Przejdź do treści

Okres w ciąży, czy to normalne, że występuje? Co należy wiedzieć?

Czas czytania: 2 minut

Okres w ciąży nie jest możliwy, ale za to plamienie już tak. Natomiast gdy ilość krwi jest znaczna to albo nie jesteś w ciąży to stało się coś niepokojącego i musisz natychmiast udać się do lekarza

Kiedy jesteś w ciąży, nie masz już miesiączek. Nie zawsze jest to takie oczywiste.  Krwawienie to znak ostrzegawczy, ale niekoniecznie zły. Wiele kobiet rodzi zdrowe dzieci po pojawieniu się plamienia w pierwszym trymestrze ciąży.

Chcesz dowiedzieć się więcej o różnych rodzajach krwawień w czasie ciąży i kiedy zadzwonić do swojego ginekologa? Czytaj więcej.

Okres w ciąży- 1 trymestr

15 do 25% kobiet zauważy krew (okres w ciąży) w pierwszym trymestrze.

Do głównych przyczyn należą:

Krwawienie z implantacji

Pojawia się na początku ciąży zanim jeszcze nie zdajesz sobie sprawy, że jesteś w ciąży. Ten rodzaj krwawienia występuje, gdy zapłodnione jajo zakorzenia się w macicy i zazwyczaj występuje w tym samym czasie co spodziewana miesiączka. Krwawienie jest zwykle łagodne lub miejscowe. Zmiany w szyjce macicy tuż po ciąży mogą również powodować plamienie. O ile nie ma infekcji, często nie jest to powodem do niepokoju.

Inne przyczyny krwawienia

Inne rodzaje przedwczesnego krwawienia, mogą wskazywać na infekcję, ciąże pozamaciczną i poronienie.

Mogą pojawić się w tym czasie silne skurcze lub ból brzucha, ból pleców, omdlenie lub utrata przytomności, zmęczenie, ból ramienia, gorączka, zmiany w wydzielinie z pochwy, niekontrolowane nudności i wymioty

Krwawienie jest również znacznie większe, w przeciwieństwie do plamienia.

Okres w ciąży- 2 i 3 trymestr

ciąża ból

Krwawienie w 2 lub 3 trymestrze ciąży często wymaga pomocy lekarskiej. Niezależni, czy masz niewielkie czy obfite krwawienie z innymi przyczyn, powinnaś zgłosić się do lekarza.

Najczęstsze przyczyny krwawienia w tym etapie ciąży to:

Przedwczesny poród

To porodu przed 37 tygodniem. Przed przedwczesnym porodem niektóre kobiety doświadczają objawów podobnych do miesiączki i dużej ilości śluzu.  Możesz również odczuwać skurcze. Objawy przedwczesnego porodu mogą obejmować: ból pleców, ucisk w pochwie, zmiany w upławach.

Łożysko przednie

Odznacza się tym, że łożysko jest wszczepione nisko w macicy oraz bardzo blisko lub zakrywa szyjkę macicy. Krwawienie jest różne, ale nie ma innych objawów. Łożysko przednie może utrudniać poród.

Oderwanie łożyska

Pojawia się najczęściej w ostatnich miesiącach ciąży. Łożysko odrywa się od macicy, zwykle powodując obfite krwawienie i silny ból brzucha i skurcze. Niektóre problemy zdrowotne, jak wysokie ciśnienie krwi, mogą zwiększać ryzyko odklejenia łożyska.

Pęknięcie macicy

Pęknięcie macicy oznacza, że ​​mięsień macicy oddziela się lub pęka, powodując niekontrolowane krwawienie. Zdarza się to najczęściej u kobiet, które wcześniej rodziły przez cesarskie cięcie.

Wiele czynników występujących w 2 fazie ciąży powoduje krwawienie przypominające miesiączkę. Jednak tak naprawdę nie są to miesiączki.

Podsumowanie- okres w ciąży

Okres w ciąży nie może występować. Możesz jednak doświadczyć podobnych objawów do miesiączki w 1 trymestrze ciąży. Obejmują one:

  • krwawienie z pochwy (lekkie i krótkotrwałe)
  • lekkie skurcze
  • zmęczenie
  • drażliwość
  • ból dolnej części pleców

Różnica polega na tym, że czynniki te są związane z naturalnym przygotowaniem się organizmu do ciąży. Jeśli którykolwiek z powyższych objawów jest silny lub nie ustępuje, jesteś w 2 lub 3 trymestrze ciąży lub występują 2 objawy jednocześnie, poszukaj natychmiastowej pomocy.

Czasami trudno stwierdzić, czy krwawienie wskazuje na nagły przypadek medyczny, czy nie. Zasadniczo, jeśli krwawisz w którymkolwiek etapie ciąży, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

 

Źródła:

  • www.healthline.com
  • https://www.acog.org
  • https://familydoctor.org/bleeding-pregnancy-whats-normal/