Przejdź do treści

Kiedy dziecko zaczyna samo podnosić główkę?

Czas czytania: 3 minut

Pewnie czekasz, aż dziecko przejmie kontrolę nad mięśniami szyi i zacznie podnosić główkę. Do tego czasu może się wydawać, że się chwieje. Jednak zaczyna się to zmieniać około 3 miesiąca, kiedy mięśnie szyi się wzmacniają, aby utrzymać głowę częściowo wyprostowaną. Pełna kontrola dziecko osiąga około 6 miesiąca.

Pamiętaj jednak, że niektóre dzieci mają silniejsze szyje od samego początku, podczas gdy inne nie spieszą się ze wzmacnianiem mięśni.

Kiedy dziecko zaczyna podnosić główkę leżąc na brzuszku?

W pierwszych dniach życia niemowlęta w ogóle nie potrafią podnosić główkę. Ale szybko się to zmienia, a niektóre robią postępy nawet gdy mają zaledwie 1 miesiąc.

Te małe uniesienia głowy, nie są tym samym, co pełna kontrola nad głową są najbardziej zauważalne, gdy maluch leży na brzuszku. Najlepiej możesz je zauważyć, gdy dziecko leży na Twojej klatce piersiowej lub ramieniu, gdy je odbijasz lub przytulasz.

Jeśli układasz dziecko na brzuszku, możesz zobaczyć, jak próbuje podnosić główkę na tyle, aby obrócić nią z jednej strony na drugą. To jest ważne dla przyszłej kontroli głowy, ale odgrywa również rolę w rozwijaniu otaczających mięśni ramion i pleców, które pomogą dziecku stać się później bardziej ruchliwym.

Noworodek może nie być jeszcze zbyt zainteresowany aktywnością lub matami do zabawy, ale nigdy nie zaszkodzi położyć je na brzuszku na kilka minut, kilka razy dziennie.

Możesz także ćwiczyć, kładąc bobasa twarzą w dół na klatce piersiowej, kolanach lub brzuchu. Niektóre dzieci lubią to bardzo, ponieważ widzą twoją twarz i możesz z nimi wchodzić w interakcje.

Rozwój dziecka 1-3 miesiącu

Między 1 a 3 miesiącem życia dziecko zwykle zaczyna częściej podnosić głowę (zwykle jest to kąt 45 stopni) i może być w stanie częściowo podnieść klatkę piersiową z ziemi.

W tym momencie wzrok dziecka rozwinął się jeszcze bardziej i wtedy mata do ćwiczeń może być bardziej atrakcyjna niż w pierwszym miesiącu. Możesz również dodać trochę bodźców, umieszczając zabawkę lub inny przedmiot tuż poza jego zasięgiem. Możesz również położyć się na podłodze obok dziecka, skupiając na nim swoją uwagę.

Jest to również świetny czas, aby zacząć lekko podpierać dziecko w czasie leżenia na brzuszku poduszką do karmienia lub zwiniętym kocykiem. Czasami odrobina dodatkowego wsparcia i lepszy widok na to, co je otacza, daje dzieciom motywację do samodzielnego podnoszenia głowy.

W końcu dziecko zacznie sunąć po podłodze, co jest zwiastunem raczkowania. W tym momencie może całkowicie podnieść klatkę piersiową i trzymać głowę w poziomie pod kątem 90 stopni, ale przez krótki czas.

Pełna kontrola mięśni głowy

Wszystko, co dzieje się między narodzinami a 3-4 miesiącem życia, jest rozgrzewką przed pełną kontrolą głowy.

W wieku 6 miesięcy większość dzieci ma wystarczającą siłę w szyi i górnej części ciała, aby utrzymać głowę w górze przy minimalnym wysiłku. Zazwyczaj potrafią też obracać głowę z boku na bok oraz w górę i w dół.

Jak podnosić niemowlę?

Dopóki dziecko nie będzie w stanie utrzymać głowy, upewnij się, że jest podparte, gdy nie leży płasko na plecach. Kiedy podnosisz dziecko, wsuń jedną rękę pod jego łopatki, aby podnieść głowę i szyję, a drugą ręką podnieś pupę.

Odbijając dziecko, trzymaj luźną rękę na szyi i głowie, aby zapobiec chwianiu się. Foteliki samochodowe, wózki, huśtawki dla niemowląt, łóżeczka i leżaczki powinny być zamocowane pod odpowiednim kątem do wieku dziecka, aby utrzymać odpowiedni poziom podparcia głowy, jeśli głowa dziecka opada do przodu, popraw kąt.

Dlaczego dziecko nie chce podnosić główki?

Jeśli dziecko nie może utrzymać głowy bez podparcia do 4 miesiąca życia, nie ma powodu do niepokoju, ale warto skontaktować się z pediatrą. Czasami brak kontroli mięśni głowy jest oznaką opóźnienia rozwojowego lub motorycznego. Może to być również objaw porażenia mózgowego, dystrofii mięśniowej lub innego zaburzenia nerwowo-mięśniowego.

Jednak w większości przypadków jest to po prostu krótkotrwałe opóźnienie. Wszystkie dzieci rozwijają się według własnego schematu, a niektóre nabywają pewne umiejętności szybciej lub wolniej niż inne.

Podsumowanie

Nie ma ustalonego czasu, kiedy dziecko powinno zacząć utrzymywać głowę w górze. Ale wszystko, co robi od sięgania po zabawki i podnoszenia głowy z maty do nawiązywania z Tobą kontaktu wzrokowego podczas odbijania przygotowuje je do osiągnięcia tego ważnego momentu.

Jeśli martwisz się o postępy swojego malucha, porozmawiaj z pediatrą podczas wizyty kontrolnej. Może cię uspokoić albo udzieli porady, co można zrobić, aby pomóc ci w rozwoju twojego dziecka.