Przejdź do treści

Czy to normalne, że jedno jądro jest większe od drugiego?

Czas czytania: 3 minut

To normalne, że jedno jądro jest większe od drugiego. Prawe jest zwykle większe. Dodatkowo jedno z nich wisi nieco niżej niż drugie.

Jednak twoje jądra nigdy nie powinny być obolałe. Jeśli jedno jest większe, nie powinno mieć ono zupełnie innego kształtu. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli zauważysz, że jedno z jąder nagle zaczyna boleć lub nie ma tego samego kształtu co drugie.

Czytaj dalej, jeśli chcesz się dowiedzieć jak rozpoznać zdrowe jądra, na jakie objawy należy zwrócić uwagę i co zrobić, jeśli odczujesz jakikolwiek ból lub inne negatywne objawy.

Skąd mam wiedzieć, czy jedno jądro jest większe od drugiego?

Bez względu na to, które jądro jest większe, różnica będzie nieznaczna. Nie powinieneś odczuwać bólu podczas siedzenia, stania lub poruszania się. Nie powinieneś również mieć zaczerwienienia ani obrzęku, nawet jeśli jedno jądro jest większe.

Twoje jądra są bardziej jajowate niż okrągłe. Zwykle są gładkie na całym obwodzie, bez grudek ani wypukłości. Miękkie i twarde grudki na jadrach nie są normalne. Jeśli zauważysz jakiekolwiek guzki wokół jąder, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Jak rozpoznać zdrowe jądra?

Regularne samobadanie jąder może powiedzieć Ci w jakim stanie są twoje jądra i zidentyfikować wszelkie guzy, ból, nadwrażliwości i zmiany w jednym lub obu jądrach.

Kiedy wykonujesz samokontrolę, Twoja moszna powinna być luźna, nie cofnięta ani skurczona.

Wykonaj następujące kroki:

 1. Użyj palców, aby delikatnie obrócić jądro. Nie obracaj go zbyt energicznie.
 2. Wzdłuż całej powierzchni jądra sprawdź, czy nie występują grudki, wypukłości, zmiany wielkości oraz wrażliwe lub bolesne obszary.
 3. Wyczuj dno moszny w poszukiwaniu najądrza, rurki przymocowanej do jądra, która przechowuje plemniki.
 4. Powtórz dla drugiego jądra.

Zaleca się wykonanie samobadania przynajmniej raz w miesiącu.

Co powoduje, że jedno jądro jest większe?

Możliwe przyczyny powiększenia jądra to:

 • Zapalenie najądrza

Zapalenie najądrzy zazwyczaj jest wynikiem infekcji. Jest to częsty objaw chlamydii, infekcji przenoszonej drogą płciową. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli zauważysz jakikolwiek nietypowy ból, pieczenie podczas oddawania moczu lub wydzielinę z penisa powiązaną ze stanem zapalnym.

 • Torbiel najądrza

Jest to wzrost najądrza spowodowany nadmiarem płynu. Jest nieszkodliwa i nie wymaga żadnego leczenia.

 • Zapalenie jąder

Zapalenie jąder spowodowane jest infekcjami lub wirusami. Jeśli zauważysz ból, skontaktuj się z lekarzem, ponieważ zapalenie jąder może spowodować ich uszkodzenie.

 • Wodniak

Wodniak jest to nagromadzenie płynu wokół jądra. To gromadzenie się płynu może być normalne wraz z wiekiem i nie wymaga leczenia. Jednak może również wskazywać na stan zapalny.

 • Żylaki powrózka nasiennego

Żylaki to powiększone żyły w mosznie. Mogą powodować niską liczbę plemników, ale zwykle nie trzeba ich leczyć, jeśli nie masz innych objawów.

 • Skręt jądra

Skręcenie powrózka nasiennego może nastąpić, gdy jądro obraca się zbyt mocno. Może to spowolnić lub nawet zatrzymać przepływ krwi z organizmu do jądra. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli odczuwasz uporczywy ból jąder, który ustępuje i powraca bez ostrzeżenia. Skręt jądra to stan nagły, który wymaga natychmiastowej pomocy medycznej, aby uratować jądro.

 • Rak jąder

Rak jądra pojawia się, gdy w jądrze gromadzą się komórki rakowe. Jeśli zauważysz jakiekolwiek guzki lub nowe narośle wokół jąder, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Kiedy powinienem zobaczyć się z lekarzem?

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli wystąpi którykolwiek z następujących objawów:

 • ból
 • obrzęk
 • zaczerwienienie
 • wydzielina z penisa
 • nudności lub wymioty
 • trudności w oddawaniu moczu
 • ból innych części ciała, takich jak plecy lub podbrzusze
 • powiększenie lub tkliwość piersi

Twój lekarz przeprowadzi fizyczne badanie moszny i jąder, aby zaobserwować wszelkie narośle, guzki lub inne nieprawidłowości. Jeśli lekarz podejrzewa raka jądra, zostaniesz również zapytany o twoją historię medyczną, aby sprawdzić, czy twoja rodzina ma historię raka jądra.

Podsumowanie

Nie musisz się martwić, jeśli masz asymetryczne jądra. Ale jeśli zauważysz nowy ból, zaczerwienienie lub guzki wokół jąder, natychmiast skontaktuj się z lekarzem w celu postawienia diagnozy. Infekcję, skręt lub raka należy szybko leczyć, aby zapobiec powikłaniom.

Wiele przyczyn powiększenia jądra można leczyć za pomocą leków lub operacji, zwłaszcza jeśli otrzymasz wczesną diagnozę. Jeśli otrzymasz diagnozę raka lub niepłodności lub masz usunięte jądro, wiedz, że nie jesteś sam. Istnieje wiele grup wsparcia dla osób z rakiem i niepłodnością, które mogą pomóc Ci poczuć się lepiej w życia po leczeniu lub operacji.

Tagi: