Przejdź do treści

Co powoduje ból brzucha w ciąży (ból koło pępka)?

Czas czytania: 4 minut

Ból koło pępka czy też ból brzucha w ciąży nie jest niczym szczególnym. Oczywiście przyczyn jest wiele a ty boisz się o swoje nienarodzone dziecko, to całkowicie normalne.

Zapewne nie chcesz być jedną z tych kobiet, które z każdą drobnostką biegną do lekarza, jak i taką która zbagatelizuje poważny problem. Aby pomóc Ci w tej kwestii, spisaliśmy listę możliwych przyczyn bólu, oraz ostrzeżenia, które mówią, że należy udać się do lekarza.

Ból brzucha w ciąży, najczęstsze przyczynyciąża

Oto najbardziej typowe przyczyny bólu brzucha w ciąży:

Ból więzadła obłego

Gdy Twój brzuch rośnie, więzadła w okolicy miednicy rozciągają się, aby utrzymać macicę na miejscu. Ciąża wywiera nacisk na więzadła, czego skutkiem jest napięcie i nadmierne jego rozciągnięcie. Szczególnie w 2 i 3 trymestrze ciąży, gdy zbyt szybko się poruszasz włókna nerwowe mogą powodować silny ból i dyskomfort.

Ból więzadła obłego jest zwykle przejściowy. Występuje jako nagły, silny skurcz w okolicy brzucha lub ud, najczęściej zlokalizowany jest po prawej stronie. Matki informują, że to ból koło pępka. Jednak niektóre kobiety doświadczają go po obu stronach brzucha.

Aby zmniejszyć ból brzucha w ciąży musisz wykonywać wolniej niektóre czynności jak wstawanie czy siadanie.  Rozciąganie i joga są również pomocne w złagodzeniu bólu.

Ból brzucha w ciąży a gazy

Gazy mogą pojawić się na każdym etapie ciąży. Zwykle przyczyną jest progesteron, który powoduje rozluźnienie mięśni jelit.

W późniejszym etapie ciąży powiększona macica może wywierać dodatkowy nacisk na narządy, często spowalniając trawienie, co skutkuje dodatkowymi gazami.

Jeśli odczuwasz ból wywołany gazami, najlepiej zmienić nawyki i częściej jeść mniejsze posiłki. Możesz spróbować ćwiczeń, aby poprawić trawienie i unikaj produktów smażonych i tłustych, które powodują gazy.

Ból brzucha w ciąży a zaparcia

Prawie 1/4 kobiet w ciąży doświadcza zaparć w pewnym momencie ciąży. Dieta uboga w błonnik i wodę, stosowanie suplementów żelaza i wahania hormonalne to tylko kilka czynników, które mogą przyczynić się do tego irytującego problemu.

Gdy cierpisz na zaparcia, zmniejsz wielkość posiłków, zwiększ ilość błonnika, pij więcej wody i ćwicz.

Jeśli często cierpisz na zaparcia w czasie ciąży, lekarz może przepisać ci środek zmiękczający stolec.

Skurcze Braxtona-Hicksa a ból brzucha w ciąży

Skurcze Braxtona-Hicksa, zwykle odczuwane są w 3 trymestrze ciąży. Pomagają zmiękczyć szyjkę macicy, ale ze względu na ich funkcję, nie doprowadzą do urodzenia dziecka.

Jeśli doświadczasz skurczów, pij więcej wody i zmieniaj pozycję. Ale na pewno możesz być pewna, że nie potrwają długo.

Wzrost brzucha

W 2 i 3 trymestrze, możesz odczuwać większy ból w podbrzuszu i pęcherzu. Twoja skóra się naciąga i odczujesz większy nacisk z powodu dodatkowego ciężaru w brzuchu.

Pas lub opaska ciążowa podtrzymują brzuch i pomagają złagodzić dyskomfort. Legginsy ciążowe mogą pomóc w zapewnieniu komfortu. Poduszki ciążowe również pomagają złagodzić dyskomfort podczas snu.

Ból brzucha w ciąży, poważne przyczynykobieta płacz

Oprócz przyczyn, które wymieniliśmy wcześniej, istnieje jeszcze kilka bardziej poważnych, na które należy uważać. Do nich należą

  • zakażenie dróg moczowych
  • kamienie nerkowe
  • kamienie żółciowe
  • zapalenie trzustki
  • zapalenie wyrostka robaczkowego
  • wrzody
  • alergie i nadwrażliwości pokarmowe

Ciąża pozamaciczna

Około 2% przypadków ciąż to pozamaciczne. Genetyka, hormony, wiek i zabiegi w układzie rozrodczym mogą zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju ciąży pozamacicznej.  Należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli masz:

Ostry ból brzucha, barku, miednicy lub szyi, ciężkie plamienie, zawroty głowy lub omdlenia.

Poród przedwczesny

Około 1/4 wszystkich porodów przedwczesnych występuje przed 37 tygodniem ciąży. Niektóre z przyczyn to osłabiona szyjka macicy, przedwczesne pęknięcie błon, wysokie ciśnienie krwi, krwawienie w czasie ciąży.

Płody urodzone przed 23 tygodniem ciąży nie mogą przetrwać poza ciałem matki, dlatego ważne, aby natychmiast poinformować lekarza, jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy porodu przedwczesnego.

Stan przedrzucawkowy

Około 5% kobiet ma stan przedrzucawkowy. Choroba charakteryzująca się wysokim ciśnieniem krwi. Zwykle występuje po 20 tygodniu ciąży, ale może również wystąpić wcześniej lub nawet po porodzie.

Jeśli miałaś w przeszłości wysokie ciśnienie krwi lub cukrzycę, jesteś otyła, jesteś nastolatką lub masz ponad 35 lat, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia stanu przedrzucawkowego.

Należy poinformować lekarza, jeśli masz uporczywe bóle głowy, nieprawidłowy obrzęk dłoni i twarzy, szybki przyrost masy ciała, zmiany w widzeniu.

Oderwanie łożyska

1 na 100 kobiet doświadczy oderwania łożyska przed porodem. Główną oznaką tego problemu jest krwawienie z pochwy. Jednak ten znak ostrzegawczy nie zawsze się pojawia, ponieważ przemieszczone łożysko może blokować krew.

Inne oznaki odklejenia łożyska to dyskomfort, nagły ból brzucha i pleców, nadwrażliwość. Objawy te mogą się z czasem nasilać, dlatego należy jak najszybciej udać się do lekarza, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo.

Kiedy należy udać się do lekarza, gdy masz ból brzucha w ciąży?

Pewnie nie jesteś pewna, kiedy powiedzieć lekarzowi o bólu w podbrzuszu, jeśli bólowi towarzyszy którykolwiek z poniższych objawów, należy natychmiast go poinformować: krwawienie, gorączka, dreszcze, ból podczas oddawania moczu, nieprawidłowe upławy, zawroty głowy, wymioty.

Podsumowanie

Ważne jest, aby zwracać uwagę na sygnały twojego ciała. Ból brzucha w ciąży może być oznaką, że Twoje dziecko rośnie, ale może też być sygnałem ostrzegawczym, że powinnaś udać się do lekarza.

Gdy martwisz się i nie wiesz co się dzieje, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Pomoże Ci lepiej zrozumieć, jak się czujesz i jeśli to konieczne, zbadać ciebie i swoje nienarodzone dziecko, aby upewnić się, że jesteś zdrowa.

 

Źródła:

  • www.healthline.com