Przejdź do treści

Masturbacja, korzyści i skutki uboczne

Czas czytania: 3 minut

Masturbacja jest powszechną czynnością. To naturalny i bezpieczny sposób na odkrywanie swojego ciała, odczuwanie przyjemności i uwalnianie narastającego napięcia seksualnego. Występuje wśród ludzi wszystkich środowisk, płci i ras.

Pomimo mitów, nie ma fizycznie szkodliwych skutków ubocznych masturbacji. Jednak nadmierna masturbacja może zaszkodzić twojemu związkowi i życiu codziennemu. Poza tym jest zabawną, normalną i zdrową czynnością.

Skutki uboczne masturbacji

Masturbacja nie ma żadnych szkodliwych skutków ubocznych. Jednak niektórzy mogą czuć się winni z jej powodu lub mieć problemy z przewlekłą masturbacją.

Masturbacja i poczucie winy

rak jąder

Niektórzy mogą czuć się winni po masturbacji z powodu przekonań kulturowych, duchowych lub religijnych.

Masturbacja nie jest ani zła, ani niemoralna, ale nadal możesz usłyszeć, że sprawianie sobie przyjemności jest „brudne” i „wstydliwe”.

Jeśli czujesz się winny z powodu masturbacji, porozmawiaj z kimś, komu ufasz, dlaczego tak się czujesz i jak możesz przejść przez to poczucie winy. Terapeuci specjalizujący się w zdrowiu seksualnym mogą być dobrym źródłem informacji.

Uzależnienie od masturbacji

Niektórzy mogą rozwinąć uzależnienie od masturbacji. Możesz spędzać zbyt dużo czasu na masturbacji, jeśli powoduje ona:

 • pomijanie swoich obowiązków lub codziennych czynności
 • masturbujesz się w pracy lub szkole
 • odwołujesz plany, np. spotkania z przyjaciółmi lub rodziną
 • przegapiasz ważne wydarzenia towarzyskie

Uzależnienie od masturbacji może zaszkodzić twoim związkom i innym częściom twojego życia. Nadmierna masturbacja może przerwać twoją pracę lub naukę, co może obniżyć wydajność.

Może również zaszkodzić twoim związkom i przyjaźniom, ponieważ nie spędzasz z bliskimi tyle czasu, ile kiedyś lub nie zwracasz uwagi na ich potrzeby.

Jeśli martwisz się, że jesteś uzależniony od masturbacji, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub psychologiem o sposobach ograniczenia masturbacji.

Terapia poprzez rozmowę może pomóc w radzeniu sobie z uzależnieniem. Możesz także ograniczyć masturbację zastępując ją innymi czynnościami.

Następnym razem, gdy będziesz mieć ochotę się masturbować, spróbuj:

 • iść pobiegać
 • zadzwonić do znajomych
 • spotkać się z przyjaciółmi
 • pójść na spacer

Czy masturbacja powoduje zmniejszenie wrażliwości seksualnej?

para

W przypadku kobiet z dysfunkcjami seksualnymi zwiększona stymulacja, w tym masturbacja może zwiększyć pożądanie i wrażliwość seksualną.

Dwa badania z 2009 roku wykazały, że używanie wibratorów wśród kobiet i mężczyzn wiąże się ze wzrostem pożądania, podniecenia i ogólnych funkcji seksualnych. Kobiety zgłaszały również wzrost nawilżenia, podczas gdy mężczyźni lepszą erekcję.

Masturbacja może wpływać na wrażliwość podczas seksu u mężczyzn ze względu na ich technikę. Badania wykazały, że zbyt mocny chwyt na penisie podczas masturbacji może zmniejszyć czucie.

Eksperci ds. zdrowia seksualnego zalecają zmianę techniki podczas masturbacji, aby przywrócić poziom wrażliwości podczas seksu.

Korzyści z masturbacji

Masturbacja to zdrowa aktywność seksualna. Ma wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Istnieją ograniczone badania dotyczące korzyści płynących z masturbacji, ale istnieją badania dotyczące stosunku płciowego i stymulacji.

Badania i raporty sugerują, że stymulacja seksualna, w tym stymulacja poprzez masturbację, może pomóc:

 • złagodzić nagromadzony stres
 • polepszyć sen
 • poprawić nastrój
 • zrelaksować się
 • poczuć przyjemność
 • złagodzić skurcze
 • uwolnić napięcie seksualne
 • polepszyć seks
 • lepiej zrozumieć swoje pragnienia i potrzeby

Pary mogą również wzajemnie się masturbować, aby poznać różne pragnienia, a także uniknąć ciąży. Zadowolenie z siebie pomaga również zapobiegać infekcjom przenoszonym drogą płciową.

Masturbacja zmniejsza ryzyko raka prostaty

starszy

Niektóre badania sugerują, że regularny wytrysk może obniżyć ryzyko raka prostaty, chociaż lekarze nie są do końca pewni, dlaczego.

Badanie z 2016 roku wykazało, że ryzyko raka prostaty zmniejszyło się o około 20% u mężczyzn, którzy mieli wytrysk co najmniej 21 razy w miesiącu. Badanie z 2003 r. wykazało również podobny związek między częstym wytryskiem a niższym ryzykiem raka prostaty.

Nie ma jednak dowodów na to, że regularne wytryski chronią przed zaawansowanym rakiem prostaty.

Masturbacja podczas ciąży

Zmiany hormonalne w czasie ciąży powodują, że niektóre kobiety w ciąży odczuwają zwiększone pożądanie seksualne. Masturbacja to bezpieczny sposób na uwolnienie napięcia seksualnego w czasie ciąży.

Samozadowolenie może też złagodzić objawy ciąży, takie jak ból w dole pleców. Możesz odczuwać łagodne, nieregularne skurcze lub skurcze Braxtona-Hicksa podczas i po orgazmie.

Powinny zniknąć. Jeśli skurcze nie znikają i stają się bardziej bolesne i częstsze, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Masturbacja może nie być bezpieczna dla kobiet z ciążami wysokiego ryzyka. Dzieje się tak, ponieważ orgazm może zwiększyć twoje szanse na poród.

Podsumowanie

Masturbacja to zdrowy, naturalny i bezpieczny sposób na dbanie o siebie i poprawę zdrowia.

Może przynieść wiele korzyści dla twojego umysłu i ciała. Pomimo możliwości uzależnienia nie ma szkodliwych skutków ubocznych.

Ciesz się swoim ciałem bez poczucia winy i wstydu. Porozmawiaj z terapeutą lub kimś, komu ufasz, o jakichkolwiek negatywnych uczuciach, które posiadasz.