego poziom może powodować spadek libido.

Oksytocyna została również zidentyfikowana jako ważny składnik pobudzenia. Ale zauważono, że stosowanie oksytocyny do wywoływania podniecenia seksualnego wymaga dalszych badań.

Co może powodować problemy z przepływem krwi do penisa?

Kilka czynników może wpływać na przepływ krwi do penisa lub zdolność penisa do erekcji, takie jak:

 • Problemy z krążeniem. Choroby układu krążenia, wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca i wysoki poziom cholesterolu mogą zmniejszać przepływ potrzebnej krwi do erekcji i innych części ciała.
 • Dysfunkcja układu nerwowego. Zaburzenia neurologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera i choroba Parkinsona, mogą zakłócać prawidłowe przekazywanie sygnałów z mózgu w celu zainicjowania procesu podniecenia seksualnego.
 • Uszkodzenie tkanek. Radioterapia pęcherza moczowego lub prostaty może czasami uszkodzić nerwy i naczynia krwionośne, które przenoszą sygnały nerwowe i chemiczne do obszaru w celu pobudzenia i rozszerzenia naczyń krwionośnych. Może to utrudnić lub uniemożliwić napełnienie prącia krwią.

Jak pobudzić przepływ krwi do erekcji?

penis rozmiar penisa mały ptaszek siusiak duży

Styl życia, który koncentruje się na dobrym zdrowiu fizycznym, psychicznym i emocjonalnym, sprzyja dobremu krążeniu. Jest to jeden ze sposobów na zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia erekcji.

Wypróbuj te wskazówki, aby poprawić erekcję i samopoczucie:

 • Rozważ rzucenie lub ograniczenie palenia. Substancje chemiczne zawarte w dymie papierosowym mogą uszkodzić naczynia krwionośne.
 • Wykonuj regularne ćwiczenia aerobowe. Ćwiczenia w ciągu tygodnia pomagają poprawić krążenie, energię oraz ogólną sprawność i pewność siebie.
 • Wprowadź zbilansowaną dietę. Skoncentruj się na warzywach, owocach, produktach pełnoziarnistych i chudych źródłach białka.
 • Zajmij się problemami ze zdrowiem psychicznym, takimi jak depresja i lęk. Mogą one wpływać nie tylko na twoje zdrowie seksualne, ale także na ogólny stan zdrowia.

Odkryto, że przestrzeganie diety śródziemnomorskiej wiąże się ze zmniejszeniem objawów zaburzeń erekcji w porównaniu z typową dietą zachodnią bogatą w tłuszcze i przetworzone cukry.

40 minut ćwiczeń wykonywany 4 razy w tygodniu zmniejszyło ED w ciągu 6 miesięcy, szczególnie u osób z zaburzeniami erekcji spowodowanymi chorobami układu krążenia, otyłością lub siedzącym trybem życia.

Kiedy iść do lekarza?

lekarz

Sporadyczne epizody zaburzeń erekcji lub niezadowolenia z erekcji, która nie jest wystarczająco mocna, aby zapewnić zadowalający stosunek, są normalne. Może się to zdarzyć, gdy jesteś:

 • zmęczony
 • rozproszony
 • zestresowany
 • pod wpływem alkoholu

Inne oznaki, że powinieneś udać się do lekarza to:

 • Zauważalne zmiany w twoim popędzie seksualnym. Mogą one być wywołane zmianami hormonalnymi lub czynnikami, takimi jak stres, depresja, zły sen lub problemy w związku.
 • Przedwczesny wytryskDzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy wytryskujesz znacznie wcześniej niż tego się spodziewasz.
 • Bolesne erekcje. Mogą one wynikać z uszkodzenia tkanki lub infekcji.
 • Ból podczas oddawania moczu. Może to być oznaką infekcji lub innych stanów, które mogą wpływać na drogi moczowe.

Podsumowanie

Zdrowy przepływ krwi do tkanki w prąciu pomaga wywołać wzwód, a potrzeba tylko 130 ml krwi do erekcji.

Ale stworzenie odpowiedniego środowiska dla prawidłowego przepływu krwi obejmuje mózg i układ nerwowy, a także pewne hormony i związki chemiczne. Wiele czynników wpływa na zdrowe funkcje seksualne, a wiele problemów może również na nie wpływać.

Jeśli zauważysz zmiany w swojej erekcji, skontaktuj się z lekarzem. Jest to powszechny problem i można go usunąć różnymi skutecznymi terapiami.

Tagi: