Przejdź do treści

Co to jest POChP? Przyczyny, objawy, czynniki ryzyka i leczenie

Czas czytania: 3 minut

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) to poważna choroba układu oddechowego, na którą choruje około 380 milionów ludzi na świecie, w tym około 2 milionów w Polsce. Choroba może być bezpośrednią konsekwencją palenia wyrobów tytoniowych, jednak coraz częściej diagnozuje się ją u osób narażonych także na zupełnie inne czynniki ryzyka. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co to jest POChP.

Czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc? Co ją wywołuje?

POChP to choroba, która prowadzi do ograniczenia przepływu powietrza w drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych.

Choroba jest wywołana stanem zapalnym w układzie oddechowym, do którego prowadzi długotrwała ekspozycja na szkodliwe czynniki środowiskowe, przede wszystkim: pyły, gazy oraz dym tytoniowy.

Skutkiem POChP jest przewlekłe niedotlenienie organizmu, a tym samym pogorszenie kondycji i zaburzenie wszystkich kluczowych funkcji życiowych. Obecnie POChP klasyfikuje się jako chorobę ogólnoustrojową, która ma wpływ nie tylko na układ oddechowy, ale też sercowo-naczyniowy.

To warto wiedzieć:

POChP może współwystępować z takimi chorobami, jak: osteoporoza, cukrzyca, rak płuca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, choroba tętnic obwodowych, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.

Jakie mogą być przyczyny POChP?

Przez wiele lat sądzono, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest spowodowana przede wszystkim paleniem wyrobów tytoniowych. Dziś to się zmienia, ponieważ przybywa przypadków choroby wśród osób, które nie palą i nigdy nie paliły np. papierosów.

Coraz ważniejszym czynnikiem ryzyka POChP jest zanieczyszczone powietrze. Zawiera ono związki chemiczne oraz pyły, które oddziałują na układ oddechowy i mogą wywołać przewlekły stan zapalny, a w konsekwencji POChP. Jest to szczególnie duże zagrożenie dla mieszkańców regionów charakteryzujących się wyjątkowo złą jakością powietrza. W Polsce ten problem dotyczy w głównej mierze Małopolski, Górnego i Dolnego Śląska, co pokazują dane gromadzone przez Europejską Agencję Środowiska.

Na zachorowanie na POChP narażone są również osoby, które oddychają zanieczyszczonym powietrzem (w tym zawierającym opary chemiczne) w środowisku pracy. Można tutaj wymienić górników, hutników, rolników, operatorów maszyn, metalurgów, budowlańców, sprzątaczki, kosmetyczki czy mechaników samochodowych.

Wciąż najważniejszym czynnikiem ryzyka POChP pozostaje palenie wyrobów tytoniowych, również bierne. Każda osoba po 40. roku życia, która pali lub paliła i obserwuje u siebie przewlekły kaszel, duszność czy wyraźnie pogorszoną kondycję fizyczną, powinna to skonsultować z lekarzem POZ.

Objawy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

POChP to „podstępna” choroba, ponieważ może się przez długi czas – nawet latami – rozwijać bez żadnych specyficznych objawów (lub będą to objawy skąpe i nieswoiste). Jest to główny powód, dla którego u większości chorych POChP diagnozuje się na stosunkowo późnym etapie.

Osoby znajdujące się w grupie ryzyka POChP powinny więc zachować daleko idącą czujność i nie lekceważyć objawów choroby, do których zaliczymy:

  • Przewlekły kaszel – zwłaszcza utrzymujący się przez wiele miesięcy, niemający charakteru napadowego i nasilający się pod wpływem czynników drażniących (dym papierosowy, opary chemiczne, kurz).
  • Duszność– u osób chorych na POChP duszność może się pojawiać zarówno w trakcie lub tuż po wysiłku, jak i – w zaawansowanym stadium – w fazie spoczynkowej.
  • Odkrztuszanie plwociny– plwocina to wydzielina z płuc, czasami o ropnym charakterze, której odkrztuszanie może wskazywać na jakiś problem w układzie oddechowym, również na POChP.
  • Obniżona tolerancja wysiłku– szybkie męczenie się, apatia, trudności z wykonywaniem nawet prostych czynności dnia codziennego (ubranie się, umycie, przyrządzenie posiłku), to objawy świadczące o konieczności skonsultowania się z lekarzem. Mogą wskazywać na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc.

Co robić, gdy podejrzewasz u siebie POChP?

Wiesz już, co to jest POChP. Jeśli obserwujesz u siebie objawy tej choroby, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza POZ. Lekarz zbierze wywiad, przeprowadzi podstawowe badanie osłuchowe i podejmie decyzję, czy wskazane jest skierowanie Cię na konsultację do poradni pulmonologicznej, w której będzie kontynuowana ewentualna diagnostyka w kierunku POChP.

Leczenie POChP

POChP to choroba, której nie można wyleczyć, ponieważ prowadzi do nieodwracalnych zmian w drogach oddechowych. Współczesne metody terapii mają na celu przede wszystkim złagodzenie objawów choroby i tym samym danie choremu szansy na zachowanie samodzielności i utrzymanie relatywnie dobrego komfortu życia.

Więcej o tym, co to jest POChP, przeczytasz na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/video/pochp-co-to-za-choroba/.

Źródło: 1. https://www.eea.europa.eu/themes/air/urban-air-quality/european-city-air-quality-viewer