Przejdź do treści

Jaki kolor powinna mieć kupka u niemowlaka?

Czas czytania: 4 minut

Kupka u niemowlaka jest jednym z wyznaczników oceny stanu zdrowia dziecka. Kolor będzie się zmieniał w pierwszym roku życia, wraz ze zmianą diety dziecka. Jednak pamiętaj, że to, co jest typowe dla dorosłych, niekoniecznie dotyczy niemowląt. Mówimy tu o kolorze, jak i teksturze kupki.

Jakiego kolory może być kupka u niemowlaka?

Chociaż dziecko może mieć różne kolory kupki w okresie niemowlęcym, należy wiedzieć, co jest „normalne” a kiedy należy skonsultować się z lekarzem.

Poniżej znajduje się zestawienie wszystkich możliwych zmian, które możesz zobaczyć w stolcu dziecka, co mogą one oznaczać i jak długo mogą trwać.

Czarna kupka u niemowlaka

Pierwszy stolec u noworodków jest czarny, smolisty. Nazywa się to smółką i zawiera śluz, komórki skóry i płyn owodniowy. Czarne stolce nie powinny trwać dłużej niż kilka dni.

Musztardowa kupka u niemowlaka

Po przejściu smółki stolec noworodka może mieć kolor musztardowy. Taki kolor stolca jest również najczęstszy u niemowląt karmionych piersią.

Jasnożółty kolor kupki

U dzieci karmionych piersią (a czasem karmionych mieszanką) typowa jest jasnożółta kupa. Ale, gdy jest znacznie częstsza niż zwykle i wyjątkowo cieknąca, może być biegunką. Biegunka może zwiększyć ryzyko odwodnienia.

Pomarańczowy kolor kupki

Pomarańczowa kupka składa się z pigmentów, które nagromadziły się w przewodzie pokarmowym dziecka. Może się to zdarzyć zarówno dzieciom karmionym piersią, jak i karmionym mieszanką.

Czerwona kupka u niemowlaka

Czasami kupka dziecka może zmienić kolor na czerwony od ciemnoczerwonych pokarmów i napojów, które spożywa, jak sok pomidorowy lub buraki. Czerwona kupa może również oznaczać, że w kale pojawia się krew z powodu infekcji jelitowej, w takim wypadku należy udać się do pediatry.

Krew w kupce może pojawić się również, gdy u dziecka występuje alergia na mleko lub szczeliny odbytu. Niektóre czerwone leki, takie jak amoksycylina, mogą również powodować czerwoną kupę.

Dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z pediatrą, jeśli dziecko ma czerwony stolec.

Jeśli niedawno jadło czerwone jedzenie, możesz poczekać, aby zobaczyć, czy następny stolec wróci do swojego zwykłego koloru, zanim zadzwonisz do pediatry. Ale nie czekaj, gdy dziecko odczuwa inne objawy, takie jak wymioty lub ból brzucha

Zielonkawy kolor kupy

Dzieci karmione sztucznym mlekiem mogą mieć kupkę, która jest połączeniem zielonkawego i żółtego koloru. Ich kupa jest również twardsza niż u dziecka karmionego piersią.

Ciemnozielony kolor kupy u niemowlaka

Zielona kupka u niemowlaka jest najczęściej spotykana u dzieci, które zaczynają jeść zielone stałe pokarmy, takie jak szpinak i groszek. Suplementy żelaza mogą również sprawić, że stolec dziecka stanie się zielony.

Biała kupka u niemowlaka

Biała kupa może wskazywać, że dziecko nie wytwarza wystarczającej ilości żółci w wątrobie, aby pomóc mu prawidłowo trawić pokarm. To poważny problem. Biała kupa powinna być powodem wizyty u pediatry.

Szara kupka u niemowlaka

Podobnie jak biała, szara kupka u niemowlaka, może oznaczać, że dziecko nie trawi jedzenia tak, jak powinno. Zadzwoń do pediatry, jeśli ma ono szarą lub kredową kupkę.

Co oznacza tekstura kupy?

Kolor kupy niemowlaka jest bardzo ważny, ale pamiętaj również, żeby sprawdzać również teksturę. Która może wiele powiedzieć o zdrowiu dziecka, czego sam kolor nie może.

Konsystencja kupy noworodka

Stolce noworodka mają smolistą konsystencję. Jest to standard, a kolor i tekstura stolca noworodka zmienia się w ciągu pierwszych kilku dni życia. Jeśli stolec dziecka nie stanie się bardziej wodnisty i żółty w ciągu kilku dni po urodzeniu, porozmawiaj z pediatrą. Może to oznaczać, że nie ma wystarczającej ilości mleka.

Konsystencja kupy u dziecka karmionego piersią

Niemowlęta karmione mlekiem matki mają luźniejsze stolce, które mogą zawierać substancje podobne do nasion. Nie musi to koniecznie oznaczać, że dziecko ma biegunkę.

Może również częściej wypróżniać się, ponieważ mleko matki jest szybciej trawione. Nie jest to również uważane za biegunkę.

Konsystencja kupy u niemowlaka karmionego sztucznym mlekiem

Dzieci karmione mieszanką mają zwykle twardszą kupkę, brązowego koloru z odrobiną zieleni i żółci. Twoje dziecko może cierpieć na zaparcia, jeśli wysila się podczas wypróżnień i ma twarde stolce.

Konsystencja kupki w fazie odstawienia od piersi

Etap odstawiania od piersi jest fazą przejściową, kiedy przechodzisz od karmienia mlekiem do karmienia innymi pokarmami. W tej fazie kupka dziecka może stać się bardziej zbita. Możesz również zauważyć silniejszy zapach stolca.

Biegunka u niemowlaka

Biegunka u dziecka to luźne, wodniste stolce, które pojawiają się więcej niż raz po każdym karmieniu. Stwierdzenie biegunki u małego niemowlęcia może być trudne, ponieważ wypróżnienia są naturalnie rzadsze niż u niemowląt spożywających pokarmy stałe.

Śluz w kale lub pienisty stolec u niemowlaka

Kiedy dziecko mocno ślini się podczas ząbkowania, a następnie połyka ślinę, może czasem pojawić się śluzowata lub pienista konsystencja stolca.

Jeśli zauważysz taką teksturę u dziecka, które nie ślini się, może to być spowodowane infekcją wymagającą leczenia.

Krew w kupce niemowlaka

W stolcu dziecka może pojawić się krew z powodu wysiłku podczas zaparć. Może być to również oznaką infekcji.

Niewielkie ilości krwi są czasami połykane przez dziecko podczas karmienia, jeśli masz popękane sutki. Pojawiają się jako czarne lub ciemnoczerwone plamki w kupce dziecka.

Kawałki jedzenia w stolcu

Kiedy dziecko zaczyna jeść pokarmy stałe, możesz zauważyć, że w stolcu znajdują się kawałki jedzenia. Dzieje się tak dlatego, że część pokarmu szybko przechodzi przez organizm dziecka, nie ulegając trawieniu.

Jak często niemowlę powinno robić kupę?

To nic złego, jeśli dziecko nie wypróżni się każdego dnia. To niekoniecznie oznacza, że ​​istnieje jakiś problem. Noworodek może mieć na początku niewiele wypróżnień.

Jeśli karmisz piersią, dziecko może zrobić kupkę tylko raz w tygodniu, zanim osiągnie 3-6 tygodni. Jeśli jest karmione mieszanką, powinnaś zaobserwować wypróżnienia mniej więcej raz dziennie. Mniejsza ilość wypróżnień może wskazywać na zaparcia, chociaż niektóre dzieci karmione sztucznym mlekiem też nie robią kupy codziennie.

Twoje dziecko najprawdopodobniej będzie wypróżniać się codziennie, gdy jest na pokarmach stałych. Więcej niż jedno wypróżnienie po każdym karmieniu może wskazywać na biegunkę.

Wiedz, że zmiany koloru, a nawet konsystencji kupki są normalne w pierwszym roku życia dziecka. Ale ważne, aby monitorować te zmiany na wypadek, gdybyś musiała zadzwonić do pediatry.

 

Źródła:

  • www.healthline.com/health/parenting/baby-poop-color
  • www.nichd.nih.gov/health/topics/infantcare/conditioninfo/basics
  • www.seattlechildrens.org/conditions/a-z/stools-unusual-color/