Przejdź do treści

Laser pikosekundowy – doskonałe narzędzie w rękach lekarza medycyny estetycznej

Czas czytania: 2 minut

Laser pikosekundowy to jedno z najdoskonalszych urządzeń, stosowanych obecnie w medycynie estetycznej. Przy jego pomocy można wykonać wiele różnych zabiegów – od usuwania tatuażu, odmładzania twarzy, po redukcję blizn i rozstępów. Przedstawiamy możliwości laserów pikosekundowych i wyjaśniamy, czym się wyróżniają na tle innych urządzeń.

Czym się wyróżnia laser pikosekundowy?

Laser pikosekundowy to urządzenie, wykorzystujące najkrótszy czas trwania impulsu laserowego. Ta innowacyjna technologia umożliwia osiągnięcie maksymalnej mocy szczytowej w ultrakrótkich impulsach, przewyższając tym samym inne lasery wykorzystywane w medycynie estetycznej. Starsze lasery do usuwania tatuażu wykazywały skuteczność jedynie w przypadku tatuażu czarnego. Laser pikosekundowy bez problemu likwiduje tatuaż kolorowy, nawet najtrudniejsze barwniki: żółty czy czerwony. Oczekiwany rezultat terapeutyczny można osiągnąć już w trakcie kilku zabiegów, co w porównaniu ze starszą technologią Q-Switched jest znacząco lepszym wynikiem. Skóra po usunięciu tatuażu jest gładka, ma jednolity koloryt, a w miejscu, gdzie znajdował się wcześniej tusz, nie ma żadnego śladu.

W porównaniu z innymi technologiami tradycyjnie wykorzystywanymi do usuwania tatuażu, parametry energii dostarczanej w pigment przy użyciu lasera pikosekundowego pozwalają rozbić cząsteczki tuszu na znacznie mniejsze elementy. Starsze lasery typu Q-Switched rozpraszają pigment tatuażu na „granulki”, lasery pikosekundowe – na pył. Im mniejsza jest cząstka pigmentu, tym łatwiejsza staje się do usunięcia dla układu limfatycznego organizmu, dlatego technologia pikosekundowa jest tak skuteczna.

Usuwanie tatuażu i inne zastosowania laserów pikosekundowych

Dzięki wysokiej mocy i ultrakrótkim impulsom urządzenia te znalazł szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Przy pomocy laserów pikosekundowych specjaliści z katowickiej Kliniki Miracki wykonują zabiegi:

  • usuwania każdego rodzaju tatuażu i makijażu permanentnego,
  • laserowego odmładzania twarzy, nawet delikatnej okolicy oczu,
  • usuwania przebarwień,
  • usuwania blizn, w tym potrądzikowych,
  • redukcji rozstępów.

Lasery pikosekundowe wyposażone zostały w szereg głowic, które umożliwiają szerokie zastosowanie terapeutyczne. Na przykład głowica z frakcjonowaną plamką (głowica frakcyjna) pozwala na wykonywanie skutecznych i niemal niewymagających rekonwalescencji zabiegów odmładzających. Poszczególne głowice mają dwa różne kształty – kwadratowy lub okrągły – dzięki czemu można perfekcyjne dopasować je do obszaru poddawanego zabiegowi.

Jak wygląda zabieg laserem Discovery Pico?

Zabieg laserem pikosekundowym przeprowadzany jest przez lekarza medycyny estetycznej. Nie wymaga znieczulenia, a odczucia zabiegowe ograniczają się do odczuwania ciepła o różnej intensywności w głębi skóry. Laser Discovery Pico wykorzystuje neodymowo-yagowe (Nd:YAG) źródło światła laserowego o podwójnej długości fali: 1064 nm i 532 nm w technologii Quanta Pico-Boost. Wiązka lasera wchodzi w kontakt z niechcianą strukturą (przebarwieniem, barwnikiem tatuażu) i zamienia się w energię kinetyczną. Powstające podczas tego procesu ciśnienie rozbija cząstkę barwnika na mikroskopijnej wielkości elementy, które organizm następnie usuwa samodzielnie na drodze naturalnych procesów fizjologicznych. Dodatkowym efektem działania lasera pikosekundowego jest pobudzenie komórek skóry do procesów regeneracyjnych – produkcji kolagenu i elastyny. Skutkuje to wzmocnieniem i odmłodzeniem skóry.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o laserach pikosekundowych, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.