Przejdź do treści

Twoje piersi zaczynają rosnąć, co należy o nich wiedzieć?

Czas czytania: 3 minut

Normalny rozwój piersi ma miejsce przez całe życia kobiety. Zaczyna się przed urodzeniem, kończy wraz z menopauzą i jest kilka etapów pomiędzy tymi okresami. 

W każdym razie ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z jak wygląda normalny rozwój, aby wcześnie wykryć potencjalne problemy.

Często pytania o rozwój piersi

kobieta

Często pojawiają się pytania na różnych etapach rozwoju, zwłaszcza że piersi każdej kobiety są inne. Przyjrzyjmy się kilku pytaniom, jakie zadają kobiety.

Czy piersi bolą, gdy rosną? 

Tak, piersi mogą boleć, gdy rosną.

Gdy wchodzisz w okres dojrzewania, poziom estrogenu i progesteronu wzrasta. Twoje piersi zaczynają rosnąć pod wpływem stymulacji tych hormonów. Poziomy hormonów zmieniają się również podczas cyklu miesiączkowego, ciąży, karmienia piersią i menopauzy.

Hormony powodują zmianę ilości płynu w piersiach. Może to sprawić, że będą bardziej wrażliwe lub obolałe.

Czy obie piersi mają ten sam rozmiar?

Większość kobiet ma różnej wielkości piersi. To normalne, że nieznacznie się różnią, a czasem nawet o kilka rozmiarów miseczki.

Jest to szczególnie powszechne w okresie dojrzewania, kiedy piersi wciąż rosną. Nawet duża różnica w rozmiarze nie stanowi problemu dla zdrowia.

Czy guzek w piersi oznacza, że ​​masz raka piersi?

Chociaż samobadania piersi może pomóc we wczesnym wykryciu raka, guzki niekoniecznie oznaczają, że go masz. Dla wielu kobiet posiadanie kilku guzków jest normalne.

Przy regularnym badaniu możesz zauważyć, że guzki pojawiają się i znikają, zwykle wraz z cyklem menstruacyjnym.

Chociaż większość z nie jest powodem do niepokoju, za każdym razem, gdy znajdziesz jakiś po raz pierwszy, powinnaś poinformować o tym swojego lekarza.

Oznaki wzrostu piersi

Zmiany w twoim ciele mogą sygnalizować, że twoje piersi zaczynają rosnąć lub wkrótce zaczną. Niektóre oznaki obejmują:

 • pojawienie się pod brodawkami małych, jędrnych grudek
 • swędzenie wokół sutków i okolicy klatki piersiowej
 • nadwrażliwość lub bolesność
 • bóle pleców

Etapy rozwoju piersi

Piersi rozwijają się na różnych etapach życia kobiety, w okresie przed urodzeniem, dojrzewania, latami rozrodczymi i menopauzą. Pojawią się również zmiany w rozwoju podczas menstruacji, a także podczas ciąży.

 • Etap urodzenia: Rozwój piersi rozpoczyna się, gdy dziecko płci żeńskiej jest jeszcze płodem. Zanim się urodzi, zaczną się tworzyć sutki i kanaliki mleczne.
 • Etap dojrzewania: Dojrzewanie u dziewcząt może rozpocząć się już w wieku 8 lat jak i 13. Kiedy jajniki zaczynają wytwarzać estrogen, tkanki piersi przybierają na wadze. Ten dodatkowy tłuszcz powoduje, że zaczynają się powiększać. Wtedy też rosną kanaliki mleczne. Gdy zaczniesz owulować i będziesz mieć cykl menstruacyjny, przewody mleczne uformują gruczoły. Są to tak zwane gruczoły wydzielnicze.
 • Etap menopauzy: Zazwyczaj kobiety zaczynają osiągać menopauzę około 50 roku życia, ale u niektórych może się to rozpocząć wcześniej. W okresie menopauzy twoje ciało nie będzie produkować tyle estrogenu, co wpłynie na piersi. Nie będą tak elastyczne i mogą się zmniejszać, co może powodować ich obwisanie.

Co warto wiedzieć o rozwoju piersi?

kobieta

Niedługo po rozwinięciu się piersi powinnaś zacząć wykonywać ich regularne samobadanie. Możesz zapytać lekarza o właściwy sposób sprawdzenia , ale jest to proste i można to zrobić w kilka minut w domu.

Regularne samobadanie piersi może również pomóc w lepszym oswojeniu się z nimi, dzięki czemu łatwiej będzie można zauważyć wszelkie zmiany.

Dbanie o swoje piersi, gdy już się rozwiną, jest ważne i może pomóc w uniknięciu bólu. Na przykład noszenie stanika zapewnia wsparcie i wygodę. Jeśli biegasz lub uprawiasz sport, możesz nosić biustonosz sportowy, aby zapewnić im dodatkowe wsparcie i pomóc uniknąć kontuzji i dyskomfortu.

Zmiany w piersiach

Przez całe życie Twoje piersi będą przechodzić zmiany. Obejmuje to twój cykl menstruacyjny, a także ciąże.

Zmiany cyklu miesiączkowego

Każdy cykl miesiączkowy spowoduje zmiany w piersiach z powodu hormonów. Twoje piersi mogą stać się większe i obolałe podczas cyklu, a następnie powrócić do normalnego stanu po jego zakończeniu.

Zmiany ciążowe

W czasie ciąży Twoje piersi zaczną przygotowywać się do produkcji mleka, co nazywa się laktacją. Ten proces spowoduje kilka zmian w twoich piersiach, które mogą obejmować:

 • otoczki puchną, ciemnieją i powiększają się
 • obrzęk piersi
 • bolesność po bokach piersi
 • uczucie mrowienia w sutkach
 • naczynia krwionośne w piersiach stają się bardziej widoczne

Kiedy iść do lekarza?

Zawsze powinnaś skontaktować się z lekarzem, jeśli znajdziesz nowy guzek, który się powiększa lub nie zmienia się wraz z cyklem miesięcznym. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz zaczerwienione i bolesne miejsce na piersi. Może to być oznaką infekcji, która wymaga leczenia.

Pamiętaj, aby skontaktować się z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek objawy raka piersi:

 • wydzielina z brodawki, która nie jest mlekiem
 • obrzęk piersi
 • podrażniona skóra piersi
 • ból w sutku
Tagi: