Przejdź do treści

Jakie są najczęstsze choroby zawodowe?

Czas czytania: 2 minut

Intensywny tryb życia i wyzwania związane z wykonywaniem danego zawodu często wpływają na wykształcenie się u pracowników poważnych schorzeń. Jakie są najczęściej występujące zaburzenia wynikające z nieodpowiednich warunków pracy? Poznaj kilka powszechnych chorób zawodowych.

Uszkodzenie głosu jako jedna z najczęstszych chorób zawodowych

Uszkodzenie głosu jest jedną z najpopularniejszych chorób zawodowych spowodowaną nadmiernym wysiłkiem związanym z używaniem strun głosowych i nieodpowiednimi warunkami panującymi w pomieszczeniach. Na choroby związane z uszkodzeniem głosu najczęściej cierpią nauczyciele i wykładowcy, którzy niejednokrotnie są zmuszeni pracować w hałasie, w nieprawidłowo wietrzonych i nagłośnionych salach. Suche powietrze przyczynia się do występowania infekcji dróg oddechowych, takich jak zapalenie krtani. Nauczyciele często borykają się także z guzkami głosowymi, niedowładem mięśni wewnętrznych krtani z niedomykalnością głośni oraz trwałą dysfonią. Chorobę zawodową szerzej opisuje ofn.com.pl, uwzględniając odszkodowanie przysługujące pracownikowi za pogorszenie się jego stanu zdrowia i obowiązki pracodawcy w tej sprawie.

Choroba zawodowa związana z ubytkiem słuchu

Wśród popularnych schorzeń związanych z pracą jest ubytek słuchu. Na tego rodzaju chorobę zawodową zazwyczaj cierpią osoby wykonujące swoje obowiązki w miejscach o natężonym hałasie. Warto pamiętać, że ryzyko uszkodzenia lub trwałej utraty słuchu wzrasta z każdym rokiem pracy w niekorzystnych warunkach. Długotrwałe wykonywanie czynności zawodowych w hałasie wpływa także na podwyższenie poziomu kortyzolu i ciśnienia krwi, powodując nerwowość i pogorszenie jakości życia. Choroba zawodowa związana z ubytkiem słuchu najczęściej dotyka osoby pracujące w halach produkcyjnych, tartakach, pracowników obsługi naziemnej na lotnisku, a w niektórych przypadkach także muzyków.

Choroby obwodowego układu nerwowego

Warto wspomnieć, że spora grupa chorób zawodowych obejmuje schorzenia dotyczące zaburzeń w obrębie obwodowego układu nerwowego. Podłożem ich występowania zwykle jest wykonywanie powtarzalnych ruchów prowadzące do występowania napięcia mięśniowego i powstawania mikrourazów. Często występującymi chorobami zawodowymi są zapalenie ścięgien palców i zespół cieśni nadgarstka, na które cierpią pracownicy biurowi. Natomiast osoby wykonujące pracę fizyczną przy budowie zazwyczaj dotyka zapalenie kaletki stawu kolanowego, a także uszkodzenie stawów barkowych lub łokciowych. Bardzo często tego typu schorzenia muszą być leczone operacyjnie.

Poszczególne choroby zawodowe wynikają z różnego rodzaju przeciążeń związanych z częstym wykonywaniem powtarzających się ruchów czy też wystawianiem organizmu na ekstremalne warunki. Dlatego tak ważne jest stworzenie przez pracodawców osobom zatrudnionym takiego środowiska, które będzie minimalizować występowanie schorzeń o podłożu zawodowym.