Przejdź do treści

Death Grip Syndrome, czyli zespół chwytu śmierci

Czas czytania: 3 minut

Trudno powiedzieć, skąd wzięło się określenie „Death Grip Syndrome” (zespół chwytu śmierci), choć często przypisuje się je felietoniście seksualnemu Danowi Savage’owi. Odnosi się do znieczulenia nerwów w penisie z powodu częstej masturbacji w bardzo specyficzny sposób, np. zbyt mocnym uściskiem. W rezultacie trudno ci osiągnąć szczyt bez odtworzenia tego jednego, bardzo konkretnego ruchu.

Czym jest zespół chwytu śmierci?

Zespół chwytu śmierci nie jest oficjalnie uznawany za stan chorobowy. Większość dowodów jest anegdotyczna, ale to nie znaczy, że nie istnieje.

Niektórzy eksperci uważają, że zespół chwytu śmierci jest podzbiorem opóźnionego wytrysku, który jest uznaną formą zaburzeń erekcji. Poza tym cała idea znieczulenia penisa z powodu zbyt dużej stymulacji nie jest nowa.

Hiperstymulacja prowadząca do zmniejszenia wrażliwości prącia nie jest niczym nowym. Badania pokazują, że osoba, która czerpie więcej przyjemności z masturbacji niż z innych rodzajów seksu, jest bardziej skłonna do kontynuowania głęboko zakorzenionych nawyków, w tym unikalnych technik masturbacji. Prowadzi to do błędnego koła, w którym osoba musi zwiększyć siłę masturbacji, aby przeciwdziałać spadkowi wrażliwości.

Mówiąc w prosty sposób: im więcej się masturbujesz, tym bardziej zdrętwiały będzie twój penis i tym szybciej i mocniej musisz go ściskać, aby móc poczuć przyjemność. Z biegiem czasu może to być jedyny sposób na osiągnięcie orgazmu.

Czy zespół chwytu śmierci jest odwracalny?

lekarz

Nie ma zbyt wielu badań dotyczących konkretnie zespołu chwytu śmierci, ale zgłaszano jego odwrócenie lub wyleczenie.

Według informacji na SexInfo, prowadzonej przez Uniwersytet Kalifornijski w Santa Barbara, istnieje kilka technik, które mogą pomóc w odnowieniu poziomu wrażliwości podczas stymulacji seksualnej.

Zrób sobie przerwę

Zacznij od tygodniowej przerwy od jakiejkolwiek stymulacji seksualnej, w tym masturbacji.

Zrelaksuj się

W ciągu następnych 3 tygodni możesz stopniowo ponownie rozpocząć masturbację, powoli zwiększając częstotliwość. W ciągu tych 3 tygodni pozwól swoim pragnieniom seksualnym prowadzić do erekcji naturalnie, bez konieczności ściskania ręki.

Może to zabrzmieć sprzecznie, biorąc pod uwagę, że dotykanie się jest tym, co mogło cię tu sprowadzić. Ale ten proces ma pomóc na nowo nauczyć się smakować i cieszyć się stymulacją.

Zmień technikę

Kluczem jest zmiana techniki. Nie chodzi tylko o zmniejszenie chwytu, ale także próbowanie wolniejszych, łagodniejszych pociągnięć. Będziesz musiał poeksperymentować z różnymi doznaniami, aby przełamać nawyk i wykonywania tylko określonego ruchy.

Możesz także spróbować użyć różnych rodzajów lubrykantów i dołączyć zabawki erotyczne.

Jeśli po 3 tygodniach nadal czujesz, że nie wróciłeś do swojej poprzedniej wrażliwości, daj sobie trochę więcej czasu.

Jeśli te rady nie działają i jesteś w związku, rozmowa z partnerką są ważne, jeśli chcesz osiągać kolejne wytryski bez interwencji medycznej.

Jakie są inne przyczyny?

Jeśli jesteś w stanie dojść tylko poprzez masturbację lub masz ogólne problemy z orgazmem, może pojawić się inny problem.

Wiek

Wrażliwość w twoim penisie ma tendencję do zmniejszania się wraz z wiekiem.

Niski poziom testosteronu to kolejny problem związany z wiekiem, który może wpływać na wrażliwość prącia. Wraz z wiekiem organizm wytwarza mniej testosteronu, który jest hormonem odpowiedzialnym za popęd płciowy, produkcję spermy i nie tylko.

Niski poziom testosteronu może prowadzić do niskiego libido, zmian nastroju i osłabienia reakcji na stymulację seksualną.

Warunki medyczne

Warunki medyczne, które uszkadzają nerwy, mogą wpływać na uczucie w penisie i utrudniać odczuwanie przyjemności.

Uszkodzenie nerwów nazywa się neuropatią i zwykle wiąże się z innym stanem, w tym:

 • cukrzyca
 • stwardnienie rozsiane
 • choroba Peyron’a
 • udar mózgu
 • niedoczynność tarczycy

Leki

Niektóre leki mogą powodować opóźniony orgazm lub wytrysk.

Na przykład, bardzo częste są skutki uboczne leków przeciwdepresyjnych na tle seksualnym. Wykazano, że leki przeciwdepresyjne, zwłaszcza selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), powodują opóźniony orgazm i niskie libido.

Niektóre leki powodują również neuropatię, która może wpływać na penisa. Należą do nich niektóre:

 • leki na raka
 • leki na serce i ciśnienie krwi
 • leki przeciwpadaczkowe
 • antybiotyki
 • alkohol

Kwestie psychologiczne

Nie jest tajemnicą, że to, co dzieje się w Twojej głowie, może wpływać na to, co dzieje się między nogami. Twoje emocje i stan psychiczny mogą utrudnić podniecenie lub orgazm. Stres, lęk i depresja to tylko niektóre z nich.

Jeśli masz problemy w swoim związku, może to również odbić się na twoim życiu seksualnym. Może to również wyjaśniać, dlaczego masturbacja może sprawiać Ci więcej przyjemności niż seks z drugą osobą.

Strach i niepokój związane z seksem są również powiązane z opóźnionym orgazmem i trudnościami w czerpaniu przyjemności z seksu partnerskiego.

Niektóre znane wyzwalacze strachu i lęku związanego z seksem obejmują:

 • strach przed zajściem w ciążę
 • strach przed zranieniem partnerki podczas seksu
 • wykorzystywanie seksualne w dzieciństwie
 • trauma seksualna
 • represyjna religia seksualna lub edukacja

Wizyta u lekarza a zespół chwytu śmierci

kiła syfilis lekarz odbyt

Jeśli martwisz się wpływem, jaki masturbacja ma na twoje życie seksualne, rozważ skontaktowanie się z lekarzem lub terapeutą seksualnym.

Na pewno będziesz chciał uzyskać opinię eksperta, jeśli:

 • nie widzę żadnej poprawy po wypróbowaniu techniki odwrócenia objawów
 • nadal doświadczasz opóźnionego wytrysku lub problemów z orgazmem
 • cierpisz na schorzenie, takie jak cukrzyca

Podsumowanie

Masturbacja nie jest złą rzeczą. To całkowicie naturalne, a nawet korzystne. Jeśli uważasz, że możesz mieć zespół chwytu śmierci, istnieją sposoby na zmianę nawyków, które Cię tam doprowadziły.