Przejdź do treści

Jak sprawić, by pochwa miała przyjemny zapach

Czas czytania: 2 minut

Nie ma jednej „właściwej” metody na to, jak powinna pachnieć pochwa, każda ma swój własny, naturalny zapach, który jest różny dla każdej kobiety. Również zupełnie normalne jest, że czasami wydziela różne zapachy, na przykład podczas menstruacji czy po stosunku seksualnym. Jednak jeśli zauważysz silny lub utrzymujący się zapach, który nie jest normalny, może to być znak, że coś nie jest w porządku. Oto poradnik, jak dbać o przyjemny zapach pochwy oraz co robić, jeśli myślisz, że coś powoduje nieprzyjemne zapachy.

Praktykuj dobrą higienę

Regularnie się myj. Aby dobrze pachnieć, musisz regularnie brać prysznic i myć się! Dla większości kobiet dobre wytyczne to delikatne mycie okolic pochwy każdego dnia. Mycie pomoże zwalczyć nagromadzenie się bakterii na skórze, które powodują nieprzyjemny zapach tak samo jak w innych częściach ciała.

Używaj odpowiednich mydeł

Twoja pochwa jest bardzo wrażliwa, a używanie niewłaściwych typów mydła może powodować podrażnienia i nieprzyjemny zapach. Unikaj mydeł mocno perfumowanych, zawierających zbyt wiele nienaturalnych składników lub mających właściwości antybakteryjne. Zakłócają one naturalną równowagę ciała. Zamiast tego używaj naturalnych mydeł oznaczonych jako bez zapachu.

Nie przemywaj pochwyDlaczego pochwa jest za „luźna”?

Jedynym momentem, kiedy powinnaś przemywać pochwę (douching), jest kiedy lekarz ci to zaleci. Przemywanie powoduje zmianę równowagi naturalnej flory bakteryjnej ciała i prawie na pewno skończy się jakimś rodzajem infekcji. Jedynym potrzebnym myciem będzie z użyciem mydła i wody na zewnątrz ciała.

Używaj perfumy z umiarem

Tak, stosowanie perfumy zbyt blisko pochwy to zły pomysł. Jednak nałożenie odrobiny na wewnętrzną stronę każdego uda, mniej więcej 15 cm od okolicy sromu, jest od dawna cenionym sposobem na wspaniały zapach, gdy ktoś pochyla nad Twoim łonem.

Ćwicz regularnie

Regularnie ćwicz lub korzystaj z sauny, aby poprawić zapach ciała. Pocenie się może pomóc usunąć toksyny ze skóry, więc może pomóc pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Tylko pamiętaj, aby potem wziąć prysznic, aby zmyć pot i bakterie, które pozostały na skórze.

Uważaj na dietę

Twoja dieta może znacznie wpłynąć na smak i zapach. Pewne pokarmy mają tendencję do wpływania na ciało w określony sposób, zmieniając równowagę cukru, bakterii i związków chemicznych w organizmie. Postaraj się jeść mniej cukru. Skok poziomu cukru we krwi może powodować infekcje drożdżakowe i nagromadzenie, co będzie powodować nieprzyjemny zapach.

Przyczyny brzydkiego zapachu pochwy

Uważaj na infekcje i choroby. Są one głównymi przyczynami poważnych nieprzyjemnych zapachów pochwy. Przykłady takich infekcji i chorób to infekcje drożdżakowe i bakteryjne (najczęstsze przyczyny), choroby przenoszone drogą płciową (STD), wirusy takie jak opryszczka. Nawet bardziej poważne problemy, takie jak niektóre rodzaje raka czy wewnętrzne rany, mogą powodować nieprzyjemny zapach pochwy. Powinnaś obserwować swoje ciało pod kątem innych objawów i jeśli czujesz, że zapach twojej pochwy jest nienaturalny, skonsultuj się z lekarzem.