Przejdź do treści

Karmienie piersią- 6 dowodów, że warto

Czas czytania: 4 minut

Czy karmienie piersią jest, aż tak ważne? Dla wielu matek nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Świat się zmienia, kobiety szybko wracają do pracy a w sklepach jest mnóstwo zamienników dla mleka. 

Mleko matki ma odpowiednią ilość składników odżywczych, jest lekkostrawne i zawiera składniki które budują odporność niemowlaka. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie piersią do 2 roku życia lub dłużej ponieważ zapewnia tak dużo korzyści. Zalecają również rozpoczęcie karmienia już godzinę po urodzeniu, aby zapewnić dziecku jak najwięcej korzyści.

1. Mleko matki zapewnia najlepsze właściwości odżywcze

karmienie piersią

Większość pediatrów zaleca karmienie piersią przez co najmniej 6 miesięcy lub dłużej.

Mleko matki zawiera to, czego dziecko potrzebuje w odpowiednich proporcjach. Skład mleka zmienia się w zależności od zmieniających się potrzeb dziecka, zwłaszcza w pierwszym miesiącu życia.

W pierwszych dniach po porodzie piersi wydzielają żółty płyn zwany siarą. Jest on bogaty w białko, ma niską zawartość cukru i zawiera wiele korzystnych związków. Nie da się tego zastąpić sztucznym mlekiem.

Siara jest idealnym pierwszym mlekiem i wspomaga rozwój niedojrzałego przewodu pokarmowego niemowlęcia. Po kilku pierwszych dniach, piersi zaczynają produkować więcej mleka.

2. Mleko matki zawiera ważne przeciwciała

Mleko matki zawiera przeciwciała, które pomagają dziecku zwalczać wirusy i bakterie, co jest niezbędne w pierwszych miesiącach.

Dotyczy to zwłaszcza pierwszego mleka, siary, która dostarcza duże ilości immunoglobuliny A (IgA) i kilka innych przeciwciał.

Po wystawieniu na działanie wirusa lub bakterii zaczynają wytwarzać się przeciwciała, które przenikają do mleka.

Sztuczne mleko nie chroni niemowląt przeciwciałami. Liczne badania wykazały, że dzieci, które nie są karmione piersią, są bardziej podatne na problemy ze zdrowiem, jak zapalenie płuc, biegunka i infekcje.

3. Karmienie piersią zmniejsza ryzyko chorób dziecka

niemowlę

Szczególnie korzystne jest karmienie dziecka wyłącznie piersią. Może to zmniejszyć ryzyko chorób u dzieci, w tym:

  • Infekcje ucha środkowego– jak najdłuższe karmienie wyłącznie piersią może pomóc w zapobieganiu infekcjom ucha środkowego, gardła i zatok, nawet po okresie niemowlęcym.
  • Infekcje dróg oddechowych- karmienie piersią może zapobiegać wielu ostrym chorobom układu oddechowego i przewodu pokarmowego.
  • Przeziębienia i infekcje- niemowlęta karmione wyłącznie piersią przez 6 miesięcy mają mniejsze ryzyko ciężkich przeziębień i infekcji ucha lub gardła.
  • Infekcje jelitowe– karmienie piersią wiąże się ze zmniejszeniem infekcji jelitowych.
  • Uszkodzenie tkanki jelitowej- karmione piersią wcześniaki mają mniejszą częstość występowania martwiczego zapalenia jelit.
  • Alergie- karmienie piersią wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju astmy, atopowego zapalenia skóry i egzemy.
  • Choroba jelit- dzieci karmione piersią są mniej narażone na rozwój choroby Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.
  • Białaczka dziecięca- karmienie piersią wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem zachorowania na białaczkę u dzieci.

4. Mleko matki wpływa na prawidłową wagę u dziecka

Karmienie piersią sprzyja zdrowemu przybieraniu na wadze i zapobiega otyłości u dzieci. Badanie naukowe potwierdziło, że karmienie piersią przez ponad 4 miesiące znacznie zmniejszyło ryzyko nadwagi i otyłości u dzieci.

Może to być spowodowane rozwojem różnych bakterii jelitowych. Dzieci karmione piersią mają bardziej pożyteczne bakterie jelitowe, które mogą wpływać na magazynowanie tłuszczu. Dzieci karmione piersią mają również więcej leptyny w swoim ciele niż dzieci karmione gotową mieszanką.

Leptyna jest kluczowym hormonem odpowiedzialnym za apetyt i magazynowanie tłuszczu. Nawet niemowlęta karmione piersią samodzielnie kontrolują spożycie mleka. Jedzą tylko do momentu zaspokojenia głodu, co pomaga wypracować zdrowe wzorce żywieniowe.

5. Karmienie piersią wpływa na inteligencję

niemowlę

Niektóre badania wykazały, że mogą występować różnice w rozwoju mózgu między niemowlętami karmionymi piersią a niemowlętami karmionymi gotową mieszanką.

Różnice te mogą wynikać ze składu, a także fizycznej bliskości i kontaktu wzrokowego związanego z karmieniem piersią.

Dzieci karmione piersią mają wyższe IQ i rzadziej mają problemy behawioralne i problemy z nauką. Jednak efekt jest najbardziej wyraźny u wcześniaków, u których występuje większe ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych.

Badania wyraźnie pokazuje, że karmienie piersią ma znaczący pozytywny wpływ na długoterminowy rozwój mózgu niemowląt.

6. Karmienie piersią pomaga w kurczeniu się macicy

W czasie ciąży macica znacznie się rozszerza. Po porodzie powraca do swojego pierwotnego rozmiaru w procesie zwanym regresją.

Oksytocyna, hormon, który się wytwarza w czasie ciąży, wspomaga ten proces. Podczas porodu organizm uwalnia duże ilości oksytocyny, aby ułatwić poród i zmniejszyć krwawienie. Może również pomóc w nawiązaniu więzi z dzieckiem.

Oksytocyna wydziela się również podczas karmienia piersią. Stymuluje skurcze macicy i zmniejsza krwawienie, pomagając macicy powrócić do poprzedniego rozmiaru. Matki karmiące piersią mniej krwawią po porodzie i mają szybsze tempo regresji macicy.

Podsumowanie

Korzyści z karmienia piersią jest tak wiele, że większość organizacji zdrowotnych zaleca, aby trwało tak długo, jak to możliwe. Wyjątek stanowią problemy medyczne, które to uniemożliwiają.

Mleko matki zawiera przeciwciała i pierwiastki, które chronią dziecko przed chorobami i infekcjami. To najlepsze co możesz dać dziecku, jeśli tylko możesz.