Przejdź do treści

Dlaczego niemowlę płacze? 10 najczęstszych przyczyn

Czas czytania: 4 minut

Tak naprawdę, gdy niemowlę płacze to do Ciebie mówi. Badania pokazuje, że na płacz dziecka ma wpływ język ojczysty rodziców. Na przykład francuskie i niemieckie dzieci płaczą różnymi melodiami. Powstaje więc pytanie: Co dokładnie próbuje powiedzieć Twoje dziecko? Oto niektóre z typowych problemów, które Twój maluch próbuje zakomunikować.

Problemy trawienne

Układ pokarmowy dziecka rozwija się i musi się nauczyć wielu kwestii. Dopóki wszystkiego nie opanujemy, każdy kolejny krok może być powodem do to tego, że niemowlę płacze.

Głód

Głód jest najczęstszą przyczyną powodującą, że niemowlę płacze. Na szczęście łatwo się tym zająć. Gdy dziecko zacznie jeść, uspokoi się. Chyba że pojawi się kolejny problem z naszej listy.

Gazy

Nauka połączenia oddychania z jedzeniem zajmuje trochę czasu, a dziecko i tak połknie powietrze. Możesz pomóc dziecku w pozbyciu się gazów, stosując odbijanie podczas karmienia i po nim.

Możesz położyć dziecko na ramieniu lub trzymać pionowo chwytając pod pachami i podtrzymując główkę. Uzbrój się w ścierkę, aby złapać wszelkie płyny z ulewania.

Brudna pielucha

Sprawdź, czy pielucha dziecka jest czysta. Kupa podrażnia ich wrażliwą skórę, zwłaszcza jeśli już mają wysypkę. Zapobiegaj problemom, stosując krem na obszarze pieluchy za każdym razem, gdy je zmieniasz.

Za późno? Kąpiel mleczna może pomóc. Badania wykazują, że leczenie odparzeń mlekiem matki jest tak samo skuteczne, jak stosowanie samej maści hydrokortyzonowej.

Wrażliwość pokarmowa i alergie

Jeśli karmisz piersią, wiedz, że wszystko, co jesz, przechodzi wraz z mlekiem na dziecko. Gluten, jajka i produkty mleczne mogą być trudne do strawienia dla dziecka.

Prawdziwe alergie pokarmowe wśród małych dzieci są rzadkie. Mimo to, jeśli karmisz piersią, możesz zmienić swoją dietę. Jeśli dziecko jest karmione mieszanką, porozmawiaj ze swoim lekarzem o jej zmianie.

Zazwyczaj pokarmy stałe są wprowadzane w wieku 6 miesięcy. Możesz porozmawiać z lekarzem, kiedy wprowadzić typowe alergeny, jak mleko krowie, orzeszki ziemne, ryby, pszenica i jajka.

Zmęczenie

Niemowlęta są przemęczone, jeśli nie śpią zbyt długo lub są nadmiernie stymulowane.

Niemowlę płacze, ziewa, dotyka twarz lub szarpanie uszy, przytula się do Ciebie lub odpycha, aby zasygnalizować, ze jest zmęczone. Twoim zadaniem w tym momencie jest uśpienie go.

Spróbuj je karmić, kołysać, podawać smoczek i zaciemniać pokój. Kiedy dziecko poczuje się senne, połóż je w łóżeczku na plecach.

Temperatura ciała

Podobnie jak my, dzieciom nie podoba się, jak jest za gorąco lub za zimno. To powoduje, że niemowlę płacze. Wsuń palec za body niemowlaka, aby sprawdzić, czy jest mokro od potu. Dotknij uszu dziecka, aby sprawdzić, czy jest mu za zimno. A potem odpowiednio je ubierz lub rozbierz.

Refluks

Choroba refluksowa przełyku (GERD) może powodować niekontrolowany płacz dziecka. Jeśli podczas karmienia lub po nim dziecko wygina plecy w łuk lub bardzo się porusza, często wypluwa duże ilości pokarmu lub staje się niespokojne, gdy leży na plecach, możesz mieć do czynienia z refluksem.

Refluks występuje, gdy drażniące kwasy żołądkowe są cofane do przełyku. Dzieci z refluksem mają ochotę ssać, aby się uspokoić i rozcieńczyć zgagę. Ale uważaj, jeśli refluks jest przyczyną ich niepokoju i jedzą więcej, może to pogorszyć refluks. Jeśli podejrzewasz, że powoduje on dyskomfort u dziecka, zaoferuj najpierw smoczek przed przekarmieniem.

Kolka

Płacz z powodu kolki nie jest zwykłym płaczem dziecka. Pediatra zdiagnozuje u dziecka kolkę, jeśli niemowlę płacze przez 3 lub więcej godzin dziennie, 3 lub więcej dni w tygodniu przez 3 tygodnie.

Kolka zwykle zaczyna się, gdy dziecko kończy 6 tygodni, a kończy się w 3 lub 4 miesiącu. Najlepszym sposobem na przejście przez ten jakże wymagający etap jest opanowanie 5 zasad: przewijanie, pozycja na brzuchu, wyciszanie, kołysanie i ssanie. Lekarze zalecają także przyjmowanie Mamalac

Ból

Kiedy nauczysz się interpretować płacz dziecka, będziesz w stanie odróżnić płacz z powodu bólu. Krzyk sygnalizujący ból jest zwykle wysoki i natarczywy.

Ból ucha, owrzodzenie jamy ustnej lub wysypka pieluszkowa będą powodować ból. Skontaktuj się z lekarzem, aby uzyskać diagnozę. Jeśli dziecko ma mniej niż 3 miesiące i ma gorączkę, skontaktuj się z lekarzem.

Dlaczego niemowlę płacze zaraz po porodzie?

Pierwszy krzyk, który słyszysz, gdy dziecko bierze pierwszy oddech, może być punktem kulminacyjnym porodu.

Maluch będzie kaszleć lub kichać, gdy wyrzuca płyn blokujący drogi oddechowe i wypełnia płuca powietrzem. Gdy powietrze przelatuje obok strun głosowych, rozlega się pierwszy krzyk.

Ostatnie badania pokazują, że początkowe wzorce płaczu mogą służyć jako markery między zdrowymi niemowlętami a tymi z zespołem niewydolności oddechowej.

Ciesz się tymi pierwszym cudownym okrzykiem, który sygnalizuje, że układ oddechowy i krwionośny dziecka pomyślnie przechodzi z życia w macicy do życia poza nią.

Niemowlę płacze dalej, ponieważ jest zszokowane przejściem do świata zewnętrznego. Kontakt ze skórą i karmienie piersią zapewnią im komfort i je uspokoją.

O jakiej porze najczęściej niemowlę płacze?

Prawdopodobnie zauważysz, że godziny między 17:00 a 12:00 są najtrudniejsze dla Twojego dziecka.

Te godziny zaczynają być najbardziej widoczne, gdy dziecko zbliża się do 2–3 tygodnia życia. Ale na szczęście zanikają, gdy ma około 3 miesięcy.

Nie ma ostatecznej odpowiedzi, dlaczego tak się dzieje, ale większość ekspertów zgadza się, że całodzienna stymulacja i mniejsza podaż mleka matki w nocy są istotnymi przyczynami.

Jak radzić sobie z niekontrolowanym płaczem dziecka?

Kołyszesz płaczące dziecko (znowu) i żałujesz, że nie jesteś gdzieindziej. Wypróbuj te sztuczki:

  • Uspokój się. Łatwiej powiedzieć niż zrobić. Ale jest to warte wysiłku. Jesteśmy zaprogramowani, aby zsynchronizować się z zewnętrznym rytmem. Oznacza to, że oddech i bicie serca dziecka będą naturalnie podążać za Twoim. Więc jeśli Ty się nie uspokoisz to niemowlak też nie.
  • Często karm. Podczas uspakajania dziecka może mieć potrzebę karmienia co 30 minut lub częściej. W porządku. Miejmy nadzieję, że wypełniając brzuch, będzie spać dłużej w nocy.
  • Użyj smoczka. Wszystkie dzieci mają silny odruch ssania. Możesz użyć smoczka, aby uspokoić dziecko, zamiast podawać pierś lub butelkę. Ssanie nie tylko uspokoi dziecko, ale cała ślina, którą połknie, pomoże rozłożyć mleko, które już jest w jego żołądku.
  • Przytul do ciała. Możesz uspokoić dziecko, trzymając je nagie przy klatce piersiowej (ostrzeżenie: nie zdejmuj pieluszki), aby mogło słuchać bicia Twojego serca.
  • Sprawdź zespół opaski uciskowej. Sprawdź, czy włos nie owinął się wokół palców u rąk, nóg lub genitaliów dziecka. Włosy mogą ograniczać przepływ krwi i powodować zaczerwienienie i obrzęk. To dość rzadkie, ale miej oczy otwarte.

Nigdy nie potrząsaj, gdy niemowlę płacze!

Płaczące dziecko może powodować skrajny stres. Matki są biologicznie przystosowane do odczuwania tego stresu, więc kiedy płacz wydaje się nie do powstrzymania, stres narasta w Twoim ciele.

Mimo to upewnij się, że nigdy, przenigdy nie potrząsasz dzieckiem. Intensywne potrząsanie może spowodować pęknięcie naczyń włosowatych w mózgu dziecka. Zespół dziecka potrząsanego może spowodować śmierć.

Jeśli odczuwasz skrajny stres, gdy niemowlę płacze, możesz bezpiecznie umieścić je w łóżeczku i odsunąć się, aby wziąć kilka głębokich oddechów. Możesz również poprosić partnera lub przyjaciela, aby przejął na jakiś czas obowiązki opiekuńcze.

Czy pozwalać dziecku się wypłakać?

Wszyscy słyszeliśmy, że jeśli niemowlę płacze to jest to dobre dla jego płuc. Jak wszystkie mity i ten jest mocno zakorzeniony w naszej świadomości. Ale czy to prawda?

Nie. W rzeczywistości nie ma badań potwierdzających to twierdzenie. Ale istnieje wiele badań, które pokazują, że matki, które szybko i konsekwentnie reagują na płacz dzieci, uczą je, że: „Tak, masz znaczenie, a to, czego chcesz, jest dla mnie ważne”.

Rodzina i przyjaciele mogą doradzać Ci ignorowanie płaczu dziecka, aby go nie rozpieścić, oraz aby nie domagało się ciągłej atencji. Ignoruj ​​ich. Eksperci są zgodni, że nie można zepsuć dziecka.