Przejdź do treści

Co dzieje się ze spermą u kobiety w ciąży?

Czas czytania: 3 minut

Czy będąc już w ciąży można począć kolejne dziecko? Czy uprawianie seksu w czasie ciąży jest korzystne lub niebezpieczne? Co dzieje się ze spermą u kobiety w ciąży? Jeśli jesteś w ciąży i zastanawiasz się, co może oznaczać kontynuacja stosunków seksualnych, mamy informacje, których Ci brakowało.

Dokąd trafiają plemniki u kobiety w ciąży?

Wiele osób martwi się, że plemniki wytryskujące podczas seksu w jakiś sposób wpłyną na ich rozwijające się dziecko lub że zranią dziecko uprawiając seks. (Jedna ankieta z 2014 roku wykazała, że 80% mężczyzn obawiało się, że penetracja matki może zaszkodzić ich przyszłemu dziecku).

Jeśli tak się obecnie czujesz, możesz odetchnąć z ulgą. Nasienie i plemniki zdeponowane w pochwie podczas seksu nie zaszkodzą dziecku. Większość zostanie po prostu wydalona z organizmu przez otwór pochwy.

Dzięki łożysku, workowi owodniowemu i czopowi śluzowemu pokrywającemu szyjkę macicy, Twoje dziecko ma system ochrony, który bardzo szczegółowo określa, co wchodzi, a co nie! Oprócz blokowania nasienia, rosnące dziecko jest chronione przed kontaktem z penisem partnera, bez względu na to, jak głęboko może się on znajdować.

Czy kobieta w ciąży może począć kolejne dziecko?

Możesz poczuć ulgę, wiedząc, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby kobieta w ciąży ponownie poczęła. Najprościej mówiąc, superfetacja to ciąża, która zaczyna się po tym, jak inna już się rozpoczęła.

Brzmi szalenie? Superfetacja jest dobrze udokumentowana u wielu innych ssaków, ale jest wysoce nieprawdopodobna u ludzi z wielu powodów. W rzeczywistości w literaturze medycznej opisano mniej niż 10 przypadków.

  • Po pierwsze, kobieta musiałaby owulować, aby zajść w ciążę, a proces owulacji jest zasadniczo zatrzymany w czasie ciąży z powodu uwolnienia pewnych hormonów.
  • Po drugie, nawet jeśli kobieta w ciąży miałaby owulować, plemniki musiałyby dostać się do jaja. Ale dzięki czopowi śluzowemu plemniki nie mogą dotrzeć do komórek jajowych we wczesnej ciąży. (Chociaż nie jest to głównym celem czopu śluzowego, jego właściwości blokujące bakterie i infekcje działają również na plemniki).
  • Po trzecie, aby mogła zajść ciąża, zapłodniona komórka jajowa musi pomyślnie zagnieździć się w macicy. Wymaga to równowagi hormonalnej, która zwykle nie występuje podczas ciąży.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, superfetacja jest niezwykle rzadką możliwością.

Czy sperma jest bezpieczna dla kobiety w ciąży?ciąża

Sperma jest zazwyczaj uważana za bezpieczną dla kobiet w ciąży i dzieci. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące ogólnego bezpieczeństwa podczas seksu ze względu na czynniki ryzyka związane z ciążą.

Nasienie jest nie tylko bezpieczne, ale seks i kontakt z nasieniem przed ciążą i w jej trakcie mogą przynieść pewne korzyści:

  • Sperma i seks mogą pomóc w wywołaniu porodu, gdy nadejdzie czas. Oksytocyna, jeden z kluczowych hormonów biorących udział w postępującym porodzie, jest uwalniana podczas seksu, a orgazmy naśladują skurcze. Również prostaglandyny w plemnikach mogą pomóc w dojrzewaniu szyjki macicy. (Ale nie martw się — uprawianie seksu w czasie ciąży nie spowoduje wczesnego porodu w ciążach niskiego ryzyka).
  • Poprawa nastroju i zwiększony przepływ krwi w układzie sercowo-naczyniowym są powszechnymi korzyściami dla kobiet w ciąży, które uprawiają seks, i mogą one również zostać przekazane dziecku.

Jeśli zdecydujesz się uprawiać seks w czasie ciąży, pamiętaj, że zakażenia przenoszone drogą płciową (STI) mogą być przenoszone w czasie ciąży, dlatego należy podjąć odpowiednią ochronę. Ochrona przed infekcją jest szczególnie ważna w czasie ciąży, ponieważ każde zapalenie miednicy mniejszej może prowadzić do przedwczesnego porodu, poronienia lub innych komplikacji zdrowotnych zarówno dla mamy, jak i dla dziecka.