Przejdź do treści

Hemoroidy w ciąży i po porodzie, jak sobie z nimi radzić?

Czas czytania: 2 minut

Hemoroidy to spuchnięte żyły w odbytnicy lub w skórze otaczającej odbyt. Zwykle są spowodowane zwiększonym naciskiem na dolną część odbytnicy. Kiedy jesteś w ciąży, dziecko wywiera dodatkowy nacisk na ten obszar, w rezultacie mogą rozwijać się hemoroidy w czasie ciąży, jak i po niej. Są one szczególnie powszechne po porodzie naturalnym.

Hemoroidy mogą powodować kilka objawów, w tym:

 • krwawienie podczas wypróżnień
 • obrzęk
 • swędzenie

Czy hemoroidy znikną same?

Hemoroidy zwykle ustępują samoistnie. W zależności od ich wielkości, lokalizacji może to zająć od kilku dni do kilku tygodni.

Czasami tworzą bolesny skrzep krwi. Nazywa się to zakrzepicą hemoroidów. Chociaż te skrzepy nie są niebezpieczne, ale mogą być niezwykle bolesne. Czasem leczy się je za pomocą minimalnie inwazyjnego zabiegu.

Ponadto niektóre hemoroidy, stają się przewlekłe i trwają kilka miesięcy lub nawet dłużej. Podobnie jak hemoroidy z zakrzepicą, zwykle można je leczyć.

Jak samemu pozbyć się hemoroidów?

Większość przypadków hemoroidów ustępuje samoistnie, ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby przyspieszyć czas gojenia i zmniejszyć dyskomfort.

Oto kilka naturalnych środków, które można bezpiecznie stosować podczas ciąży i karmienia piersią:

 • Unikaj wysiłku. Naprężenie podczas wypróżnienia wywiera większy nacisk na obszar odbytu. Aby dać sobie czas na wyzdrowienie, uważaj, aby nie naciskać ani nie przeciążać się podczas siedzenia w toalecie. Postaraj się, aby grawitacja wykonała większość pracy.
 • Dodaj błonnik do swojej diety. Błonnik pomaga zmiękczyć stolec, jednocześnie zwiększając jego objętość. Dieta bogata w błonnik może pomóc w leczeniu i zapobieganiu zaparciom, które pogarszają hemoroidy. Pokarmy bogate w błonnik obejmują owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste.
 • Pij dużo wody. Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia pomaga również zapobiegać zaparciom.
 • Namaczaj. Złagodzić ból i podrażnienie możesz mocząc obszar pupy w ciepłej wodzie na 10 do 15 minut, 2 do 3 razy dziennie. Możesz skorzystać z wanny lub miski.
 • Utrzymuj czystość. Utrzymywanie obszaru odbytu w czystości pomoże zapobiec dodatkowym podrażnieniom, które mogą przeszkadzać w procesie gojenia. Powinno wystarczyć spłukanie ciepłą wodą.
 • Używaj wilgotnych chusteczek. Nawilżone chusteczki są delikatniejsze niż suchy papier toaletowy. Wybieraj bezzapachowe chusteczki, aby unikać podrażnień.
 • Zastosuj zimny okład. Użyj okładu z lodem lub zimny kompres zmniejszający bolesny obrzęk. Tylko pamiętaj, aby owinąć go ręcznikiem lub ściereczką przed umieszczeniem bezpośrednio na skórze.

Leki i suplementy stosowane miejscowo mogą również pomóc w leczeniu objawów hemoroidów. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, porozmawiaj z lekarzem przed zastosowaniem jakichkolwiek nowych leków bez recepty.

Te zabiegi obejmują:

 • Zmiękczacze stolca. Zmiękczacze stolca pomagają zwilżyć stolec, dzięki czemu może on łatwo przejść przez jelita.
 • Suplementy błonnikowe. Jeśli zmiany w diecie nie wystarczą, możesz rozważyć przyjmowanie suplementu z błonnikiem. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, najpierw porozmawiaj z lekarzem.
 • Chusteczki lecznicze. Chusteczki lecznicze, które często zawierają oczar wirginijski, hydrokortyzon lub lidokainę, mogą pomóc złagodzić swędzenie, ból i stan zapalny.
 • Kremy i czopki na hemoroidy. Pomagają zmniejszyć ból i stan zapalny zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.

Hemoroidy w ciąży, kiedy iść do lekarza?

Jeśli wiesz, że masz hemoroidy, nie musisz iść do lekarza, chyba że stają się bardzo bolesne lub nie ustępują po kilku tygodniach. Powinnaś również skontaktować się z lekarzem, jeśli poczujesz twardy guzek wokół odbytu, ponieważ może być to zakrzepica hemoroidalna.

Poszukaj pomocy medycznej, jeśli wystąpi niekontrolowane krwawienie z odbytu.

Podsumowanie

Nie są niczym niezwykłym hemoroidy w ciąży lub po jej zakończeniu, zwłaszcza po porodzie naturalnym. Większość hemoroidów ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni, chociaż niektóre mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy.

Jeśli domowe środki, takie jak spożywanie większej ilości błonnika i moczenie okolicy odbytu, nie pomagają, skontaktuj się z lekarzem w celu uzyskania dodatkowego leczenia.

 

Źródła: