Przejdź do treści

Co powoduje niską liczbę plemników i jak ją leczyć?

Czas czytania: 6 minut

Jakość nasienia niekoniecznie jest czymś, o czym często myślisz. Jeśli jednak chcecie założyć lub powiększyć rodzinę, liczba i jakość plemników, może być najważniejsza. Chociaż do zapłodnienia komórki jajowej potrzebny jest tylko jeden plemnik, podróż do tego miejsca może być trudna. Im większą masz liczbę plemników, tym większe masz szanse.

Przyjrzyjmy się bliżej, dlaczego możesz mieć niską liczbę plemników, jak możesz się tego dowiedzieć i jakie są dostępne zabiegi, które pomogą zwiększyć ich ilość lub w inny sposób zwiększyć szanse na zajście w ciążę.

Przyczyny małej liczby plemników

plemniki hiperspermia

Niska liczba plemników, zwana także oligospermią, jest główną przyczyną niepłodności męskiej. Liczba plemników jest uważana za niską, jeśli spada poniżej 15 milionów plemników na mililitr (ml) nasienia, chociaż średnia wynosi około 75 milionów plemników na ml.

Czynniki ryzyka obejmują otyłość lub nadwagę, doznanie urazu lub operacji w jądrach lub wokół nich oraz przyjmowanie niektórych leków. Inne czynniki, to narażenie jąder na zbyt wysoką temperaturę lub inne problemy zdrowotne.

Poza tym istnieją różne przyczyny niskiej jakości nasienia, które można podzielić na trzy główne kategorie: medyczne, środowiskowe i styl życia.

Medyczne

Urazy lub operacje, a także choroby genetyczne, takie jak zespół Klinefeltera, mogą wpływać na niską liczbę plemników.

Leczenie nowotworów, w tym chemioterapia, radioterapia lub zabieg chirurgiczny, może również wpływać na produkcję hormonów i liczbę plemników. Promieniowanie w obszarze jąder bezpośrednio uszkadza komórki wytwarzające plemniki, dodatkowo promieniowanie lub operacja mózgu mogą również powodować niską liczbę plemników, ponieważ hormony wytwarzane w mózgu stymulują produkcję plemników.

Inne możliwe przyczyny to:

 • obrzęk żył drenujących jądra, który nazywa się żylakami powrózka nasiennego i jest jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności męskiej
 • przebyte infekcje lub infekcje przenoszone drogą płciową, które mogą powodować blokady, blizny lub inne uszkodzenia układu rozrodczego
 • problemy z erekcją lub wytryskiem (na przykład cukrzyca i urazy kręgosłupa mogą powodować zaburzenia erekcji lub wytrysk wsteczny)
 • problemy z układem odpornościowym
 • stany takie jak mukowiscydoza lub bycie genetycznym nosicielem mukowiscydozy mogą blokować przedostawanie się plemników do nasienia
 • zabiegi medyczne, leczenie lub leki na szereg schorzeń, w tym niektóre leki przeciwnowotworowe, przeciwgrzybicze, antybiotyki i leki na wrzody
 • przebyta operacja układu rozrodczego, taka jak operacja jąder, operacja pęcherza, operacja niezstąpionych jąder, naprawa przepukliny pachwinowej i oczywiście wazektomia

Środowiskowe

Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że idealne warunki dla nasienia to nieco niższa temperatura niż ciała, dlatego jądra znajdują się poza jamą brzuszną.

Przegrzanie jąder może obniżyć produkcję plemników. Oznacza to, że wszystko, od częstego korzystania z wanny z hydromasażem po siedzenie z komputerem na kolanach, może obniżyć liczbę plemników.

Inne możliwe przyczyny środowiskowe obejmują narażenie zawodowe na herbicydy, pestycydy, rozpuszczalniki i inne chemikalia przemysłowe lub metale ciężkie. Narażenie na promieniowanie rentgenowskie lub inne źródła może również zaszkodzić produkcji plemników.

Styl życia

Czynności takie jak intensywne używanie narkotyków i alkoholu, a także używanie tytoniu, mogą również obniżyć liczbę plemników. Sterydy anaboliczne, które są zwykle przyjmowane w celu zwiększenia masy mięśniowej, prawie zawsze zmniejszają jądra i produkcję plemników. Marihuana i opioidy również zmniejszają produkcję plemników.

Inne możliwe przyczyny to:

 • Boostery testosteronu, witaminy i suplementy przedtreningowe, mogą zawierać niewielkie ilości sterydów anabolicznych, które mogą zaburzać produkcję plemników
 • prace wymagające długiego siedzenia, takie jak prowadzenie samochodu ciężarowego
 • problemy emocjonalne, takie jak stres i depresja, szczególnie jeśli są długotrwałe i poważne
 • masa ciała, szczególnie jeśli masz otyłość lub nadwagę, może również wpływać na hormony

Czy masturbacja wpływa na liczbę plemników?

Być może słyszałeś, że zbyt częsta masturbacja może obniżyć liczbę plemników. Jednakże badania wskazują, że możesz codziennie wytryskiwać i nadal utrzymywać normalną jakość nasienia.

Oznaki niskiej liczby plemników

Możesz nie odczuwać żadnych oznak lub objawów niskiej jakości nasienia, dopóki nie spróbujesz założyć rodziny.

Jeśli niska liczba plemników jest spowodowana chorobą podstawową, brakiem równowagi hormonalnej, nieprawidłowościami chromosomalnymi, problemami z jądrami lub blokadą, mogą wystąpić objawy związane z tym stanem, co nie jest tym samym, co objawy niskiej liczby plemników. Objawy te mogą obejmować:

 • niski popęd seksualny
 • zaburzenie erekcji
 • obrzęk lub ból w jądrach lub wokół nich
 • mniej włosów na twarzy lub ciele

Diagnozowanie niskiej liczby plemników

Jeśli przez ostatni rok regularnie uprawiałeś seks bez zabezpieczenia i nie zapłodniłeś swojej partnerki, powinieneś udać się do lekarza. Możesz udać się na wizytę wcześniej, jeśli masz problemy z wytryskiem, ból jąder lub przebyte operacje.

Wiemy, że wytrysk do kubka może być ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić. Jednak dla lekarza nie różni się to od próbki moczu lub krwi, więc nie ma powodu, aby czuć się niezręcznie.

Analiza nasienia może być szczególnie pomocna w postawieniu diagnozy, ponieważ nasienie można policzyć pod mikroskopem i sprawdzić pod kątem ruchliwości i morfologii. Lekarz może chcieć powtórzyć analizę, aby zapewnić spójne wyniki ze względu na dużą zmienność między próbkami.

Inne testy, które trzeba będzie wykonać, obejmują:

 • badania krwi w celu sprawdzenia hormonów lub chromosomów
 • USG do wizualizacji jąder lub prostaty
 • biopsja w celu oceny produkcji nasienia w przypadku zatorów

Leczenie małej liczby plemników

mosznoplastyka

Leczenie z powodu niskiej liczby plemników, będzie zależeć od przyczyny. Istnieje również kilka sposobów na zmianę rutyny prób zajścia w ciążę, która może zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Chirurgia

W przypadku dużych żylaków powrózka nasiennego, blokad lub problemów z opuszczeniem ciała przez plemniki, wymagany jest zabieg chirurgiczny. Na przykład, żylaki powrózka nasiennego można skorygować drobnym zabiegiem ambulatoryjnym, a poprzednie wazektomię można odwrócić.

W innych przypadkach nasienie można uzyskać bezpośrednio do procedur wspomaganego rozrodu, takich jak zapłodnienie in vitro, poprzez chirurgiczne pobranie go z jądra lub najądrza.

Leki

Infekcje dróg rodnych można leczyć lekami. Ważne, aby szybko się za to zabrać. Nawet jeśli jest odpowiednio leczona, liczba plemników nie zawsze może powrócić do normy, jeśli wystąpiło trwałe bliznowacenie tkanek.

Zabiegi hormonalne

Ponieważ poziom testosteronu i innych hormonów, które są zbyt wysokie lub zbyt niskie, mogą powodować niską liczbę plemników, leczenie ich poziomów za pomocą leków i innych metod może pomóc przywrócić płodność.

Pamiętaj, że stosowanie sterydów anabolicznych, testosteronu, a nawet większości dostępnych bez recepty boosterów testosteronu może powodować niepłodność, więc ich unikaj.

Modyfikacje stylu życia

Rzeczy, które możesz zrobić w domu, aby zwiększyć szanse na zajście w ciążę z niską liczbą plemników, obejmują częstsze współżycie seksualne i synchronizację z owulacją.

Na przykład uprawianie seksu codziennie lub co drugi dzień w ciągu kilku dni przed, w trakcie i po owulacji pomoże zapewnić, że pływacy, którzy dotrą do jajeczka, dotrą tam we właściwym czasie.

Kiedy już to robisz, pomiń wszystkie lubrykanty, które mogą spowolnić ruch plemników. I unikaj czynności, które podnoszą temperaturę jąder, takich jak częste kąpiele w wannie z hydromasażem, sauny lub łaźnie parowe. Wreszcie, unikaj nadmiernego używania narkotyków i alkoholu, a także suplementów treningowych, o których wiadomo, że obniżają jakość nasienia.

Medycyna alternatywna

Chociaż badano różne suplementy, przeciwutleniacze lub witaminy mogą mieć minimalny wpływ, chyba że masz prawdziwy ich niedobór w diecie.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem przed przyjęciem suplementów, ponieważ niektóre z nich mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami. I co ważne, niektóre suplementy treningowe mogą zaszkodzić Twojej płodności.

Daj sobie czas

Ważne, aby pamiętać, że jakiekolwiek leczenie lub zmiany stylu życia mogą nie zostać odzwierciedlone w liczbie plemników od razu, ponieważ czas produkcji i transportu nasienia wynosi do 2 do 3 miesięcy. W związku z tym możesz nie zauważyć wzrostu średnio przez 3 miesiące.

Niska liczba plemników i niepłodność

wytrysk wytrysku myśli

Dobrą wiadomością jest to, że posiadanie mniejszej ilości plemników nie oznacza, że ​​nie można zajść w ciążę, może to po prostu wydłużyć czas. Naukowcy to podzielają, chyba że liczba plemników jest zero, z czasem nadal możesz zajść w ciążę.

Statystyki są tutaj trudne do określenia, ponieważ, jak długo to trwa, zależy od wielu czynników, które są indywidualne dla Ciebie i Twojej partnerki, w tym jak niska jest liczba plemników i jak zdrowe są Twoje plemniki.

Na przykład ruchliwość odnosi się do zdolności plemników do dostania się tam, gdzie muszą się udać. Jeśli twoja ruchliwość jest dobra, posiadanie niewielkiej ilości plemników może nie być tak dużym problemem. Jeśli jednak liczba plemników jest niska i ma to wpływ na ruchliwość, może to potrwać dłużej.

Podsumowanie

Pary mogą zajść w ciążę z niską liczbą plemników. Może to zająć więcej czasu niż początkowo oczekiwaliście i może wymagać wizyty u lekarza, aby zobaczyć, jak możecie poprawić jakość nasienia.

Niezależnie od tego, jeśli podejrzewasz, że masz problem, umów się na wizytę u lekarza. W ten sposób możesz uzyskać lepszy obraz tego, jak niska może być liczba plemników, jakie zabiegi są dostępne i czy chcesz wykorzystać inne opcje, aby powiększyć swoją rodzinę.

Jeśli niska liczba plemników jest spowodowana podstawową chorobą, lekarz może pomóc w leczeniu, którego potrzebujesz, aby złagodzić wszelkie inne objawy, których doświadczasz.