Przejdź do treści

Testosteron – 12 oznak gdy jest za niski

Czas czytania: 3 minut

Testosteron to hormon wytwarzany przez jądra. Wpływa on na wygląd i rozwój seksualny mężczyzny. Stymuluje produkcję nasienia, a także popęd płciowy mężczyzny. Pomaga również w budowaniu masy mięśniowej i kostnej.

Produkcja tego hormonu zwykle spada wraz z wiekiem. Według Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego około 2 na 10 mężczyzn w wieku powyżej 60 lat ma go za mało. A 3 na 10 mężczyzn w wieku 70 i 80 lat.

Mężczyźni mogą odczuwać szereg objawów, jeśli poziom testosteronu spadnie bardziej niż powinien. Niski poziom T jest zdiagnozowany, gdy spadnie poniżej 300 nanogramów na decylitr (ng/dl). Normalny zakres wynosi zwykle od 300 do 1000 ng/dl. 

Jeśli produkcja testosteronu drastycznie spadnie poniżej normy, mogą pojawić się różne objawy:

1. Niski popęd seksualny

Testosteron odgrywa kluczową rolę w libido (popędzie seksualnym) u mężczyzn. Niektórzy mogą odczuwać spadek popędu seksualnego wraz z wiekiem. Jednak osoba z niskim T prawdopodobnie doświadczy bardziej drastycznego spadku chęci uprawiania seksu.

2. Trudności z erekcją

Chociaż testosteron stymuluje popęd płciowy mężczyzny, pomaga również w osiągnięciu i utrzymaniu erekcji. Sam hormon nie powoduje erekcji, ale pobudza receptory w mózgu do produkcji tlenku azotu.

Tlenek azotu to cząsteczka, która pomaga wywołać szereg reakcji chemicznych niezbędnych do wystąpienia erekcji. Kiedy poziom testosteronu jest zbyt niski, mężczyzna może mieć trudności z osiągnięciem erekcji przed stosunkiem lub mieć spontaniczne erekcje (na przykład podczas snu).

Jednak T jest tylko jednym z wielu czynników, które pomagają w prawidłowej erekcji.

W przeglądzie badań, w których oceniano korzyści z testosteronu u mężczyzn z trudnościami z erekcją, prawie połowa nie wykazała poprawy po leczeniu hormonem. Inne kwestie zdrowotne również odgrywają rolę w trudnościach z erekcją, jak:

  • cukrzyca
  • problemy z tarczycą
  • wysokie ciśnienie krwi
  • wysoki cholesterol
  • palenie
  • nadużywanie alkoholu
  • depresja
  • stres
  • niepokój

3. Niska objętość nasienia

Testosteron odgrywa rolę w produkcji nasienia, czyli płynu, który wspomaga ruchliwość plemników. Mężczyźni z niskim T często zauważają zmniejszenie objętości ich nasienia podczas wytrysku.

4. Wypadanie włosów

wypadanie włosów

Testosteron odgrywa rolę w wielu funkcjach organizmu, w tym w produkcji włosów. Łysienie jest dla wielu mężczyzn naturalną częścią procesu starzenia. Chociaż łysienie jest elementem dziedzicznym, mężczyźni z niskim T mogą również odczuwać utratę owłosienia na ciele i twarzy.

5. Zmęczenie

Mężczyźni z niskim Testosteronem zgłaszają skrajne zmęczenie i spadek poziomu energii. Możesz mieć niski poziom T, jeśli jesteś zmęczony przez cały czas pomimo dużej ilości snu lub jeśli trudniej jest Ci zmotywować się do ćwiczeń.

6. Utrata masy mięśniowej

Ponieważ testosteron odgrywa rolę w budowaniu mięśni, mężczyźni z niskim jego poziomem mogą zauważyć spadek masy mięśniowej. Badania wykazały, że ten hormon wpływa na masę mięśniową, ale niekoniecznie na siłę czy funkcję mięśni.

7. Zwiększona ilość tkanki tłuszczowej

Mężczyźni z niskim Testosteronem mogą również odczuwać wzrost tkanki tłuszczowej. Czasami rozwija się u nich ginekomastia lub powiększona tkanka piersi. Uważa się, że efekt ten występuje z powodu braku równowagi między testosteronem i estrogenem u mężczyzn.

8. Zmniejszona masa kostna

Osteoporoza, czyli rozrzedzenie masy kostnej, to stan często występujący u kobiet. Jednak mężczyźni z niskim testosteronem mogą również odczuwać utratę masy kostnej. Ten hormon pomaga w produkcji i wzmacnianiu kości. Dlatego mężczyźni z niskim T, zwłaszcza starsi, mają mniejszą objętość kości i są bardziej podatni na ich złamania.

9. Zmiany nastroju

nastrój

Mężczyźni z niskim Testosteronem mogą odczuwać zmiany nastroju. Ponieważ wpływa on na wiele procesów fizycznych w organizmie, może również wpływać na nastrój i sprawność umysłową. Badania sugeruje, że mężczyźni z niskim T są bardziej narażeni na depresję, drażliwość lub brak koncentracji.

10. Pamięć

Zarówno poziom testosteronu, jak i funkcje poznawcze, zwłaszcza pamięć, zmniejszają się wraz z wiekiem. W rezultacie lekarze wysnuli teorię, że jego niższy poziom może przyczynić się do pogorszenia pamięci.

Według badania opublikowanego w Journal of American Medical Association, niektóre mniejsze badania naukowe powiązały suplementację hormonu z poprawą pamięci u mężczyzn z niskim jego poziomem.

11. Mniejszy rozmiar jądra

Niski poziom testosteronu w organizmie może przyczyniać się do zmniejszenia jąder. Ponieważ organizm potrzebuje tego hormonu do rozwoju penisa i jąder, niski jego poziom może przyczynić się do nieproporcjonalnie mniejszego penisa lub jąder.

Jednak oprócz niskiego poziomu T istnieją inne przyczyny mniejszych niż normalnie jąder, więc nie zawsze jest to tylko objaw niskiego poziomu hormonu.

12. Niska liczba krwinek

Lekarze powiązali niski poziom hormonu ze zwiększonym ryzykiem niedokrwistości.

Kiedy naukowcy podawali żel testosteronowy mężczyznom z anemią, którzy również mieli niski poziom tego hormonu, zauważyli poprawę w morfologii krwi w porównaniu z mężczyznami, którzy stosowali żel placebo. Niektóre z objawów, które może powodować anemia, obejmują problemy z koncentracją, zawroty głowy, skurcze nóg, problemy ze snem i nienormalnie szybkim tętnem.

Podsumowanie

W przeciwieństwie do kobiet, które doświadczają gwałtownego spadku poziomu hormonów w okresie menopauzy, mężczyźni doświadczają bardziej stopniowego spadku poziomu testosteronu. Im starszy mężczyzna, tym większe prawdopodobieństwo, że jego poziom będzie niższe od normalnego.

Mężczyźni z poziomem hormonu poniżej 300 ng/dl mogą odczuwać pewne objawy. Twój lekarz może zlecić badanie krwi i wdrożyć leczenie w razie potrzeby.