Przejdź do treści

Czy prezerwatywy tracą ważność? Co należy wiedzieć?

Czas czytania: 3 minut

Prezerwatywy tracą ważność, a używanie ich po terminie przydatności, może znacznie zmniejszyć ich skuteczność. Przeterminowane prezerwatywy są często bardziej suche i słabsze, więc jest bardziej prawdopodobne, że pękną podczas stosunku. To naraża cię na ryzyko infekcji przenoszonych drogą płciową lub niechcianej ciąży.

Prezerwatywy są skuteczne w około 98 %, jeśli używasz ich zgodnie z instrukcją. Nikt jednak nie jest doskonały, więc są w rzeczywistości skuteczne tylko w około 85 %. Te liczby drastycznie spadną, jeśli minie ich termin ważności.

Średnia trwałość prezerwatywy wynosi od 3 do 5 lat, w zależności od producenta i sposobu jej przechowywania.

Dlaczego prezerwatywy tracą ważność?

Prezerwatywy tracą ważność jak wiele innych produktów medycznych. Jednak pewne czynniki wpływają na to szybciej.

Przechowywanie

Lata spędzone w kieszeni, torebce, portfelu lub schowku w samochodzie mogą działać na siłę prezerwatywy. Dlatego ważne, aby przechowywać prezerwatywy w bezpiecznym miejscu, najlepiej nie w łazience, z dala od ciepła, wilgoci i ostrych przedmiotów.

Materiał

Rodzaj materiału, z którego są wykonane ma również wpływ na to czy prezerwatywy tracą ważność. Materiały naturalne, rozkładają się szybciej niż syntetyczne, takie jak lateks i poliuretan.

Dodatki

Dodatki chemiczne, takie jak środek plemnikobójczy, mogą skrócić żywotność prezerwatywy o kilka lat.

Nie jest jasne, czy lubrykant lub dodane aromaty wpływają na trwałość, więc zachowaj ostrożność. Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki zużycia lub nietypowy zapach, wyrzuć prezerwatywę i załóż nową.

Czy rodzaj prezerwatywy ma znaczenie?

wytrysk wsteczny

Nawet jeśli prezerwatywa jest przechowywana w odpowiednich warunkach, na trwałość ma wpływ materiał, z którego jest wykonana i czy została wyprodukowana z dodatkami, które skracają jej żywotność.

Lateks i poliuretan

Prezerwatywy z naturalnego lateksu i poliuretanu mają najdłuższy okres trwałości. Te prezerwatywy tracą ważność do 5 lat i są bardziej odporne niż inne prezerwatywy.

Prezerwatywy ze środkiem plemnikobójczym tracą ważność zaledwie w 3 lata. Chociaż środek plemnikobójczy jest świetnym narzędziem przeciwko niechcianej ciąży, powoduje szybszy rozkład lateksu i poliuretanu.

Poliizopren

Prezerwatywy poliizoprenowe znajdują się tuż za prezerwatywami lateksowymi. Prezerwatywy wykonane z tego rodzaju sztucznej gumy mogą wytrzymać do 3 lat przy odpowiednim przechowywaniu. Dodatki takie jak środek plemnikobójczy mogą również skrócić żywotność tej prezerwatywy.

Czy używanie przeterminowanej prezerwatywy jest bezpieczne?

Jeśli przeterminowana prezerwatywa była prawidłowo przechowywana w chłodnym, suchym miejscu, nadal może być stosunkowo bezpieczna w użyciu. Ale jeśli masz możliwość wyboru między przeterminowaną a nową prezerwatywą, zawsze należy wybrać nową.

Jeśli użyjesz przeterminowanej prezerwatywy z maleńkimi uszkodzeniami lub dziurami, nie będzie to skuteczna bariera. Oznacza to, że Ty i Twoja partnerka jesteście narażeni na jeszcze większe ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową lub niechcianej ciąży.

Czy używanie przeterminowanej prezerwatywy jest bezpieczniejsze niż nieużywanie w ogóle?

Używanie przeterminowanej lub uszkodzonej prezerwatywy jest nadal lepsze niż nieużywanie prezerwatywy w ogóle, ponieważ zapewni pewną ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową lub niechcianą ciążą.

Seks bez prezerwatywy nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. A jeśli Ty lub Twoja partnerka nie zastosujecie innej formy antykoncepcji, nie jesteście również chronieni przed niechcianą ciążą.

Mimo to lepiej jest wyrzucić prezerwatywy po upływie terminu ważności i uzupełnić zapasy nowymi prezerwatywami. Używanie nowej prezerwatywy zapewnia ci najlepszą możliwą ochronę.

Jak sprawić, że prezerwatywy pozostaną skuteczne?

prezerwatywy smakowe aromatyzowane o smaku seks oralny lód

Idealne warunki przechowywania prezerwatyw to chłodne, suche miejsce w domu, z dala od ostrych przedmiotów, chemikaliów i bezpośredniego światła słonecznego.

Nie należy trzymać prezerwatywy w kieszeni, portfelu lub torebce dłużej niż kilka godzin. Ciągłe przecieranie może powodować zużycie i zmniejszać skuteczność prezerwatyw.

Ekstremalne ciepło 40°C może sprawić, że lateks będzie słaby lub lepki. Zasadniczo unikaj przechowywania prezerwatyw w miejscach, w których temperatura może się różnić. Obejmuje to w pobliżu okna, pieca i w samochodzie.

Ekspozycja na światło ultrafioletowe może zniszczyć prezerwatywy w ciągu zaledwie kilku godzin.

Regularnie sprawdzaj datę ważności na prezerwatywach i wymieniaj je, zanim się skończy.

Przed użyciem należy również sprawdzić opakowanie pod kątem dziur. Aby to zrobić, ściśnij opakowanie i sprawdź, czy powietrza ucieka. Jeśli tak, wrzuć ją!