Przejdź do treści

Jaki jest średni rozmiar jądra?

Czas czytania: 3 minut
Jądra wytwarzają główny męski hormon płciowy, testosteron, a także plemniki. Przeciętny rozmiar jądra mężczyzny wynosi około 4 x 3 x 2 centymetra i ma owalny kształt.  Często jedno z jąder mężczyzny ma inny rozmiar niż drugie. Jądra znajdują się w mosznie, przyczepione na końcu do powrózka nasiennego.

Czy rozmiar jądra ma znaczenie?

Zdrowa produkcja testosteronu i nasienia może zachodzić w całej objętości jąder. Niektóre badania sugerują, że większy rozmiar jądra u niektórych ssaków jest związany z wyższym poziomem testosteronu, podczas gdy mniejszy ze zmniejszoną produkcją nasienia. Poziom testosteronu może stać się problemem, jeśli masz chorobę, taką jak zespół Klinefeltera, który wynika z dodatkowego chromosomu X. Objawy obejmują mniejsze lub niezstąpione jądra oraz pewne cechy kobiece, takie jak mniejsze owłosienie na ciele i twarzy oraz wzrost piersi. Posiadanie zespołu Klinefeltera oznacza niższy poziom testosteronu i zmniejszoną aktywność plemników. Może to powodować niepłodność. Klinicznym terminem określającym nienormalnie niski poziom testosteronu jest hipogonadyzm.  Jego objawy to:
  • mniejszy rozmiar jądra niż przeciętny
  • wzrost tkanki piersi
  • mniej owłosienia ciała lub twarzy
  • inne objawy podobne do objawów zespołu Klinefeltera
Hipogonadyzm jest często leczony terapią testosteronem i czasami może rozpocząć się w okresie dojrzewania. Jeśli zauważysz obrzęk jąder, poinformuj o tym lekarza. Wzrost jąder w wieku dorosłym może sygnalizować raka jąder lub inny problem zdrowotny.

Kiedy jądra zaczynają i przestają rosnąć?

Jądro mają około 1 centymetr sześcienny po urodzeniu i pozostają w tym rozmiarze do 8 roku życia, gdy zaczynają rosnąć. Osiągają swój maksymalny rozmiar w okresie dojrzewania. Również w tym okresie zaczynają rosnąć włosy na mosznie i wokół genitaliów. Jądra rosną w tym samym tempie, chociaż jedno może być nieco większe i trochę dłużej niż drugie. Często zdarza się, że jedno zwisa nieco niżej niż drugie.

Czy jądra mogą się kurczyć?

Wraz z wiekiem produkcja testosteronu spada i rozmiar jądra zaczyna się zmniejszać. Jest to znane jako zanik jąder. Jest to stopniowe i może nie być szczególnie zauważalne. Gdy występuje naturalnie, nie ma zagrożenia dla zdrowia. Niższy poziom testosteronu może prowadzić do obniżenia libido i zmniejszenia masy mięśniowej, ale są to naturalne elementy starzenia się. Niektóre problemy zdrowotne mogą powodować atrofię jąder, w tym:
  • choroby przenoszone drogą płciową, takie jak rzeżączka i kiła
  • świnka, gruźlica i niektóre wirusowe infekcje jąder
  • uraz jąder
Inne, czynniki mogą również powodować tymczasowe zmiany w mosznie i jądrach. Zwłaszcza niskie temperatury mogą powodować „kurczenie się”, chociaż nie ma to wpływu na wielkość samych jąder. Po wystawieniu na działanie zimnej wody lub temperatury jądra mogą tymczasowo cofać się bliżej ciała poprzez mechanizm zwany retrakcją kremistyczną. Ponieważ jądra starają się utrzymać pewną temperaturę, która jest idealna do produkcji nasienia. Ta temperatura jest nieco niższa niż średnia temperatura ciała, dlatego jądra mają tendencję do zwisania z ciała. Ale gdy są wystawione na działanie zimnej wody lub niskich temperatury, mięsień cremastera wciąga jądra do ciała, aby uzyskać ciepło.

Czy to normalne, że jedno jądro jest mniejsze niż drugie?

Bardzo często jedno jądro jest nieco większe od drugiego. Zwykle nie ma medycznego ani zdrowotnego wyjaśnienia różnicy w ich wielkości. Jeśli jednak zauważysz zmianę w rozmiarze lub kształcie jednego lub obu jąder, należy poinformować o tym lekarza. Jeśli jedno zaczyna być cięższe lub wyczujesz guzek lub zmianę kształtu, może to być guz i prawdopodobnie pierwsza oznaka raka jądra. Ta forma raka jest często skutecznie leczona, ale wczesna diagnoza ma kluczowe znaczenie. Rak jądra lub skręt jądra, który jest skręceniem powrózka nasiennego powodują ból i obrzęk, powinny być zbadane przez lekarza zaraz po wystąpieniu objawów.

Zdrowie jąder

Niezależnie od wielkości jąder, co miesiąc należy przeprowadzać samobadania jąder, aby sprawdzić, czy nie występują guzki lub inne zmiany, które mogą wskazywać na chorobę. Samobadanie można przeprowadzić po kąpieli. Aby wykonać samokontrolę, poświęć minutę i delikatnie przetocz jądra między kciukiem a palcami, aby wyczuć wszelkie zmiany w ich rozmiarze, kształcie lub twardości. Wykonanie tego przed lustrem może pomóc ci zobaczyć, co robisz. Jeśli podczas badania odczujesz ból lub zauważysz wyczujesz guzek, obrzęk lub inną zmianę, skontaktuj się z lekarzem. Takie zmiany mogą sugerować raka lub infekcję. Możesz porozmawiać z lekarzem pierwszego kontaktu lub umówić się na wizytę u urologa.  Nie odkładaj wizyty u lekarza. Rak jądra jest zazwyczaj leczony przez chirurgiczne usunięcie jądra, gdy zostanie wcześnie wykryty, drugie jądro może wtedy być oszczędzane.

Podsumowanie

Zdrowie i funkcja twoich genitaliów są ważniejsze niż ich rozmiar. Jeśli uważasz, że Twoje jądra są za małe lub masz inne objawy, które Cię niepokoją, takie jak niskie libido, zbyt duże piersi lub bezpłodność, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Terapia testosteronem często może pomóc. Jeśli wpływa to na produkcję nasienia, są specjaliści od płodności, którzy mogą pomóc Tobie i Twojej partnerce w poczęciu dziecka.