Przejdź do treści

Jak bardzo boli poród naturalny i jak go złagodzić?

Czas czytania: 5 minut

Na pewno widziałaś wielokrotnie na filmach lub słyszałaś od znajomych, że ból w czasie porodu jest nie do zniesienia. I zastanawiasz się jak boli poród naturalny? Jęki, krzyki i przekleństwa to tylko cześć tego co może się wydarzyć.

Postaramy się odpowiedzieć i pokazać ci, co może cię spotkać na sali porodowej i jak sobie radzić z bólem.

Jak boli poród naturalny?

Doświadczenie narodzin jest inne dla każdej kobiety. Ból jest subiektywny i może się znacznie różnić. Oznacza to, że możesz odczuwać go w zupełnie inny sposób niż twoja matka czy siostra.

Należy pamiętać, że ból porodowy jest do opanowania, przy pomocy takich metod jak wizualizacja czy masaż, jak i bardziej złożonych, jak leki przeciwbólowe.

Pomimo tego, co widziałaś na filmach, nie ma wiarygodnej jednostki do pomiaru bólu. Nikt ci nie powie, jak boli poród. W latach 40 naukowcy próbowali użyć urządzenia zwanego dolorymetrem. Jednak straciło to na wiarygodności, ponieważ pojawiły się dowody, że ból nie jest tylko fizycznym doznaniem. Wpływają na niego jeszcze takie czynniki, jak lęk, nastrój, pamięć i osobowość danej osoby, a także czas trwania bólu i ogólne odczuwanie jego przyczyny.

Ból podczas porodu nie jest stały i będziesz doświadczać przerw między skurczami lub podczas parcia. Może się okazać, że ból nasila się po odejściu wód płodowych lub w miarę rozwoju porodu, ale niektóre elementy bólu są tymczasowe, podczas gdy inne utrzymują się przez chwilę po porodzie.

Kiedy myślisz o bólu porodowym, pamiętaj, że jest to celowa, oczekiwana, przerywana i konieczna część przyjścia dziecka na ten świat!

Jak naprawdę wygląda poród?

Możesz spodziewać się różnych wrażeń pod koniec ciąży i porodu. Skurcze Braxtona Hicksa mogą wystąpić w czasie ciąży i są zwykle nieregularne i przerywane. Są wyczuwalne w okolicy brzucha i wywierają nacisk na niego, powodując większy dyskomfort niż ból.

Tym, co odróżnia te skurcze od skurczów porodowych, jest to, że nie są tak spójne, silne i długie. Aby zmniejszyć dyskomfort Braxtona Higgsa, zaleca się picie większej ilości wody, zmianę pozycji lub odpoczynek na lewym boku.

We wczesnych stadiach porodu skurcze są intensywne i stają się silniejsze. Poród przedwczesny zwykle powoduje uczucie ucisku w jamie brzusznej. Możesz również odczuwać tępy ból w plecach, ucisk w brzuchu i miednicy oraz odczucia podobne do ostrych skurczów menstruacyjnych.

Kiedy zaczynają się skurcze, mogą trwać od 30 do 45 sekund, z kilkoma minutami przerwy pomiędzy nimi.

W miarę postępu porodu możesz poczuć, jak skurcze przechodzą od tyłu do przodu. Możesz również odczuwać skurcze nóg i dyskomfort, ponieważ skurcze stają się częstsze i trwają około minuty.

Przy rozwarciu około 8 centymetrów, będziesz mieć od 30 sekund do 1-2 minut przerwy między skurczami. W tym czasie często występują zawroty głowy, nudności, uderzenia gorąca lub dreszcze.

Możesz odczuwać duży nacisk, gdy rozwarcie ma około 10 cm, będziesz mieć wrażenie, że musisz zrobić kupę.

Twoje ciało jest gotowe, aby pomóc ci wypchnąć dziecko. W tym czasie powinnaś przeć w szczytowych momentach skurczów. Prąc podczas skurczów, wiele kobiet uważa skurcze za mniej bolesne.

Inne czynniki mogą również powodować dyskomfort lub ból, w tym nacięcie krocza lub pęknięcie pochwy. Możesz również odczuwać bóle mięśni lub zmęczenie podczas parcia lub odczuwać nieprzyjemne skutki uboczne leków stosowanych podczas porodu.

Jak przygotować się do bólu porodowego?

ciąża ubranka

Jeśli boisz się porodu, możesz zrobić kilka rzeczy, aby zmniejszyć ból (i zwiększyć swoje szanse na pozytywne doświadczenie porodowe) przed porodem i w jego trakcie.

 • Przed porodem często ćwicz

Być może będziesz musiała zmienić swój regularny plan ćwiczeń, ale możesz kontynuować ćwiczenia w czasie ciąży. Regularne ćwiczenia w czasie ciąży mogą pomóc kontrolować ciśnienie krwi, nastrój i wagę, a także pomóc w utrzymaniu formy przed porodem.

 • Weź udział w zajęciach przygotowujących do porodu

Wiedza o tym, czego się spodziewać, może pomóc Ci się zrelaksować i poczuć bardziej komfortowo w pracy. Większość zajęć prenatalnych zawiera wskazówki dotyczące komfortu podczas porodu, dzięki czemu Ty i Twój partner możecie zdobyć wiedzę i poćwiczyć przed wielkim wydarzeniem.

 • Dobrze się odżywiaj i bierz witaminy

Ważne, aby dostarczać organizmowi odpowiednich składników odżywczych, aby dziecko mogło prawidłowo rosnąć i dostarczać energię potrzebną do porodu.

Jak zmniejszyć ból podczas porodu?

ciąża

Uśmierzanie bólu podczas porodu to osobisty wybór. Możesz wypróbować kombinację następujących metod:

 • Prawidłowa technika oddychania

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się kontrolować oddechy podczas porodu, czy potrzebujesz ciszy, aby wytrzymać silniejsze skurcze, skupienie się na oddychaniu może pomóc w radzeniu sobie z bólem.

 • Woda

Nawet jeśli nie chcesz rodzić w wodzie, prysznic lub kąpiel mogą złagodzić ból porodowy. Udowodniono, że przebywanie w wodzie jest szczególnie skuteczne w pierwszych fazach porodu. Może złagodzić ból i niepokój. Szczególnie zaleca się spryskiwanie pleców ciepłą wodą.

 • Masaż i ucisk pleców 

Różne rodzaje masażu mogą pomóc uporać się z bólem porodowym. Najlepiej sprawdza się masaż nóg, ramion, pleców i ramion.

Badanie wykazało, że 15 minut masażu co godzinę podczas porodu pomaga złagodzić ból i wiązało się z krótszym czasem porodu. Masaż krocza może również pomóc w przygotowaniu krocza do rozciągania związanego z porodem. Poza masażem wiele kobiet lubi nacisk na części ciała, aby złagodzić odczuwany przez nie dyskomfort.

 •  Muzyka

Muzyka może obniżyć stres i ciśnienie krwi. To może sprawić, że poczujesz się lepiej! Ale czy może pomóc w uśmierzaniu bólu? Tak, dużo badań wykazało, że ​​słuchanie muzyki pomaga zmniejszyć ból i niepokój podczas porodu.

 • Ćwiczenia

Nawet chodzenie, kołysanie piłką porodową lub powolny taniec z partnerem może pomóc w postępie porodu i złagodzić wszelkie dolegliwości, które możesz odczuwać. Eksperymentowanie z różnymi pozycjami, w tym z siedzeniem, staniem lub kucaniem, może również pomóc w zmniejszeniu bólu. Wykazano, że przysiady zapewniają największą ulgę w bólu, ale możesz eksperymentować z tym, co jest dla Ciebie najlepsze.

 • Aromaterapia

Jeśli odczuwasz mdłości lub niepokój, podczas porodu mogą pomóc olejki eteryczne z mięty pieprzowej, lawendy lub niektórych cytrusowych olejków eterycznych.

 • Leki dożylne

Leki dożylne zapewniają ulgę w bólu przez krótszy czas w porównaniu ze znieczuleniem zewnątrzoponowym. Podobnie jak w przypadku znieczulenia zewnątrzoponowego, potencjalne zagrożenia to nudności, ból głowy, senność i podawanie dziecku leków. Dla kobiet szukających krótkiej przerwy od intensywności porodu, zastrzyki dożylne mogą być bardzo atrakcyjną opcją uśmierzania bólu.

Znieczulenie zewnątrzoponowe, może złagodzić ból u matki w 10 do 20 minut. Większość szpitali oferuje znieczulenie zewnątrzoponowe i możesz o nie poprosić, jeśli ból jest większy niż jesteś w stanie wytrzymać. Większość kobiet, które poddały się zabiegowi znieczulenia zewnątrzoponowego, będą odczuwać raczej ucisk niż ból.

Znieczulenie zewnątrzoponowe może powodować bóle głowy, utrudniać parcie, a dolna połowa ciała może być przez chwilę zdrętwiała po porodzie. Jednak wiele kobiet uważa, że ​​znieczulenie przewyższa ryzyko.

Podsumowanie

Nie ma sposobu, aby sprawdzić, jak boli poród. Każde doświadczenie jest inne, nawet jeśli już rodziłaś. Przygotowując się z wyprzedzeniem i stosując środki zapewniające komfort podczas porodu, można zmniejszyć ból.

Nie ma powodu bać się porodu. Każdego roku rodzą się miliony dzieci. Nie jesteś sama! A to jak boli poród nie powinno być Twoim największym problemem, ponieważ wyprzesz to doświadczenie z pamięci szybciej niż myślisz.

 

Źródła:

 • www.healthline.com