Przejdź do treści

Jak zmniejszyć ból podczas karmienia piersią

Czas czytania: 4 minut

Ból podczas karmienia piersią dotyka wiele matek. Przyczyn takiego stanu jest wiele, jak otarcia, uszkodzenia, infekcje, złe ułożenie dziecka to tylko niektóre z nich. Dodatkowo może wystąpić więcej niż jedna przyczyna jednocześnie.

Poniżej opisaliśmy przyczyny oraz wskazówki jak leczyć i zapobiegać bólom brodawek podczas karmienia piersią.

Prawidłowe przystawienie

pierś karmienie

Nauczenie się karmienia piersią wymaga czasu. Wiele niemowląt i matek potrzebuje ćwiczeń, aby nauczyć się prawidłowego karmienia.

Niemowlęta mogą mieć trudności z przyssania się. Częstym problemem jest to, że zassanie jest za mały. Pamiętaj, karmimy piersią, a nie sutkiem.

Podczas karmienia, usta dziecka powinny zakrywać większość lub całą otoczkę piersi. Płytkie przystawienie sprawia, że ​​brodawka jest ssana zbyt mocno i jest to bolesne. Nieprawidłowe przystawieni może spowodować uszkodzenie brodawek.

Jak zapewnić dobry chwyt podczas karmienia piersią?

Delikatnie chwyć podbródek dziecka i otwórz mu usta. Połaskocz górną wargę dziecka sutkiem i delikatnie przyciągnij je do piersi, aż szeroko otworzy buzię. Jeśli nie zadziała za pierwszym razem, odsuń i zacznij od nowa.

Nakładki sutkowe powinny być używane tylko tymczasowo. Jeśli nadal masz problemy, odczuwasz ból podczas karmienia piersią lub Twoje dziecko wydaje się sfrustrowane podczas karmienia, skontaktuj się z położną lub pielęgniarką.

Pomóż dziecku się odessać

Jeśli musisz odstawić dziecko od piersi, ważne, aby przerwać ssanie przed odciągnięciem, aby zapobiec podrażnieniu brodawki.

Aby pomóc dziecku odessać się, delikatnie wsuń palec między pierś a dziąsła, aby przerwać ssanie, a następnie odsuń główkę dziecka od klatki piersiowej.

Dostosuj swoją pozycję

Sposób, w jaki trzymasz i siedzisz z dzieckiem podczas karmienia piersią, może wpływać na komfort twój i dziecka. Istnieje kilka pozycji do karmienia piersią. Poczytaj książki i wyszukaj w internecie, aby wypróbować je wszystkie, lub poprosić o poradę konsultantkę laktacyjną.

Zdrowa pozycja sprawia, że ​​twarz dziecka jest równoległa do klatki piersiowej (poziomo lub pionowo), a brzuch dotyka ciała.

Trzymaj dziecko na biodrze i patrzcie na siebie podczas karmienia. Wypróbuj kilka pozycji i zmieniaj je, aby uniknąć bólu. Jeśli to pomoże, wypróbuj akcesoria, takie jak poduszka do karmienia.

Zmniejsz obrzmienie

Obrzęk pojawia się, gdy piersi są wypełnione mlekiem. Dzieje się tak, gdy mija zbyt dużo czasu między karmieniami lub jeśli dziecko jest jeszcze maleńkie, częstotliwość karmienia dostosowuje się do potrzeb dziecka.

Obrzęk piersi może być bolesny. Może również utrudnić dziecku przyssanie się do piersi. Jeśli tak się stanie, być może będziesz musiał odciągnąć trochę mleka przed karmieniem.

Zapobiegaj pleśniawką

Za każdym razem, gdy karmisz, Twoje sutki są mokre od mleka. Może to prowadzić do pleśniawki, drożdżakowej infekcji sutków. Drożdżyca może przenosić się z matki na dziecko podczas karmienia piersią.

Sutki z pleśniawką są bladoróżowe i mogą być bardzo bolesne. Aby zapobiec pleśniawce, susz piersi między karmieniami.

Pod prysznicem nałóż na brodawki delikatne mydło i dokładnie spłucz. Jeśli masz skłonność do częstych wycieków, używaj wkładki laktacyjnej i często je zmieniaj, aby nie dopuścić do wilgoci. Mokre biustonosze i sutki są pożywką dla drożdży.

Nawilż swoje sutki

Może być konieczne nawilżenie brodawek, aby były czyste i suche. Sutki są wrażliwe i mogą pękać i krwawić, jeśli są zbyt suche podczas karmienia piersią.

W aptekach można znaleźć mnóstwo kremów na sutki. Ważne, aby używać wyłącznie bezpiecznych dla dziecka, ponieważ mają one bezpośredni kontakt z sutkami. Przeczytaj etykietę i zapytaj farmaceutę, jaki krem ​​poleca.

Aby użyć kremu, spłucz brodawki wodą i nałóż krem ​​natychmiast po karmieniu dziecka, aby skóra wystarczająco wchłonęła go przed kolejnym karmieniem.

Wybierz odpowiedni rozmiar nakładki na laktator

kobieta odciąganie mleka

Użycie laktatora w niewłaściwym rozmiarze może powodować mrowienie i ból sutków. Może również wpływać na ilość odciąganego mleka.  Jeśli większość otoczki jest widoczna wewnątrz nakładki podczas pompowania, prawdopodobnie będziesz potrzebować mniejszej. A jeśli twoje sutki dotykają wnętrza tarczy, prawdopodobnie będziesz potrzebować większej.

Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta laktatora, aby wybrać odpowiedni rozmiar.

Piersi również zmieniają się z czasem, więc może być konieczna zmiana ich rozmiaru nakładki. Pamiętaj też, aby podczas odciągania mleka używać mocy, która jest dla Ciebie komfortowa. Zbyt mocna moc laktatora nie wyprodukuje więcej mleka, ale może być szkodliwy.

Zastosuj chłodne okłady

Zimne okłady mogą pomóc złagodzić podrażnione brodawki poprzez zmniejszenie obrzęku po karmieniu. Możesz używać chłodnych okładów na klatkę piersiową, sutki i pod pachami.

Umieść ręcznik między skórą a zimnym przedmiotem, jak okład z lodu. Nie nakładaj okładu z lodu bezpośrednio na skórę. Przytrzymaj kompres kilka minut maksymalnie. Możesz to robić z przerwami przez kilka godzin, aż obrzęk ustąpi.

Zatkany kanalik mleczny

Zatkany kanalik mleczny pojawiają się jako małe białe lub żółte pęcherze na sutkach. Zator może zniknąć lub pojawić się samoistnie. Możesz spróbować masażu oliwą z oliwek, ale unikaj dotykania jej, ponieważ może to spowodować krwawienie i infekcję. Możesz również spróbować ciepłego kompresu, a następnie ręcznie odciągnąć mleko, aby sprawdzić, czy blokada została usunięta.

Jeśli masz bolesny i nawracający pęcherz, skontaktuj się z lekarzem.

Zmień biustonosz

Wybierz oddychający biustonosz, który zapobiega otarciom. Jeśli masz problem ze znalezieniem biustonosza, który byłby idealny dla matki karmiącej i dopasowany do rozmiaru jej biustu, poszukaj bardziej rozciągliwej koszuli do karmienia.

Niektórzy lekarze nie zalecają noszenia biustonosza z fiszbinami podczas karmienia piersią, więc zapytaj lekarza, co jest dla Ciebie najlepsze.

Użyj wkładki

Bez względu na przyczynę bólu brodawki, hydrożelowe wkładki mogą pomóc złagodzić ból podczas karmienia piersią. Mogą być używane w temperaturze pokojowej lub schłodzone w lodówce dla lepszego chłodzenia.

Wkładka żelowa zapobiega również przywieraniu brodawki do materiału biustonosza i ocieraniu jej. Jest to szczególnie przydatne, jeśli sutki są już popękane lub krwawią.

Kiedy udać się po pomoc do lekarza?

Większość kobiet odczuwa ból podczas pierwszego karmienia piersią, ale nie czekaj zbyt długo. Pierwsze dni i tygodnie są ważne dla nauki prawidłowego karmienia zarówno dla matki, jak i dziecka.

Jeśli obawiasz się, że dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości mleka, natychmiast skontaktuj się ze specjalistą.

W przypadku, gdy masz silny ból podczas karmienia piersią lub objawy zapalenia sutka natychmiast zasięgnij porady lekarskiej. Objawy zapalenia obejmują gorączkę, ciepłą w dotyku klatkę piersiową, obrzęk lub ból w klatce piersiowej, rumień, ból lub pieczenie podczas karmienia

 

Źródła:

  • www.healthline.com