Przejdź do treści

Co jeść, aby począć syna? Na podstawie badań naukowych.

Czas czytania: 3 minut

Chcesz począć syna i zastanawiasz się, czy da się to zaplanować? Zapewne słyszałaś różne histerie, które mówią, że zmiana diety może wpłynąć na Twój organizm i uda się począć chłopca.

Przyjrzymy się teoriom i ich dowodom lub ich brakowi, czy jest to możliwe.

Zmień dietę na bardziej alkaliczną, aby począć syna

brzuch warzywa kobieta

Chociaż nie ma naukowych dowodów, że zmiana diety może pomóc w poczęciu chłopca, jest wielu zwolenników tradycyjnych i naturalnych środków, którzy uważają, że da się to osiągnąć.

Jedną z najpopularniejszych teorii jest uczynienie organizmu bardziej zasadowym. To niesprawdzone twierdzenie sugeruje, że organizm o bardziej zasadowym (wysokim pH) „środowisku” ma większe szanse na poczęcie chłopca.

Aby osiągnąć stan zasadowości organizmu, należy:

  • zwiększyć spożycie świeżych owoców i warzyw
  • zwiększyć spożycie pokarmów zawierających potas, takich jak banany, łosoś, awokado
  • unikać produktów mlecznych
  • więcej spożywać produktów o wysokiej zasadowości, jak owoce cytrusowe, warzywa korzeniowe, orzechy

Chociaż nie ma dowodów na poparcie tej teorii, dodanie świeżych owoców i warzyw do diety rzadko przynosi szkodę!

Z drugiej strony, jeśli chcesz począć dziewczynkę, ta teoria sugeruje zwiększenie zakwaszenia organizmu.

Jedz więcej, aby począć syna?

Badanie z 2008 roku wykazało, że istnieje większe prawdopodobieństwo urodzenia dziecka płci męskiej, gdy matka zwiększyła spożycie kalorii i jadła płatki śniadaniowe. Badacze postawili hipotezę, że może to wynikać z faktu, że wyższy poziom glukozy we krwi sprzyja posiadaniu chłopca.

Jednak koła naukowe odrzucają wyniki tego badania, ponieważ zawiera nieścisłości. Większe spożycie kalorii może doprowadzić do nadwagi, co jest niezdrowe i niewskazane.

Dlaczego rodzice chcą mieć chłopca?

para dziecko syn

Pary mają różne oczekiwania na temat posiadania syna lub córki. Dla niektórych rodziców chodzi o zrównoważenie rodzicielstwo w schemacie 2+2, czyli małżeństwo plus chłopiec i dziewczynka.

Według sondażu Gallupa najpopularniejsze powody, dla których rodzice chcą począć syna, to:

  • mężczyźni mają lepszy kontakt z synami i mają więcej wspólnego (23%)
  • chłopcy przekażą nazwisko po ojcu kolejnym pokoleniom (20%)
  • łatwiej jest wychować chłopców (17%)

Dzięki nowoczesnym metodą reprodukcyjnym, takim jak zapłodnienie in vitro, możesz mieć zaawansowane technologicznie opcje, jak sortowanie nasienia i genetyczne badania preimplantacyjne, aby zwiększyć swoje szanse by począć syna. Dokonana w ten sposób selekcja płci jest teraz znacznie bardziej powszechna niż jeszcze kilka lat temu.

Jednak ta praktyka ma szeroki zakres implikacji etycznych, religijnych, prawnych i społecznych i jest uważana za kontrowersyjną. Jeśli wykonujesz zapłodnienie in vitro i masz taki wybór, pamiętaj, że niekoniecznie jest to decyzja czysto medyczna.

Dieta a płodność

Planujesz zajść w ciążę? Być może słyszałaś, że niektóre diety mogą wpływać na płodność. Prowadzono badania na temat związku diety z płodnością, ale brakuje w nich szczegółów, które mogłyby być przydatne dla osób próbujących zajść w ciążę.

Na przykład witaminy i minerały, takie jak kwas foliowy, kwas tłuszczowy omega i witamina B12, mają pozytywny wpływ na płodność, ale nie zawsze wiadomo, ile z tych suplementów należy przyjmować.

Zdrowa dieta jest dobra zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, niezależnie od tego, czy starają się zajść w ciążę, czy też nie. Witaminy prenatalne (z witaminą B12 i kwasem foliowym) są już rutynowo polecane kobietom starającym się zajść w ciążę.

Podsumowanie

Pragnienie posiadania dziecka określonej płci często łączy się z teoriami, które nie zostały udowodnione klinicznie, takimi jak zmiana diety, aby zwiększyć szansę by począć syna lub córkę. Jednak nie ma naukowych dowodów, że to działa.

Jeśli skupiasz się na posiadaniu chłopca, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Może mieć sugestie, rady i zalecenia, jak pomóc ci, aby mieć zdrowe dziecko, niezależnie od tego, czy jest to chłopiec czy dziewczynka.

 

Źródła:

  • www.healthline.com
  • www.researchgate.net
  • www.mayoclinic.org