Przejdź do treści

Zdrętwiały penis- dlaczego go nie czuję?

Czas czytania: 3 minut

Zdrętwiały penis to przypadłość, która może się przydarzyć każdemu. Oznacza, że nie odczuwasz normalnie doznań, gdy go dotykasz. Jeśli nie leczysz przyczyny zdrętwienia prącia, może to mieć wpływ na twoje życie seksualne.

Zdrętwiały penis, inne objawy

Jeśli doświadczasz zdrętwienia penisa, możesz nic nie czuć lub możesz mieć ograniczone czucie. W zależności od przyczyny możesz również mieć inne objawy, takie jak:

  • niebieskawa skóra
  • palące uczucie
  • uczucie zimna
  • uczucie wbijanych igieł
  • uczucie mrowienia

Zdrętwiały penis, co jest przyczyną?

starszy

Oto możliwe przyczyny drętwienia prącia.

Uraz penisa

Chociaż nie jest jasne, ilu mężczyzn ma zdrętwiały penis z powodu choroby lub niskiego poziomu testosteronu, zbadano to zjawisko wśród rowerzystów. Jedno badanie z 2001 roku wykazało, że 61% doświadczyło drętwienia w okolicy narządów płciowych.

Zdrętwiały penis jest powszechny u mężczyzn jeżdżących na rowerze, zwłaszcza tych, którzy robią to na długich dystansach. Dzieje się tak, gdy siodełko rowerowe wywiera nacisk na krocze. U mężczyzn krocze to obszar między moszną a odbytem. Siedzisko może uciskać naczynia krwionośne, a także nerwy przebiegające przez krocze i zapewniające czucie penisowi. Ten powtarzający się nacisk może ostatecznie prowadzić do trudności w uzyskaniu erekcji, co nazywa się zaburzeniami erekcji.

Drętwienie może być również efektem ubocznym, używania pompki do penisa. To urządzenie wykorzystuje ssanie do wciągania krwi do penisa. Może powodować tymczasowe drętwienie oraz siniaki, ból i uszkodzenia skóry.

Choroby i skutki uboczne leków

Każda choroba, która uszkadza nerwy, może wpływać na czucie w penisie i innych częściach ciała. Uszkodzenie nerwów jest znane jako neuropatia.

Cukrzyca i stwardnienie rozsiane należą do chorób, które mogą powodować uszkodzenie nerwów i wpływać na czucie w penisie. Choroba Peyroniego, stan w którym w prąciu tworzy się blizna zwana płytką, może również wpływać na czucie.

Lek selegilina, który ludzie przyjmują w leczeniu choroby Parkinsona, może powodować utratę czucia w penisie jako efekt uboczny.

Niski poziom testosteronu

Testosteron to hormon, który wpływa między innymi na popęd płciowy mężczyzny, masę mięśniową i produkcję spermy. Wraz z wiekiem poziom testosteronu stopniowo spada. Ten stan jest znany jako niski testosteron lub „niski T”.

Wraz z wpływem na popęd seksualny, nastrój i poziom energii, niski T może sprawić, że będziesz mniej reagował na stymulację seksualną. Jeśli masz niski T, nadal będziesz odczuwać ból i dotyk na penisie, ale możesz odczuwać mniejszą przyjemność podczas seksu.

U kogo występuje zdrętwiały penis?

celibat

Drętwienie prącia może dotyczyć mężczyzn, którzy:

  • mają chorobę, która uszkadza nerwy lub wpływa na penisa, taką jak cukrzyca, stwardnienie rozsiane lub choroba Peyroniego
  • mają uszkodzenie rdzenia kręgowego lub mózgu po urazie lub chorobie zwyrodnieniowej;
  • jeżdżą na rowerze często lub na duże odległości
  • mają niski poziom testosteronu
  • biorą lek selegilinę

Czy odzyskasz czucie w penisie?

To, czy odzyskasz czucie w swoim penisie, zależy od tego, co spowodowało jego stan. Jeśli przyczyną jest jazda na rowerze, gdy ograniczysz swoje przejażdżki lub zmienisz konfigurację siodełka, drętwienie prawdopodobnie zniknie. W przypadku schorzeń takich jak choroba Peyroniego lub stwardnienie rozsiane potrzebne może być leczenie. Jeśli przyczyną jest niski poziom testosteronu, zwiększenie jego poziomu powinno przywrócić czucie.

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli twój penis pozostaje odrętwiały, zwłaszcza jeśli ma to wpływ na twoje życie seksualne. Być może będziesz musiał wypróbować różne metody leczenia, aby znaleźć taką, która działa.