Przejdź do treści

Czy nadal możesz zajść w ciążę, gdy sperma wypłynie?

Czas czytania: 4 minut

Czy nadal możesz zajść w ciążę, jeśli sperma wypłynie i nie pozostanie w pochwie? W skrócie: tak, nawet jeśli sperma wydostanie się z pochwy, nadal możesz zajść w ciążę. Zdezorientowana? Chcesz więcej informacji? Nie martw się, wszystko wyjaśnimy, po prostu czytaj dalej!

Dlaczego sperma wycieka po stosunku?

Aby zrozumieć, w jaki sposób plemniki mogą wyciekać po seksie i nadal możesz zajść w ciążę, ważne jest, aby omówić różnicę między nasieniem a plemnikami.

Mówiąc najprościej, nasienie to płyn, który wydostaje się z penisa, a plemniki to komórki znajdujące się w nasieniu, które są odpowiedzialne za zapłodnienie komórek jajowych u kobiety. Kiedy mężczyzna jest podniecony, plemniki mieszają się z wydzielinami ciała, tworząc nasienie. (Możesz myśleć o spermie jako o nasionach chia w puddingu z nasion chia!)

Oprócz plemników nasienie zawiera szereg wydzielin ustrojowych, które pomagają plemnikom przetrwać i dotrzeć do komórki jajowej. Należą do nich płyn prostaty (do neutralizacji kwasowości pochwy), płyn nasienny (pomaga odżywić plemniki) i płyn opuszkowo-cewkowy (do smarowania penisa). Ponadto nasienie zawiera wiele składników odżywczych. Nasienie zawiera białko, witaminę C i dużo cynku. Zawiera również fruktozę, sód, cholesterol, tłuszcz i śladowe ilości witaminy B12.

Ponieważ podczas seksu dochodzi do wytrysku tak niewielkiej ilości nasienia, jakikolwiek wpływ na spożycie składników odżywczych będzie prawdopodobnie minimalny. Jeśli jednak plemnik zapłodni komórkę jajową, wpływ na twoje życie może być duży!

Podczas seksu nasienie odkłada się w pochwie, zwykle w pobliżu szyjki macicy, w zależności od pozycji. Część plemników natychmiast zaczyna płynąć do komórki jajowej, podczas gdy pozostała część i inne płyny w nasieniu po prostu wypływają przez otwór pochwy.

Ile spermy i plemników jest uwalnianych?

Według Światowej Organizacji Zdrowia, gdy penis wytryskuje, powstaje średnio około 1 łyżeczki do herbaty lub 4 mililitrów nasienia. (Chociaż może to wynosić od 1,2 do 7,6 ml, w zależności od stanu zdrowia i czasu ostatniego wytrysku). Światowa Organizacja Zdrowia podała również wartości, które szacują, że za każdym razem, gdy mężczyźni wytryskują, mogą wytworzyć od 23 do 928 milionów plemników. (Innymi słowy, mililitr nasienia może zawierać od 9 do 259 milionów plemników).

W odpowiednich warunkach plemniki mogą żyć w macicy nawet do 5 dni. (Dzięki temu technicznie możliwe jest zajście w ciążę, jeśli uprawiasz seks podczas okresu). Plemniki mogą również żyć do 72 godzin w inkubatorze, a jeśli są zamrożone, mogą przetrwać lata. Nie trzeba dodawać, że plemniki mają pewną siłę przetrwania.

Ze względu na ogromną ilość plemników w nasieniu, a także potrzebę zapłodnienia komórki jajowej przez tylko jeden plemnik, możliwe jest, że jeden plemnik przejdzie przez szyjkę macicy, podczas gdy nasienie i dodatkowe plemniki wracają z kanał pochwy. Nawet jeśli zauważysz wydzielinę po stosunku, w pochwie pozostaje dużo plemników, aby umożliwić ewentualne zapłodnienie komórki jajowej.

Czy utrzymanie nasienia w pochwie, zwiększa szanse na zajście w ciążę?

Niezależnie od tego, czy chcesz zajść w ciążę, czy starasz się jej uniknąć, być może zastanawiałaś się, czy można wpłynąć na swoje szanse na zajście w ciążę, chodząc do łazienki, irygując, a nawet poruszając się zaraz po seksie. Coś musi zachęcać lub powstrzymywać nasienie przed przepływaniem pod prąd, prawda?

Sikanie po seksie

Prawda jest taka, że pójście do łazienki, aby się umyć lub zrobić siusiu po seksie, nie wpłynie na twoje szanse na zajście w ciążę.

Dzieje się tak dlatego, że nawet jeśli sikałaś kilka sekund po stosunku, uwolnienie moczu z cewki moczowej nie wypłucze nasienia z pochwy. Mocz jest uwalniany z cewki moczowej, a plemniki przedostają się do kanału pochwy. Ponieważ są to dwa oddzielne otwory, to, co dzieje się w jednym, nie wpłynie na to, co dzieje się w drugim.

Płukanie po seksie

Irygacja została powiązana z problemami z poczęciem, nie jest to niezawodna forma kontroli urodzeń i nie powinna być stosowana jako taka. Jeśli masz nadzieję zapobiec ciąży, porozmawiaj ze swoim lekarzem o bezpieczniejszych i skuteczniejszych środkach, które możesz podjąć.

Poza tym, że jest to słaba metoda kontroli urodzeń, irygacja może zwiększyć ryzyko infekcji.

Leżenie nieruchomo po seksie

W przeciwieństwie do sikania i irygacji, opinie na temat poruszania się zaraz po seksie jest nieco bardziej podzielony, jeśli chodzi o to, czy zwiększa to szanse na ciążę. Badania na ten temat koncentrują się na osobach korzystających z technologii wspomaganego rozrodu.

Co najmniej jedno badanie wykazało, że nie ma znaczenia, czy pozostajesz w pozycji leżącej przez dłuższy czas po wszczepieniu nasienia poprzez inseminację domaciczną. Jednak inne starsze badanie wykazało, że 15 minut pozostawania w pozycji leżącej po seksie zwiększa szanse na poczęcie. Cokolwiek zdecydujesz się zrobić, kobiety biorące udział w tych badaniach nie spędzały więcej niż 15 do 30 minut w pozycji leżącej, więc nie musisz się martwić godzinami leżenia po seksie bez ruch!

W końcu, bez względu na to, jakie kroki podejmiesz, aby uniknąć lub zajść w ciążę, po uwolnieniu nasienia, plemniki mogą się szybko poruszać. Szybko płynące plemniki docierają do jajowodów w zaledwie 1 minutę.

Jeśli chcesz zajść w ciążę, jedną z rzeczy, które możesz zrobić, jest uważne śledzenie swoich cykli, aby zidentyfikować płodne dni. W ten sposób plemniki będą miały większe szanse na dotarcie do komórki jajowej we właściwym czasie.

Przeciwnie, jeśli próbujesz uniknąć zajścia w ciążę, możesz śledzić swoje cykle, aby uniknąć seksu w szczytowych okresach płodności i porozmawiać z lekarzem na temat innych, bardziej niezawodnych rodzajów kontroli urodzeń.

Podsumowanie

Większość par spędza dużo czasu na omawianiu okresu i liczby dzieci, które chcą mieć w swojej rodzinie. Ponieważ zajście w ciążę jest prawdopodobnie czymś, co chcesz dokładnie zaplanować, ważne , aby pamiętać, że za każdym razem, gdy plemniki wchodzą w kontakt z kanałem pochwy, możliwe jest zajście w ciążę — nawet jeśli większość nasienia wydostanie się lub nigdy do niej nie wejdzie!

Tak więc, chociaż twoje pytania dotyczące seksu mogły stać się bardziej skomplikowane niż wtedy, gdy po raz pierwszy usłyszałeś o ptaszkach i pszczółkach, stworzenie dziecka naprawdę ostatecznie sprowadza się do spotkania plemnika z komórką jajową.