Przejdź do treści

Dodatni test ciążowy a brak ciąży- 7 przyczyn

Czas czytania: 4 minut

Test ciążowy to powszechne narzędzie do sprawdzenia, czy spodziewasz się dziecka. Test potrafi wykryć ludzką gonadotropinę kosmówkową (hCG), która jest hormonem wytwarzanym we wczesnej ciąży. Testy ciążowe mogą być bardzo dokładne, ale nie są niezawodne. Fałszywie dodatni i ujemny test ciążowy może wystąpić z różnych powodów. Jeśli chcesz wiedzieć jakie są tego przyczyny, to zapraszam do lektury.

1. Ciąża chemiczna

Fałszywe wyniki testu ciążowego czasami są spowodowane ciążą chemiczną. Ciąża chemiczna występuje, gdy zapłodnione jajo, zwane embrionem, nie jest w stanie zagnieździć się lub rosnąć.

Niestety przyczyny ciąż chemicznych są dalej nieznane.

Są one bardzo powszechne, ale zazwyczaj pozostają niewykryte, jeśli nie zostanie wykonany test ciążowy. Z tego powodu zaleca się odczekanie do 1 tygodnia po spodziewanej miesiączce zanim wykonasz test ciążowy.

2. Ciąża pozamaciczna

Czasami zapłodnione jajo może zagnieździć się poza główną jamą macicy, co powoduje ciążę pozamaciczną. Jest ona poważnym zagrożeniem medycznym i należy się nią natychmiast zająć.

Ciąże pozamaciczne zwykle mają miejsce, gdy zapłodnione jajo utknie w jajowodzie podczas podróży do macicy. Ten rodzaj ciąży pozamacicznej jest również znany jako ciąża jajowodowa.

Ciąża pozamaciczna może wystąpić bez powodu, ale czynniki ryzyka to:

  • blizna lub stan zapalny w jajowodzie
  • zniekształcony jajowód lub inne wrodzone anomalie
  • wcześniejsze leczenie niepłodności, jak zapłodnienie in vitro
  • operacje macicy lub jajowodów
  • przeszłe infekcje macicy
  • wcześniejsza ciąża pozamaciczna

Ciąże pozamaciczne mogą również wystąpić w szyjce macicy, jajniku lub jamie brzusznej.

Ciąża pozamaciczna jest stanem poważnym. Nie może przejść w normalną ciążą, a nieleczona może być szkodliwa dla kobiety. Zarodek nie jest zdolny do życia, ponieważ nie ma miejsca na jego wzrost lub rozwój poza macicą.

Może wystąpić skrajna utrata krwi lub uszkodzenie narządów rozrodczych. Krwawienie i ból we wczesnej ciąży muszą być natychmiast ocenione przez lekarza.

Zarodek nadal będzie wytwarzał hCG, mimo że zagnieździł się w niewłaściwym miejscu. Może to spowodować fałszywie dodatni test ciążowy.

Objawy ciąży pozamacicznej obejmują:

  • ostre bóle brzucha, miednicy, barku lub szyi
  • silny ból po jednej stronie brzucha
  • lekkie lub ciężkie plamienie lub krwawienie z pochwy
  • zawroty głowy lub omdlenia
  • ucisk na odbyt

Zasięgnij natychmiastowej pomocy medycznej, jeśli podejrzewasz ciążę pozamaciczną.

3. Niedawne poronienie lub aborcja

Możesz nadal mieć pozytywny wynik testu po poronieniu lub aborcji.

W czasie ciąży poziomy hCG rośnie, na ogół podwajając się co kilka dni i osiągając maksimum około 10 tygodnia. Aż do momentu, aż łożysko uformuje się i zacznie funkcjonować około 12 tygodnia.

Hormon może pozostawać we krwi i moczu do 6 tygodni po zakończeniu ciąży. Możliwe jest uzyskanie testu fałszywie dodatniego, dopóki poziom hCG nie wrócą do stanu sprzed ciąży.

Jeśli poronienie było samoistne, możliwe jest również, że nie wszystkie tkanki związane z ciążą zostały usunięte z ciała. Może to spowodować, że poziom hCG pozostanie podwyższony, a także występują inne niepokojące objawy, takie jak ciągłe krwawienie lub gorączka.

Zasadniczo konieczne jest wykonanie USG w celu ustalenia, czy ciąża wewnątrzmaciczna została wykryta, utracona lub czy występuje płód bez czynności serca.

Kiedy tak się dzieje, czasami w celu usunięcia tkanki często wymagany jest niewielki zabieg chirurgiczny zwany łyżeczkowaniem, w zależności od objawów i zaawansowania ciąży.

4. Błędnie przeprowadzony test ciążowy

Domowe testy ciążowe nie są niezawodne. Ważne, aby postępować zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu. Sprawdź datę ważności przed użyciem testu.

Jednym z najczęstszych błędów jest zbyt wczesne wykonanie testu podczas cyklu. Może to spowodować fałszywie negatywny lub fałszywie pozytywny wynik

Ważne, aby wykonać test ciążowy, gdy mocz nie jest nadmiernie rozcieńczony wodą. Użyj testu, gdy mocz jest bardzo skoncentrowany, na przykład po przebudzeniu się rano.

Pamiętaj również o pozostawienie miarki w strumieniu moczu na dokładnie wyznaczony czas. Rozważ ustawienie casu na stoperze lub telefonie. Użyj ponownie minutnika, czekając na wyniki.

5. Linie parowania

Czasami linię parowania można pomylić z pozytywnym testem ciążowym. Niektóre testy w domu pokazują dwie linie po wykryciu hCG i jedną linię, gdy nie wykryto hCG.

Linie mają zwykle jasny kolor, różowy, czerwony lub niebieski. Czasami pojawi się druga linia o słabym kolorze. Ta linia może reprezentować wczesną ciążę lub może być linią parowania.

Linie parowania mogą pojawić się w teście, który oglądasz go po całkowitym wyparowaniu moczu. Czasami są spowodowane poziomem hormonów, które nie reprezentują ciąży.

Najlepszym sposobem na uniknięcie pomyłki jest przestrzeganie czasu, dokładnie tak, jak zostało napisane na opakowaniu.

6. Leki a fałszywie pozytywny test ciążowy

Jeśli próbujesz zajść w ciążę, być może przyjmujesz leki na płodność.

Jednym z nich jest syntetyczny hCG, który pomaga pęcherzykom uwalniać dojrzałe jaja. Może to spowodować fałszywie dodatni wynik testu ciążowego, szczególnie jeśli test ciążowy zostanie wykonany zbyt wcześnie.

Inne leki mogą również powodować fałszywie dodatnie testy ciążowe. Obejmują one między innymi:

  • leki przeciwlękowe, takie jak diazepam lub alprazolam
  • leki przeciwpsychotyczne, takie jak klozapina lub chlorpromazyna
  • leki przeciwdrgawkowe, takie jak fenobarbital lub inne barbiturany
  • leki na chorobę Parkinsona, w tym bromokryptyna
  • diuretyki, takie jak furosemid
  • leki przeciwhistaminowe, w tym prometazyna
  • metadon

7. Schorzenia a wynik testu ciążowego

Niektóre schorzenia mogą spowodować, że test ciążowy da fałszywie pozytywny wynik. Obejmują one:

  • ciąża zaśniadowa
  • rzadkie przeciwciała
  • zastrzyki z hydroksychlorochiny (HCQ)
  • chemoterapia
  • zakażenie dróg moczowych
  • choroba nerek, która powoduje obecność krwi lub białych krwinek w moczu
  • guzy germinalne jajnika, rodzaj raka jajnika
  • problemy z przysadką (bardzo rzadko)

Co zrobić po wykonaniu testu ciążowego?

Pozytywny test ciążowy należy zawsze potwierdzić u lekarza. Może on zlecić badanie moczu lub krwi w celu potwierdzenia wyników i monitorowania poziomu hCG.

Może również zlecić USG, aby potwierdzić, że ciąża przebiega normalnie.

Jeśli otrzymałaś fałszywie dodatni wynik, wizyta lekarza ustali to. Pamiętaj, że fałszywie wyniki się zdarzają i nie oznaczają, że nie możesz zajść w ciążę w przyszłości.

Jeśli przez 12 miesięcy bezskutecznie próbowałaś zajść w ciążę, możesz rozważyć przeprowadzenie oceny niepłodności lub udanie się do specjalisty od niepłodności. Kobietom w wieku 35 lat i więcej, które od 6 miesięcy bezskutecznie próbują zajść w ciążę, zaleca się przeprowadzenie badania niepłodności.