Przejdź do treści

Pryszcz na penisie: co go powoduje i jak go wyleczyć?

Czas czytania: 3 minut

Pryszcz może rozwijać się wszędzie, gdzie masz pory, oznacza to, że może tworzyć się w dowolnym miejscu na ciele, w tym na penisie. Biorąc pod uwagę wrażliwy charakter tego obszaru, przed przystąpieniem do autodiagnozy należy sprawdzić kilka konkretnych objawów. Inne guzki i grudki, które występują wokół penisa, mogą być czymś zupełnie innym i mogą wymagać pomocy medycznej.

Pryszcz na penisie, przyczyna i wygląd

Pryszcz na penisie pojawia się, gdy pory są zatkane. Efekt końcowy zależy od materiałów, które je zatyka. Na przykład tłuszcz i martwe komórki skóry prowadzą do zaskórników. Mieszanka bakterii, oleju i komórek może powodować pryszcze. Pryszcze mogą również zawierać ropę, być delikatne w dotyku oraz mogą być stwardniałe.

Możesz być bardziej narażony na pryszcze na penisie, jeśli:

  • unikasz higieny
  • mieszkasz w wilgotnym klimacie
  • masz tłustą skórę
  • golisz włosy łonowe
  • nosisz obcisłe spodnie i bieliznę, które mogą powodować obtarcie

Pryszcze prącia mogą wystąpić niezależnie od tego, czy jesteś aktywny seksualnie. Jeśli jednak jesteś aktywny, jesteś narażony na objawy chorób przenoszonych drogą płciową, które mogą wyglądać jak pryszcze. Choroby te mogą powodować dodatkowe komplikacje, jeśli nie są leczone, więc jeśli nie masz pewności co do swoich guzów, skontaktuj się z lekarzem w celu postawienia diagnozy.

Pryszcz na penisie, jak leczyć?

Najlepszym sposobem leczenia pryszczy jest pozostawienie ich w spokoju. Pryszcz na penisie prawdopodobnie ustąpi sam, jeśli obszar będzie czysty i suchy. Choć może to być kuszące, nigdy nie powinieneś go wyciskać. To może je pogorszyć i spowodować infekcję. Może to również rozprzestrzenić bakterie, co może prowadzić do jeszcze większej liczby pryszczy. Jeśli guzek nie zniknie sam, porozmawiaj z dermatologiem o metodach leczenia.

Nie wyleczysz pryszcza prącia za pomocą leków dostępnych bez recepty, tak jak w przypadku pryszczów na innych częściach ciała. Ponieważ skóra w tym obszarze jest cieńsza i bardziej wrażliwa. Typowe produkty trądzikowe, takie jak nadtlenek benzoilu i kwas salicylowy, mogą być zbyt ostre dla tego obszaru. W rezultacie może dojść do znacznej wysypki i swędzenia.

Jeśli masz ogniska pryszczy w okolicy narządów płciowych, możesz rozważyć rozmowę z lekarzem na temat leków przeciwtrądzikowych, które możesz przyjmować doustnie. Antybiotyki mogą pomóc usunąć nadmierne bakterie, które mogą przyczyniać się do powstawania trądziku, ale są one przyjmowane tylko przez krótki okres czasu.

Inną opcją jest izotretynoina, silna pochodna witaminy A. Ten lek na receptę jest przyjmowany na ciężki trądzik (zwykle torbielowaty trądzik guzkowy).

Inne przyczyny guzków na penisie

brodawka pryszcze

Jeśli niepokojący guz nie wydaje się być prawdziwym pryszczem, może być powiązany z innym stanem. Niektóre guzki skórne są nieszkodliwe i nie wymagają leczenia. Inne mogą być spowodowane stanem chorobowym i mogą uzasadniać wizytę u lekarza.

Oto niektóre z najczęstszych przyczyn guzków przypominających pryszcze. To nie jest wyczerpująca lista, więc koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Podrażnienie przy goleniu

Na świeżo ogolonej skórze pojawiają się oparzenia brzytwą, co powoduje zaczerwienienie i podrażnienie. Możliwe są również drobne skaleczenia. Gdy dotknięta skóra goi się, wzdłuż wysypki może tworzyć się kombinacja wrastających włosków i innych wypełnionych ropą guzków.

Oparzenia po brzytwie zwykle goją się same. Aby złagodzić podrażnioną skórę, nałóż na tę okolicę balsam do ciała. Dobrym pomysłem jest również nakładanie balsamu przy każdym goleniu, aby zapobiec przyszłym podrażnieniom.

Plamki Fordyce

Plamka Fordyce’a to widoczny gruczoł łojowy. Gruczoły łojowe zwykle znajdują się pod mieszkami włosowymi, ale są widoczne w obszarach, które nie mają włosów, takich jak penis. Powstałe plamy są małe i mogą być białe lub żółte.

Możesz stwierdzić, czy masz plamy Fordyce’a na penisie, jeśli masz je również w ustach. Plamy te najczęściej tworzą się w skupiskach od 50 do 100 na raz.

Chociaż nieszkodliwe, plamy Fordyce’a mogą powodować problemy estetyczne. Pomóc mogą niektóre zabiegi dermatologiczne, takie jak laseroterapia. Inną opcją jest izotretynoina.

Gruczoły Tysona

Gruczoły Tysona to widoczne gruczoły łojowe. Te guzki tworzą się wokół wędzidełka lub drobnej fałdy tkanki pod penisem.

Powstałe plamy są małe i mogą być białe lub żółte. Są uważane za nieszkodliwe i nie wymagają leczenia.

Zapalenie mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych może prowadzić do guzków w pobliżu podstawy wzrostu włosów łonowych. Powstałe czerwone, przypominające pryszcze guzki są związane ze stanem znanym jako zapalenie mieszków włosowych. Te guzki mogą być również bolesne i swędzące.

Zapalenie mieszków włosowych może ustąpić samoistnie bez leczenia. Jednak uparte lub nawracające przypadki mogą wymagać miejscowych środków przeciwdrobnoustrojowych. Pomaga to usunąć istniejące guzy, jednocześnie zapobiegając przyszłym stanom zapalnym.

Tagi: