Przejdź do treści

Pokrzywka u niemowlaka: co musisz wiedzieć

Czas czytania: 3 minut

Twoje dziecko może mieć niewielkie guzki na skórze bez wyraźnego powodu. W świecie medycznym jest to znane jako pokrzywka. Te wypukłe plamy na skórze mogą być zaczerwienione i opuchnięte oraz znikać w ciągu godzin, dni lub tygodni. Zwykle bardzo swędzą. Inne wysypki u niemowląt mogą przypominać pokrzywkę. Pokrzywka u niemowlaka zwykle pojawia się, gdy dziecko miało kontakt z alergenem, infekcją, ukąszeniem owada lub użądleniem pszczoły. Jeśli dziecko jest wystarczająco duże, leki takie jak przeciwhistaminowe mogą pomóc w leczeniu pokrzywki. Może również zniknąć samoistnie.

Jakie są objawy pokrzywki?

Objawy pokrzywki u niemowląt to:

  • różnego rozmiaru wypukłe guzki lub plamy na skórze, które mogą być czerwone lub różowe z białymi środkami, zwane bąblami
  • obrzęk skóry
  • swędzenie skóry
  • kłucie lub pieczenie

Pokrzywka może wyglądać jak ukąszenia owadów. Może wystąpić w jednym miejscu lub na całym ciele. Bąble mogą mieć od centymetra do kilku.

Typowe miejsca występowania pokrzywki znajdują się na twarzy, dłoniach, stopach i narządach płciowych, ale mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele. Pokrzywka może zniknąć w jednym miejscu i po krótkim czasie pojawić się na innej części ciała.

Twoje dziecko może doświadczać pokrzywki przez różne okresy czasu. Ostre pokrzywki mogą trwać od kilku godzin do tygodni. Czasami pokrzywka może trwać dłużej niż sześć tygodni. Są to tak zwane pokrzywki przewlekłe.

Pokrzywki mogą wpływać nie tylko na powierzchnię skóry. Objawy poza skórą obejmują:

Należy pamiętać, że pokrzywka może być również jednym z objawów poważniejszego stanu zwanego anafilaksją lub wstrząsem anafilaktycznym.

Chociaż nie jest to częste u niemowląt, wstrząs anafilaktyczny jest bardzo ciężką reakcją i może powodować między innymi trudności w oddychaniu, obrzęk gardła i utratę przytomności. Wymaga natychmiastowego leczenia.

Od czego jest pokrzywka u niemowlaka?

Pokrzywka pojawia się, gdy organizm niemowlęcia uwalnia histaminę w reakcji na kontakt z czymś zewnętrznym lub wewnętrznym. Przyczyny mogą obejmować:

  • Infekcje wirusowe. Przeziębienie, infekcja górnych dróg oddechowych lub wirus żołądkowo-jelitowy. Niemowlęta i dzieci są bardziej podatne na ostrą pokrzywkę z powodu wirusów niż dorośli.
  • Infekcje bakteryjne.
  • Żywność. Niemowlę może reagować na pokarm, z którym się styka lub spożywa. Uważaj na natychmiastowe reakcje alergiczne na żywność, taką jak orzechy i jajka.
  • Leki. Te, które mogą wywołać pokrzywkę, obejmują antybiotyki i niesteroidowe leki przeciwzapalne.
  • Czynniki środowiskowe. Zimne i gorące środowiska lub zmiany w środowisku mogą wywołać pokrzywkę.
  • Ukąszenia owadów lub użądlenia pszczół.
  • Inne alergeny. Należą do nich pyłki i substancje drażniące, takie jak chemikalia i zapachy.
  • Choroby autoimmunologiczne.

Pamiętaj, że nie zawsze można stwierdzić, dlaczego u dziecka pojawiła się pokrzywka.

Jak leczyć pokrzywkę u niemowląt?

Zwracaj uwagę na wysypkę u niemowlęcia i skontaktuj się z lekarzem przed zastosowaniem u dziecka jakiegokolwiek leku. Większość leków nie ma instrukcji dotyczących dawkowania dla niemowląt. Aby upewnić się, że lek jest bezpieczny i dowiedzieć się, ile go podać, porozmawiaj z lekarzem.

Leki przeciwhistaminowe

Doustne leki przeciwhistaminowe są dostępne bez recepty w leczeniu pokrzywki. Leki te uspokajają uwalnianie histaminy w organizmie.

Lekarz może doradzić, czy podawanie tych leków dziecku jest bezpieczne, ponieważ nie są one zatwierdzone do stosowania u dzieci poniżej 2 roku życia. Może być konieczne podawanie leku przeciwhistaminowego kilka razy dziennie przez kilka dni, aby złagodzić objawy pokrzywki.

Czasami można zastosować sterydy, jeśli pokrzywka niemowlęca nie reagują na leki przeciwhistaminowe.

Twoje dziecko może potrzebować natychmiastowego leczenia, jeśli pokrzywka powoduje poważne objawy, takie jak problemy z oddychaniem, świszczący oddech lub niedrożność gardła.

Objawy te wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Mogą one spowodować, że dziecko będzie potrzebowało leków na receptę wyższego poziomu, a nawet hospitalizacji.

Domowe metody leczenia

Lekarz może zalecić leczenie pokrzywki w domu. Pokrzywka często ustępuje samoistnie i bez żadnych innych zabiegów.

Możesz leczyć pokrzywkę w domu:

  • trzymaj dziecko z dala od wszystkiego, co mogło wywołać wysypkę. Ponieważ pokrzywka u niemowląt jest najczęściej wywoływana przez wirusa, może nie być to możliwe.
  • stosowanie chłodnego kompresu w celu złagodzenia dyskomfortu spowodowanego pokrzywką

Jeśli domowe środki nie zmniejszą pokrzywki, ponownie skontaktuj się z lekarzem.

Kiedy zadzwonić do lekarza?

Nie wahaj się skontaktować się z lekarzem, jeśli u niemowlaka pojawi się pokrzywka. Dodatkowe objawy na które należy zwrócić szczególną uwagę:

  • Trudności w oddychaniu wymagają natychmiastowej pomocy medycznej.
  • Towarzyszący świszczący oddech, omdlenia lub zmiana ciśnienia krwi. To są oznaki wstrząsu anafilaktycznego. Udaj się od razu do lekarza.
  • kaszel
  • towarzysząca gorączka lub inne objawy grypopodobne. Jeśli dziecko ma mniej niż 3 miesiące i gorączkę, należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.
  • występują wymioty
  • pokrzywka występuje na wielu częściach ciała
  • utrzymuje się kilka dni
  • zaczęła się po kontakcie z żywnością
  • często się pojawia

Pokrzywka u niemowlaka może wyglądać podobnie do innych wysypek często obserwowanych u niemowląt, takich jak potówka lub inne wysypki wywołane przez wirusy.

Jeśli Twoje dziecko ma wysypkę i wydaje się swędząca lub nieprzyjemna, skonsultuj się z lekarzem, szczególnie przed podaniem jakichkolwiek leków. Lekarz może przeprowadzić badanie i zadać pytania dotyczące niemowlęcia, aby zdiagnozować jego stan.

Pokrzywka u niemowląt jest najczęściej powodowana przez wirusy i ustępuje bez żadnego leczenia.

Pokrzywki, które trwają kilka tygodni lub często się powtarzają, mogą wymagać więcej testów w celu zdiagnozowania przyczyny. Lekarz może zalecić poddanie się badaniom krwi lub poprosić o śledzenie narażenia dziecka na alergeny zewnętrzne.