Przejdź do treści

Zachcianki kobiet w ciąży, przyczyny i kiedy się pojawiają?

Czas czytania: 2 minut

Jesteś prawie w 12 tygodniu ciąży i masz ogromną potrzebę zjeść ogórka kiszonego. Ale jeśli już go zjadasz przekonasz się, że potrzebujesz czegoś innego, jak miska truskawek z bitą śmietaną, to są właśnie są zachcianki w ciąży. Niby się tego spodziewałaś, ale warto wiedzieć skąd się biorą i jaki wpływają na ciebie i Twoje dziecko.

Jakie są przyczyny zachcianek w ciąży?

W czasie ciąży często masz ochotę na dziwne kombinacje posiłków lub produktów, których nigdy wcześniej nie chciałaś jeść.

Około 50 do 90 % kobiet doświadcza jakiejś formy zachcianek podczas ciąży. Ale lekarze nie są pewni, dlaczego kobiety w ciąży pragną pewnych smaków, konsystencji produktów lub mieszanek smaków.

Winne mogą być gwałtowne zmiany hormonalne. Może występować również spotęgowany głód, ponieważ twoje ciało musi ciężej pracować, aby wytwarzać większe ilości krwi.

Kiedy pojawiają się zachcianki w czasie ciąży?

U większości kobiet zachcianki zaczynają się w pierwszym trymestrze, osiągając kumulacje w drugim a maleją w trzecim.

Lekarze twierdzą, że po porodzie pozostaje bardzo niewiele zachcianek, więc nie będziesz wiecznie jeść tych samych dziwnych rzeczy. Wiele kobiet ma jedno lub dwa pragnienia dziennie.

Awersja do jedzenia, czyli niechęć do jedzenia

Niechęć do jedzenia jest przeciwieństwem nadmiernego apetytu. Może wywoływać równie niezwykłe uczucia. Uczucie nadmiernego głodu i utrata apetytu w czasie ciąży często występują w tym samym czasie.

Co ciekawe, odkryto, że łaknienie może nie mieć nic wspólnego z porannymi mdłościami i wymiotami, ale unikanie niektórych pokarmów już tak.

Mięso, które jest zwykle podstawowym pożywieniem większości kobiet, jest często unikane w czasie ciąży. Widok i zapach surowego mięsa podczas gotowania i jego tekstura mogą być przytłaczające dla niektórych kobiet w ciąży.

Badanie z 2006 roku wykazało, że kobiety częściej odczuwały poranne mdłości, gdy jadły więcej mięsa. Dlaczego więc mięso jest dla niektórych kobiet tak odstręczające? Naukowcy podejrzewają, że dzieje się tak dlatego, że mięso czasami zawiera bakterie, które mogą wywołać chorobę zarówno u matki, jak i u dziecka. Twój organizm cię chroni, dzięki czemu mięso jest nieapetyczną potrawą.

Jakie produkty chcą jeść kobiety w ciąży?

ciąża

Większość zachcianek związanych z ciążą jest indywidualna, nieszkodliwa, a może nawet trochę zabawna.

Te, które powtarzają się najczęściej to:

  • słodycze, takie jak lody i cukierki
  • produkty mleczne, takie jak ser i śmietana
  • węglowodany skrobiowe
  • owoce
  • warzywa
  • fast food, kuchnia chińska czy pizza

Dla niektórych najbardziej satysfakcjonujące są egzotyczne kombinacje potraw stąd słynny żart o kobietach w ciąży jedzących ogórki kiszone i lody.

Jest nawet książka kucharska Pickles and Ice Cream, w której znajdują się dziwne, ale smaczne przepisy na dania o których marzą kobiety w ciąży.

Podsumowanie

Nawet jeśli chcesz jeść frytki przy każdym posiłku, uważaj, ile ich spożywasz.

Większość lekarzy twierdzi, że czasami nie można zrezygnować z apetytu na duże ilości soli, tłuszczu i węglowodanów, zwłaszcza jeśli nie trwa on długo.

Ale pamiętaj, że stała dieta składająca się z niezdrowej żywności o wysokiej zawartości tłuszczu, cukru i dodatków spożywczych może prowadzić do nadmiernego przybierania na wadze, cukrzycy ciążowej lub innych problemów, które mogą trwać dłużej, nawet po narodzinach dziecka.