Przejdź do treści

Orgazm, jak go osiągnąć i jakie są jego rodzaje?

Czas czytania: 4 minut

Orgazm to kulminacja doznawana podczas seksu. Można go opisać jako skurcze mięśni lub uwalnianie napięcia, towarzyszące zwiększonemu oddechowi i tętnieniu serca. Istnieją jednak różne typy orgazmów, i nie każdy człowiek odczuwa je tak samo.

Ale czym dokładnie jest orgazm? Czy wszystkie orgazmy są takie same? I jak można stwierdzić, gdzie w ciele występuje orgazm? Poniżej, edukatorzy seksualni odpowiadają na te i wiele innych pytań.

Czym dokładnie jest orgazm?

Nie ma jednoznacznej i szeroko akceptowanej definicji orgazmu. Jedna z definicji orgazmu mówi, że jest to przyjemne rozładowanie napięcia seksualnego. Orgazm, nazywany także szczytem lub wytryskiem, jest czasami definiowany jako czwarty etap kontaktu seksualnego, poprzedzony fazami oczekiwania, pobudzenia i plateau (tzw. cykl odpowiedzi seksualnej).

Orgazm często towarzyszą następujące fizyczne doznania:

 • nieświadome uwolnienie napięcia mięśniowego
 • ciąg skurczów mięśni
 • wyrażanie wokalne i słyszalne odczuć przyjemności
 • zwiększone tętno i szybkość oddychania.

Nie każdy doświadcza orgazmu w ten sam sposób

Wielu miłośników przyjemności twierdzi, że doświadczają różnych typów orgazmów, w zależności od tego, jakie części ich ciała są pobudzane.

Orgazmy mogą być różnej długości, intensywności i jakości. Niezależnie od ich kategoryzacji, często trudno określić, jaki rodzaj orgazmu jest w danej chwili doświadczany.

Anatomiczne struktury, które mogą prowadzić do orgazmu, często są ze sobą splecione i trudno je odróżnić. Ktoś może doznać orgazmu poprzez stymulowanie przedniej ściany pochwy (tzw. punktu G), lub poprzez stymulowanie zewnętrznej części łechtaczki, ale w końcu te orgazmy pochodzą z tego samego miejsca.

Jeśli eksplorowanie różnych rodzajów doznań, jakie ciało może dostarczyć, sprawia ci radość i podniecenie, możesz zacząć zastanawiać się nad różnymi typami orgazmów.

Kilka rodzajów orgazmów

Orgazm to orgazm, niezależnie od jego rodzaju, ale jeśli chcesz w pełni eksplorować potencjał przyjemności swojego ciała, warto spróbować stymulować różne części ciała. Każda część ciała może stworzyć specyficzną doznanie orgazmu, choć mogą być pewne różnice między kobietami.

Chociaż można znaleźć strony informujące o 12 różnych rodzajach orgazmów lub tylko jednym, my postanowiliśmy skupić się na kilku.

Osiągnięcie orgazmu to trochę jak pieczenie ciastek. Podobnie jak potrzebujesz nieco innych składników do różnych rodzajów ciastek, potrzebujesz nieco różnych narzędzi i dotyku, aby osiągnąć różne rodzaje orgazmów.

Poniżej znajdziesz wskazówki, jak eksplorować różne rodzaje orgazmów. Pamiętaj, że eksperymentowanie i osiąganie orgazmu nie wymaga partnera. Przyjemność nie jest uzależniona, a ty również nie jesteś — im lepiej znasz swój rytm z palcami i zabawkami, tym szybciej możesz nauczyć partnera, jak razem tańczyć.

Jak eksplorować orgazm łechtaczkowy?

Łechtaczka to obszar bogaty w nerwy. Zewnętrzna część łechtaczki wystaje z góry sromu i często jest przykryta kapturem. Jednym z najlepszych sposobów na stymulację zewnętrznej części łechtaczki jest delikatne pocieranie palcami, dłonią lub językiem ruchem do przodu i tyłu lub w kolistych. Wewnętrzna część łechtaczki nie jest widoczna, ale może być pobudzana przez wewnętrzne ciśnienie pochwy lub odbytu.

Kroki do osiągnięcia orgazmu łechtaczkowego:

 1. Gdy srom zaczyna się wilgotnieć – lub gdy dodajesz lubrykantu, ponieważ nie wszystkie pochwy nawilżają się same – zastosuj szybsze i mocniejsze naciski w powtarzalnym ruchu.
 2. Na końcu tego ruchu zwiększ siłę, gdy orgazm zaczyna się nasilać. Odstąp trochę, jeśli łechtaczka jest zbyt wrażliwa.
 3. Jeśli to wystarczy, aby cię zadowolić, wspaniale! Ale nie martw się, jeśli nie, ponieważ to nie jest koniec.

Jak osiągnąć orgazm poprzez penetrację waginalną?

Zacznijmy od tego, że orgazm waginalny może być naprawdę przyjemny dla kobiet, które są w stanie go osiągnąć. Jednakże przekonanie kulturowe, że orgazm waginalny jest lepszy od każdego innego rodzaju orgazmu, to kompletna bzdura! Nie istnieje hierarchia orgazmów.
Kroki, by osiągnąć orgazm waginalny:
 1. Kiedy jesteś dostatecznie podniecona i nawilżona, spróbuj włożyć palec, penisa lub gadżet do waginy.
 2. Skieruj obiekt lub część ciała penetracyjną w kierunku pępka i wykonaj ruch przypominający „tutaj chodź”. To może stymulować punkt G i być przyjemne dla niektórych kobiet.
 3. Eksperymentuj z różnymi rodzajami nacisku na tę „gorącą plamkę” aż znajdziesz taki, który daje ci przyjemność.
 4. Powtarzaj ruchy, które dają ci przyjemność, aby zwiększać poziom doznania.

Koniec końców, to jakie orgazmy lubi każda kobieta jest sprawą indywidualną. Nie powinno być presji na to, by osiągnąć orgazm waginalny, ani na to, by uważać go za lepszy od innych rodzajów orgazmów. Wszystkie rodzaje orgazmów są warte doświadczenia i cieszenia się nimi.

Jak eksplorować orgazm analny?

Orgazmy analne są czymś, co może przeżyć każdy, jednak to, co powoduje orgazm, różni się u mężczyzn i kobiet. Dla mężczyzn, penetracja odbytu może stymulować prostatę, która jest strefą erogenną bogatą w nerwy i analogiczną do punktu G. Dla kobiet, penetracja odbytu może stymulować nerwy łechtaczki, a także punkt G.

Kroki do osiągnięcia orgazmu analnego:

 1. Zacznij od pocierania palcem lub językiem zewnętrznej części otworu odbytu, jednocześnie stymulując przód genitaliów.
 2. Następnie przyzwyczajaj kanał odbytu do penetracji poprzez użycie nawilżacza i palca. Kluczowe słowo to: Nawilżacz. Tyłki nie produkują naturalnie śluzu, a tkanki w kanale odbytu są bardzo delikatne, co oznacza, że obszar ten jest bardzo podatny na mikrorozdarcia, gdy brakuje odpowiedniego nawilżenia.
 3. Eksperymentuj z dotykiem, okrężnymi ruchami i naciskiem na ścianki.

Jak eksplorować orgazm połączony lub mieszany?

Aby osiągnąć orgazm połączony, jednocześnie łącz stymulację łechtaczki i pochwy, w równoległych lub przeciwległych rytmach – cokolwiek najlepiej działa dla Ciebie lub Twojego partnera. Połączenie stymulacji łechtaczki z penetracją pochwy jest również najczęstszym sposobem, aby pomóc komuś w osiągnięciu wytrysku.

Porada: Poczekaj, aż partnerka będzie całkowicie podniecona, zanim zaczniesz stosować penetracyjne zabawy.

Jak eksplorować orgazm stref erogennych?

Orgazmy stref erogennych są osiągane wyłącznie poprzez wiele eksperymentów. Możesz osiągnąć orgazm z pocałunków na szyi, zębów na sutkach lub palców na wewnętrznej stronie łokci.

Najlepszym sposobem na znalezienie swoich stref erogennych jest użycie piórka lub innego lekkiego obiektu i zanotowanie, gdzie czujesz najwięcej przyjemności.

Jeśli same wargi i palce nie wystarczą, można spróbować wprowadzić do zabawy narzędzia do wzbudzania różnych wrażeń, takie jak pióro lub frędzel.

Co powoduje orgazm?

Orgazm jest wywołany przez nagromadzenie napięcia w komórkach nerwowych. Kiedy to napięcie zostaje uwolnione, można doświadczyć orgazmu. Można myśleć o orgazmie jako o wywołanym przez ogromną ilość przyjemności w zakończeniach nerwowych, które dochodzą do punktu przesytu.

Orgazm u kobiet a orgazm u mężczyzn.

Ciekawią Cię różnice między orgazmami, jakie może osiągnąć mężczyzna i kobieta? Są one mniejsze, niż mogłoby się wydawać.

Wszystkie orgazmy są podobne, a zarazem nieco różne. Typowo, orgazmy, jakie doświadczają kobiety, trwają dłużej (około 20-35 sekund) niż orgazmy, jakie osiągają mężczyźni (zazwyczaj poniżej 15 sekund).

Ważne, aby pamiętać, iż wytrysk i orgazm to dwie różne biologiczne procesy. Męski orgazm i męski wytrysk to dwa różne procesy biologiczne, które nie muszą następować jednocześnie. Wielu mężczyzn jest w stanie osiągnąć orgazm bez wytrysku i opisują te orgazmy jako podobne do orgazmów, jakie doświadczają kobiety.

Podsumowanie

Opisy orgazmu przedstawione powyżej to świetne punkty wyjścia, ale seks nie ma instrukcji obsługi. Dlatego tak ważne jest eksplorowanie w trakcie aktywności i uczenie się, co nasze ciało lubi (a czego nie lubi).

I pamiętaj: nie każdy akt seksualny wymaga orgazmu, a osiągnięcie orgazmu nie oznacza, że seks był świetny. Ciała są różne. Rozkosz jest różna. Orgazmy są różne. A droga do nich prowadząca to eksperymentowanie, komunikacja i próbowanie ponownie. Pozwól sobie cieszyć się wrażeniami z procesu przyjemności tak samo, lub nawet bardziej, niż z jego końcowego etapu.

Tagi: