Przejdź do treści

Zniekształcona główka niemowlaka- co jest przyczyną?

Czas czytania: 3 minut

Główka dziecka jest o około 8 centymetra szersza niż średnica szyjki macicy podczas porodu. Więc jest duża szansa, że główka niemowlaka ​​po przejściu przez kanał rodny nie będzie tak idealnie okrągła i będzie trochę zniekształcona.

Nie panikuj. To NIE zostanie mu na zawsze. To zupełnie normalne, że noworodki mają główki w kształcie stożka.

Dlaczego główka niemowlaka jest zniekształcona?

Widząc dziecka po raz pierwszy wywołuje ono w nas wiele emocji: duma, ulga, niepokój i pytania, czy w jego wyglądzie jest wszystko w porządku? Dlaczego skóra jest żółta, a główka niemowlaka nie jest idealna w kształcie, tylko zniekształcona?

Po urodzeniu noworodki mają różne kształty głowy, ale można oczekiwać, że te, które urodziły się w sposób naturalny będą miały niewiele lub znacznie wydłużony lub spiczasty kształt głowy. Tak naprawdę jest to całkowicie normalne, że główka noworodka jest zniekształcona.

Ludzkie ciało jest niesamowite. Dostosowuje się, aby pomóc głowie dziecka dostosować się do ciasnego i wąskiego kanału rodnego. Czaszka noworodka ma dwa duże miękkie punkty i plastyczne płytki kostne, które ściskają się i nakładają, gdy wychodzi przez szyjkę macicy i pochwę.

Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie zwykle nie wykazują tego zniekształcenia. Jednak bez względu na to, czy rodzisz naturalnie, czy przez cesarskie cięcie, jeśli Twoje dziecko „wpadło” do miednicy na długo przed porodem, to jego główka może być zniekształcona.

Jak długo główka dziecka będzie zniekształcona?

Czaszka dziecka zmienia kształt, zazwyczaj w ciągu 48 godzin, choć czasami może to potrwać nawet kilka tygodni.

Ale nie martw się, jeśli główka dziecka pozostanie zniekształcona na dłużej. Płytki wzrostowe czaszki nie zamykają się w pełni aż do okresu dojrzewania, więc nie musisz się teraz martwić.

Jeśli jednak kształt główki nie zniknie po kilku tygodniach lub jeśli się martwisz, omów swoje obawy z pediatrą dziecka podczas następnej wizyty kontrolnej.

Jak można wpływać na kształt główki niemowlaka?

Głowa dziecka powinna powrócić do uroczego, okrągłego kształtu w ciągu 2 dni do kilku tygodni po porodzie. Jednak nadal istnieją inne czynniki, które mogą wpływać na kształt głowy dziecka. Obejmują one:

  • ciągłe odpoczywanie w tej samej pozycji
  • nacisk na tył czaszki
  • niezmienianie kierunku, w którym głowa dziecka jest zwrócona, gdy jest na plecach
  • zniekształcona główka w wyniku urazu lub anomalii genetycznej

Jeśli zniekształcenie utrzymuje się dłużej niż oczekiwano, możesz podjąć pewne kroki, aby pomóc w zaokrągleniu główki.

Upewnij się, że dziecko nie spędza zbyt dużo czasu na plecach z głową w jednej pozycji, ponieważ może to prowadzić do plagiocefalii (płaska strona lub tył głowy).

Możesz zachęcać niemowlę do zmieniania pozycji, ustawiając je w różnych kierunkach w ciągu dnia lub przesuwając przedmioty lub zabawki w różne miejsca.

Możesz także często trzymać lub nosić dziecko w nosidełku, aby wyeliminować i zmniejszyć nacisk na tył głowy. Używaj huśtawek i fotelików dziecięcych, aby zmieniać pozycje, gdy nie śpi. Zmieniaj strony przy każdym karmieniu.

Układaj dziecko w pozycji na brzuszku, nawet kilka razy dziennie. To pomaga dziecku rozwinąć silniejsze mięśnie szyi i pleców, dając mu większą kontrolę nad głową, dzięki czemu może równomiernie rozkładać nacisk na głowę.

Jeśli nadal jesteś zaniepokojona, porozmawiaj z pediatrą, który może zasugerować dodatkowe sposoby zaokrąglania główki, jak fizjoterapia lub specjalny kask przeznaczony do zaokrąglania głowy.

Inne problemy z główką dziecka

Jeśli w ciągu kilku godzin lub dni po porodzie na czubku głowy dziecka pojawi się guzek o dziwnym kształcie, może być to oznaką krwiaka. Oznacza to, że małe naczynia krwionośne pękły na głowie dziecka i krew została uwięziona między czaszką a skórą podczas porodu. Nie jest to poważny problem, nie wpływa na mózg dziecka i powinien sam zniknąć w ciągu kilku miesięcy.

Jeśli główka dziecka zaczyna przechylać się w dół, może to być oznaką kręczu szyi. Jeśli ten skręt pojawia się po urodzeniu, nazywa się to wrodzonym kręczem szyi, ale może wystąpić w każdym wieku, nawet w wieku dorosłym! Dzieje się tak, gdy duży mięsień sięgający od głowy do szyi zostaje skrócony, zginając głowę w kierunku skróconego boku i obracając podbródek w przeciwnym kierunku. Pojawia się, kiedy dziecko w czasie porodu było w ciasnej lub pośladkowej pozycji, powodującej skrócenie mięśnia. Możesz tego nie zauważyć, dopóki dziecko nie zacznie nabierać kontroli nad mięśniami szyi, około 6 do 8 tygodni po urodzeniu.

Niemowlak może mieć trudności z karmieniem piersią z jednej strony lub woli patrzeć na Ciebie przez ramię, zamiast odwracać głowę, aby spojrzeć Ci w oczy. Jeśli to zauważysz, poinformuj o tym pediatrę podczas wizyty, ponieważ wczesna interwencja może pomóc w zapobieganiu długotrwałym powikłaniom.

Źródła:

  • www.healthline.com/health/baby/conehead-baby
  • publications.aap.org/pediatrics/article/128/6/1236/31059/Prevention-and-Management-of-Positional-Skull
  • pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16958498/
  • www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470192/
Tagi: