Przejdź do treści

Rak jąder – objawy i leczenie

Czas czytania: 2 minut

Rak jąder najczęściej zaczyna się od zmian w komórkach rozrodczych. Czyli komórkach w twoich jądrach, które produkują plemniki. Te komórki stanowią ponad 90 procent przypadków raka jąder.

Istnieją dwa główne typy:

  • Seminoma to nowotwory jąder, które rosną powoli. Zwykle są ograniczone do jąder, ale mogą też być zarażone węzły chłonne.
  • Nonseminoma są bardziej powszechną postacią raka jąder. Ten typ rośnie szybciej i może rozprzestrzeniać się na inne części ciała.

Rak jąder może również wystąpić w tkankach produkujących hormony. Guzy te nazywane są guzami podścieliskowymi gonad.

Rak jąder jest najczęściej rozpoznawanym rakiem u mężczyzn w wieku od 15 do 35 lat, ale może wystąpić w każdym wieku. Jest to również jeden z najlepiej uleczalnych nowotworów, nawet jeśli rozprzestrzenił się na inne obszary.

Rak jąder, czynniki ryzyka

Czynniki ryzyka, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka jąder, obejmują:

  • rodzinną historię chorobową
  • nieprawidłowy rozwój jąder
  • kaukaskie pochodzenie
  • posiadanie niezstąpionego jądra, które nazywa się wnętrostwem

Objawy raka jąder

Niektórzy mężczyźni nie wykazują żadnych objawów po zdiagnozowaniu raka jąder. Kiedy objawy się pojawią, mogą obejmować:

  • ból jąder lub dyskomfort
  • obrzęk jąder
  • ból w dole brzucha lub pleców
  • powiększenie tkanek piersi

Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, umów się na wizytę u lekarza.

Leczenie raka jąder

Istnieją trzy metody leczenia raka jąder. W zależności od stadium, możesz być leczony jedną lub kilkoma terapiami.

Operacja usunięcia jąder

Chirurgia jest stosowana w celu usunięcia jednego lub obu jąder i niektórych otaczających węzłów chłonnych.

Radioterapia

Radioterapia wykorzystuje promienie o wysokiej energii do zabijania komórek rakowych. Mogą być podawane zewnętrznie lub wewnętrznie.

Promieniowanie zewnętrzne wykorzystuje maszynę, która kieruje promieniowanie na obszar rakowy. Promieniowanie wewnętrzne obejmuje użycie radioaktywnych nasion lub drutów umieszczonych w dotkniętym obszarze. Ta forma jest często skuteczna w leczeniu nasieniaków.

Chemioterapia

Chemioterapia wykorzystuje leki do zabijania komórek rakowych. Jest to leczenie ogólnoustrojowe, co oznacza, że ​​może zabijać komórki rakowe, które przedostały się do innych części ciała. Kiedy jest przyjmowana doustnie lub dożylnie, może przedostać się przez twój krwiobieg, aby zabić komórki rakowe.

W bardzo zaawansowanych przypadkach po chemioterapii wysokodawkowej może nastąpić przeszczep komórek macierzystych. Gdy chemioterapia zniszczy komórki rakowe, komórki macierzyste są podawane i przekształcają się w zdrowe komórki krwi.

Powikłania po raku jąder

Chociaż rak jąder jest nowotworem wysoce uleczalnym, nadal może rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Jeśli jedno lub oba jądra zostaną usunięte, może to również wpłynąć na twoją płodność. Przed rozpoczęciem leczenia należy zapytać lekarza o możliwości zachowania płodności.