Przejdź do treści

Przeszczep włosów- na czym polega ten zabieg?

Czas czytania: 2 minut

Nadmierne wypadanie włosów to poważny problem, który dotyka nie tylko mężczyzn, ale także kobiety. Przyczyny wypadania włosów są bardzo różne- czasem jest to choroba, czasem niedobory, a czasem przewlekły stres. Często wystarczy odpowiedni szampon czy przepisane przez lekarza leki, zdarza się jednak, że wszystkie te działania są zupełnie nieskuteczne. W takiej sytuacji przeszczep włosów może być jedynym ratunkiem. Na czym polega zabieg przeszczepu włosów? Jaka jest skuteczność transplantacji włosów i kto powinien zdecydować się na zabieg?

Czym jest i na czym polega przeszczep włosów?

Przeszczep włosów jest chirurgiczną procedurą medyczną, która ma na celu przeniesienie włosów z obszarów, w których są one gęste i mocne do obszarów, gdzie występuje łysienie. Przebieg zabiegu przeszczepu włosów jest zależny od stopnia łysienia, typu włosów pacjenta, a także od innych czynników. W trakcie zabiegu przeszczepu, jednostki włosowe są zbierane z obszarów dawcy jednym z dwóch sposobów. Pierwszym z nich jest usunięcie paska skóry, podzielenie go na mniejsze kawałki z grupami włosów i wszczepienie ich w obszarze docelowym. Drugim sposobem jest pojedyncze zbieranie jednostek włosowych przy zastosowaniu narzędzi mikrochirurgicznych. Aby włosy mogły zostać wszczepione w obszar docelowy, muszą zostać stworzone mikrokanały, do których włosy zostaną wprowadzone. Po zabiegu następuje okres rekonwalescencji, a pacjent otrzymuje ścisłe zalecenia dotyczące pielęgnacji przeszczepionych włosów.

Kto powinien skorzystać z zabiegu przeszczepu włosów?

Przeszczep włosów może być rozważany przez osoby, które doświadczają problemów z łysieniem i spełniają określone kryteria. Najczęstszą formą łysienia u mężczyzn jest androgenowe łysienie męskie. Dla osób cierpiących na tę przypadłość przeszczep włosów może okazać się jedynym rozwiązaniem. Co więcej, podobne schorzenie dotyka także kobiety. Poza łysieniem androgenowym, wskazaniem do zabiegu przeszczepu włosów są np. blizny pourazowe czy pooperacyjne. Przeszczep włosów mogą rozważyć także osoby, które nie uzyskały satysfakcjonujących rezultatów z innych metod leczenia łysienia, takich jak leki czy terapie laserowe.

Pielęgnacja po przeszczepie włosów

Przeszczepione włosy wymagają specjalnej pielęgnacji. Pielęgnacja po przeszczepie włosów odgrywa istotną rolę w procesie gojenia się oraz uzyskiwania optymalnych rezultatów. Przez pierwsze kilka dni po zabiegu należy unikać mycia głowy. Po kilku dniach głowę można umyć, stosując łagodne i bezzapachowe szampony bez silnych substancji chemicznych w składzie. Unikać należy także działania słońca, gdyż promieniowanie UV jest szkodliwe dla skóry głowy po przeszczepie. W pierwszych dniach po zabiegu należy unikać zbyt intensywnego wysiłku fizycznego, który powodowałby zwiększenie przepływu krwi do skóry głowy. Niezalecane jest także palenie tytoniu i nadmierne spożycie alkoholu, gdyż substancje te znacząco spowalniają proces gojenia.

Skuteczność zabiegu transplantacji włosów

Skuteczność wykonania zabiegu przeszczepu włosów jest bardzo wysoka. Po zabiegu pacjent może cieszyć się równomiernym, gęstym owłosieniem, co ma znaczenie nie tylko dla wyglądu, ale przede wszystkim dla samopoczucia psychicznego i poczucia pewności siebie. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, jest więc bezbolesny. Wysoka skuteczność przeszczepu włosów sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na jego przeprowadzenie. Więcej informacji dostępnych jest na stronie: https://przeszczczepywlosow.pl/.