Przejdź do treści

Kiedy noworodek zaczyna widzieć?

Czas czytania: 3 minut

Świat to nowe i niesamowite miejsce dla malutkiego dziecka. Jest tyle nowych umiejętności, których trzeba się nauczyć. I tak jak noworodek zaczyna mówić, siadać i chodzić, nauczy się również w pełni korzystać ze swoich oczu i widzieć. Chociaż zdrowe dzieci rodzą się ze zdolnością widzenia, nie rozwinęły jeszcze zdolności skupienia oczu, dokładnego poruszania nimi, a nawet używania ich razem jako pary.

Przetwarzanie informacji wizualnych jest ważną częścią zrozumienia otaczającego nas świata. Problemy ze wzrokiem u niemowląt mogą prowadzić do opóźnień rozwojowych, dlatego ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z pewnych kamieni milowych w miarę wzrostu dziecka i dojrzewania wzroku.

Wzrok noworodka do 4 miesiąca życia

Kiedy Twoje dziecko się rodzi, patrzy na Ciebie i otaczający go świat zamglonymi oczami. Najlepiej skupiają się na obiektach od 20 do 25 cm od twarzy. To odpowiednia odległość, aby dziecko mogło zobaczyć Twoją twarz, gdy przytulasz je do swoich ramion.

Po ciemności w łonie, świat jest jasnym, stymulującym wizualnie miejscem. Na początku dziecku będzie trudno śledzić różne przedmioty, a nawet rozróżniać różne rzeczy. Ale to nie potrwa długo.

W ciągu pierwszych kilku miesięcy dziecka jego oczy zaczną ze sobą współpracować znacznie efektywniej. Ale koordynacja może być trudna i możesz zauważyć, że jedno oko wydaje się błądzić lub oba oczy wyglądają na skrzyżowane. W większości przypadków jest to normalne.

Jeśli nadal będziesz zauważać, że w szczególności jedno oko wydaje się być dość często skierowane do wewnątrz lub na zewnątrz, warto porozmawiać o tym z pediatrą podczas następnej wizyty.

Możesz również zauważyć, że dziecko rozwija koordynację wzrokowo-ruchową, zwłaszcza gdy patrzysz, jak jego oczy śledzą poruszający się obiekt, a następnie wyciągają po niego ręce.

Chociaż nie wiadomo, jak dobrze dzieci potrafią rozróżniać kolory po urodzeniu, prawdopodobnie na tym etapie widzenie kolorów nie jest w pełni rozwinięte, a dziecko skorzysta na jasnych kolorach na swoich zabawkach i kocach.

Około 8 tygodnia życia większość dzieci może z łatwością skupić się na twarzach rodziców. Około 3 miesiąca oczy dziecka powinny śledzić rzeczy wokół. Jeśli machasz kolorową zabawką w pobliżu dziecka, powinieneś widzieć, jak jego oczy śledzą jego ruchy, a ręce sięgają, by ją złapać.

Nabierz nawyku mówienia do dziecka i wskazywania na rzeczy, które widzisz.

Wzrok dziecka 5-8 miesięcy

W ciągu tych miesięcy wzrok dziecka będzie się znacznie poprawiać. Zacznie rozwijać nowe umiejętności, w tym percepcję głębi. Ta umiejętność określania, jak blisko lub daleko obiekt jest na tle otaczających go obiektów, nie jest to coś, co dziecko może zrobić po urodzeniu.

Zwykle oczy dziecka nie współpracują ze sobą wystarczająco dobrze do około 5 miesiąca. W tym wieku ich oczy mogą tworzyć trójwymiarowy obraz świata, którego będą potrzebować, aby zacząć widzieć rzeczy dogłębnie.

Poprawiona koordynacja wzrokowo-ruchowa pomaga dziecku dostrzec coś interesującego, podnieść to, obrócić i zbadać na wiele różnych sposobów. Twoje dziecko z przyjemnością spojrzy na Twoją twarz, ale może również zainteresować się książką ze znajomymi przedmiotami.

Wiele dzieci zaczyna raczkować lub porusza się w inny sposób około 8 miesiąca życia. Mobilność pomoże dziecku jeszcze bardziej poprawić koordynację ręka-oko-ciało.

W tym czasie poprawi się również widzenie kolorów u dziecka. Zabierz je do nowych, interesujących miejsc i kontynuuj wskazywanie i oznaczanie rzeczy, które razem widzisz. Zawieś karuzelę w łóżeczku dziecka i upewnij się, że ma wystarczająco dużo czasu na bezpieczną zabawę na podłodze.

Wzrok dziecka 9-12 miesięcy

Zanim Twoje dziecko skończy 1 rok, będzie w stanie dobrze oceniać odległości. Jest to umiejętność, która przydaje się, gdy poruszają się po kanapie lub po salonie z jednej strony na drugą. W tym momencie mogą również rzucać przedmiotami z pewną precyzją, więc uważaj!

Teraz dziecko widzi rzeczy bardzo wyraźnie, zarówno z bliska, jak i z daleka. Potrafi szybko skupić się nawet na szybko poruszających się obiektach. Będą cieszyć się graniem w chowanego z zabawkami lub z tobą. Kontynuuj nazywanie przedmiotów, gdy rozmawiasz z dzieckiem, aby zachęcić do skojarzeń słownych.

Objawy, że noworodek zaczyna źle widzieć

Większość dzieci rodzi się ze zdrowymi oczami, które rozwijają się odpowiednio w miarę wzrostu. Ale mogą wystąpić problemy z oczami i wzrokiem.

Te objawy mogą wskazywać na problem:

  • nadmierne łzawienie
  • zaczerwienione lub zaschnięte powieki
  • jedno lub oboje oczu wydaje się ciągle błądzić
  • ekstremalna wrażliwość na światło
  • źrenica, która wydaje się biała

Mogą to być oznaki problemów, takich jak:

  • zablokowane kanaliki łzowe
  • zakażenie oka
  • dysfunkcja kontroli mięśni oka
  • podwyższone ciśnienie w oku
  • rak oka

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, skontaktuj się z lekarzem.

Podsumowanie

Podczas gdy Twoje dziecko może Cię zobaczyć zaraz po urodzeniu, spędzi kolejny rok na poprawie wzroku i opanowaniu nowych umiejętności.

Możesz zachęcić do tego rozwoju, angażując się i będąc świadomym wszelkich oznak, które mogą wskazywać na problem. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli jesteś zaniepokojona, że noworodek zaczyna źle widzieć.