Przejdź do treści

Sucha skóra głowy dziecka, co ją powoduje i jak sobie z nią radzić?

Czas czytania: 4 minut

Sucha skóra głowy u dzieci może być związana z chorobami, takimi jak łojotokowe zapalenie skóry lub egzema. W niektórych przypadkach możesz również zauważyć, że głowy dziecka jest bardziej sucha o określonych porach roku lub po zastosowaniu szamponu.

Poniżej znajdują się możliwe przyczyny suchości skóry głowy Twojego dziecka, a także kluczowe objawy, których należy szukać.

Ciemieniucha a sucha skóra głowy

Jedna z najczęstszych chorób skóry głowy u niemowląt jest związana ze stanem zwanym ciemieniuchą. Nazywa się to również niemowlęcym łojotokowym zapaleniem skóry.

Ten stan nie jest zaraźliwy i nie powoduje dyskomfortu u dziecka. Zwykle ustępuje samoistnie, chociaż możesz pomóc w rozluźnieniu płatków za pomocą szamponów dla dzieci, olejków mineralnych i delikatnych technik szczotkowania.

Chociaż dokładna przyczyna nie jest znana, uważa się, że ciemieniuchę przypisuje się połączeniu czynników genetycznych i środowiskowych. Czasami jest to również spowodowane przerostem grzybów Malassezia w sebum pod skórą.

Ciemieniucha powoduje grube, tłuste plamy na skórze głowy, które mogą mieć kolor od białego do żółtego. Jeśli Twoje dziecko ma ciemieniuchę na skórze głowy, może również mieć te plamy w innych obszarach ciała, takich jak pachy, pachwiny i uszy.

Dziecięcy łupież

Sucha skóra głowy może również być spowodowana przez łupież. W przeciwieństwie do ciemieniuchy, łupież jest biały, suchy i czasami swędzi. Łupież może być genetyczny, jeśli masz suchą skórę, Twoje dziecko również może ją mieć.

Nadmierne mycie skóry dziecka nie powoduje łupieżu. Ale jeśli Twoje dziecko ma ten stan, możesz rzadziej myć skórę głowy. Myj co drugi dzień zamiast codziennie, aby zapobiec pogorszeniu suchości. Zimna temperatura i niska wilgotność mogą również pogorszyć łupież.

Sucha skóra głowy może być również wywołana przez alergie, chociaż jest to mniej powszechne. Jeśli suchej skórze głowy towarzyszy czerwona, swędząca wysypka, przyczyną mogą być alergie.

Egzema a sucha skóra głowy u niemowląt

Egzema odnosi się do wielu stanów, które powodują stan zapalny, zaczerwienienie i swędzenie skóry. U niemowląt najczęstszym typem egzemy jest łojotokowe zapalenie skóry, które rozwija się zwykle po 3 miesiącu życia.

Inne rodzaje wyprysku u niemowląt mogą obejmować atopowe zapalenie skóry i kontaktowe zapalenie skóry. Podczas gdy kontaktowe zapalenie skóry obejmuje objawy, które pojawiają się, gdy skóra styka się z substancją drażniącą, taką jak substancje zapachowe, atopowe zapalenie skóry zwykle pojawia się i znika. Atopowe zapalenie skóry jest również dziedziczne i może rozwinąć się już u dzieci w wieku 6 miesięcy.

Jeśli kontaktowe zapalenie skóry powoduje wypryski na skórze głowy dziecka, możesz zauważyć objawy zaczerwienienia skóry ze stanem zapalnym po kontakcie dziecka z produktami, takimi jak szampony lub balsamy zawierające substancje zapachowe. Możliwe są również pęcherze i swędzenie.

W przypadku atopowego zapalenia skóry możesz zauważyć, że wyprysk nie ogranicza się do skóry głowy dziecka. Możesz również zobaczyć objawy w innych obszarach ciała, zwłaszcza na twarzy. Chociaż wyprysk jest zwykle czerwony, łuski mogą również mieć suchy wygląd.

Sucha skóra głowy u niemowląt- przyczyny

Pogoda i środowisko, styl życia i produkty do higieny osobistej mogą również przyczyniać się do suchej skóry głowy u niemowląt. Są to między innymi:

 • niska temperatura
 • niska wilgotność
 • przegrzanie i pocenie się z powodu wysokich temperatur lub ekspozycji na słońce
 • szampony dla dzieci i inne produkty do higieny osobistej, które mają zapachy lub alkohol
 • detergenty
 • alergeny, takie jak sierść zwierząt

Sucha skóra głowy u niemowląt, jak leczyć w domu? 

Po zidentyfikowaniu przyczyny suchej skóry głowy dziecka, zwykle można ją leczyć w domu.

Dostosuj częstotliwość mycia głowy

Mycie włosów szamponem nie tylko usuwa brud i sebum z jego delikatnych pasm, ale także pomaga usunąć nadmiar brudu ze skóry głowy. Jednak częstotliwość mycia głowy dziecka może się różnić w zależności od jego stanu.

W przypadku ciemieniuchy codzienne mycie szamponem może pomóc w usunięciu sebum i rozluźnieniu płatków na skórze głowy dziecka. Wszystkie inne przyczyny suchej skóry głowy mogą skorzystać na myciu szamponem co drugi dzień, aby uniknąć nadmiernej suchości.

Użyj szamponu leczniczego

Jeśli dostosowanie częstotliwości mycia włosów nie pomoże, możesz spróbować szamponu leczniczego dostępnego bez recepty. Poszukaj takiego, który jest specjalnie opracowany dla niemowląt.

W przypadku łupieżu i egzemy szukaj szamponów przeciwłupieżowych zawierających pirytionian cynku lub siarczek selenu. Bardziej uporczywe łuski związane z ciemieniuchą mogą wymagać silniejszych szamponów przeciwłupieżowych, takich jak te zawierające kwas salicylowy. Lekarz dziecka lub farmaceuta może doradzić, który szampon jest najlepszy.

Bez względu na to, jaki szampon leczniczy wybierzesz, kluczem jest pozostawienie go na skórze głowy dziecka na minimum 2 minuty. W przypadku ciemieniuchy może być konieczne powtórzenie procesu.

Szampon leczniczy należy stosować od 2 do 7 razy w tygodniu, aż objawy ustąpią lub zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu. Ustąpienie objawów może potrwać do 1 miesiąca.

Wypróbuj olej mineralny

Uważa się, że olej mineralny („olejek dla niemowląt”) pomaga rozluźnić przyklejone płatki pozostawione na skórze głowy i pomaga zmniejszyć objawy ciemieniuchy. Chociaż jest to powszechny środek domowy, nie udowodniono, że olej mineralny jest pomocny.

Jeśli chcesz spróbować oleju mineralnego, delikatnie wmasuj go w skórę głowy dziecka przed umyciem szamponem. Aby uzyskać dodatkowe korzyści, przeczesuj skórę głowy grzebieniem, aby rozluźnić płatki. Pozostaw olej na kilka minut przed spłukaniem.

Możesz powtórzyć ten proces dla ciemieniuchy przed każdym myciem szamponem. Gdy płatki zaczną znikać, możesz zmniejszyć częstotliwość.

Kluczem jest upewnienie się, że całkowicie zmyjesz cały olej. Możesz również zostawić niewielką ilość olejku na noc i umyć skórę głowy dziecka rano.

Zastosuj ​​hydrokortyzon

Krem hydrokortyzonowy jest dostępny bez recepty. Może złagodzić zaczerwienienie, stan zapalny i swędzenie. Chociaż może pomóc w egzemie skóry głowy, niekoniecznie pomoże przy ciemieniusze lub codziennym gromadzeniu się łupieżu.

Porozmawiaj z lekarzem dziecka przed wypróbowaniem tej metody. Krem hydrokortyzonowy jest zwykle bezpieczny dla niemowląt, jeśli nie jest stosowany przez długi czas.

Nałóż hydrokortyzon na skórę głowy dziecka po umyciu i wysuszeniu włosów. W razie potrzeby lub zgodnie z zaleceniami pediatry Twojego dziecka możesz nakładać ponownie jeden lub dwa razy dziennie.

Jeśli wyprysk powoduje suchość, krem ​​hydrokortyzonowy może złagodzić objawy w ciągu tygodnia.

Kiedy iść do lekarza? 

W zależności od przyczyny sucha skóra głowy może zniknąć w ciągu kilka tygodni.

Jeśli nie zauważysz żadnej poprawy w ciągu 1 tygodnia leczenia, być może nadszedł czas, aby pediatra przyjrzał się skórze głowy dziecka. Może zalecić szampon na receptę lub krem ​​​​steroidowy do leczenia stanu zapalnego.

Skontaktuj się również z lekarzem, jeśli skóra głowy dziecka zaczyna:

 • pękać
 • krwawić
 • sączyć się

Mogą to być wczesne oznaki infekcji.

Zapobieganie- sucha skóra głowy u niemowląt

Sucha skóra głowy u niemowląt zależy od przyczyny i ważne, aby postępować zgodnie z planem leczenia od pediatry. Z reguły możesz wypróbować następujące środki zapobiegawcze, które pomogą utrzymać zdrową skórę głowy dziecka:

 • regularnie myj i susz włosy dziecka letnią wodą
 • codziennie delikatnie myj skórę głowy i włosy dziecka
 • używaj wyłącznie bezzapachowych szamponów, balsamów i detergentów
 • unikaj wszelkich znanych alergenów, takich jak pyłki i łupież
 • trzymaj dziecko z dala od zbyt ciepłych lub suchych miejsc
 • ubierz dziecko tak, żeby się nie pociło

 

Źródła:

 • https://www.nhs.uk/conditions/cradle-cap/
 • https://www.aad.org/public/diseases/a-z/seborrheic-dermatitis-causes
 • https://nationaleczema.org/eczema/children/
 • https://www.healthline.com/health/parenting/baby-dry-scalp