Spis treści
Dzisiaj niewiele osób docenia prozdrowotne działanie ziół. Tymczasem nasze babcie wytwarzały z nich różne nalewki, kosmetyki i maści, które miały wspomagać organizm w walce z wszelkimi dolegliwościami lub po prostu zwiększać odporność i zapobiegać chorobom. Warto powracać do tej tradycji i w rozsądny sposób korzystać z dóbr natury. Sprawdź jakie korzyści dla organizmu może przynieść stosowanie produktów z piołunu.
Nalewka z piołunu – właściwości
Piołun to powszechnie występująca roślina, która potrafi przetrwać w niemal każdych warunkach. Można spotkać ją w Polsce, w innych krajach Europy, ale również w Azji czy w Afryce. Piołun ma wiele innych powszechnych nazw. Określa się go czasem jako absynt, wermut czy pańskie ziele. Znali go już starożytni, pierwotnie służył przede wszystkim jako przyprawa, a z czasem zaczęto doceniać jego liczne właściwości prozdrowotne. Ziele to ma srebrnozielone łodygi i bulwiaste kwiaty. Czas zbiorów najczęściej przypada w kwietniu. Z piołunu można sporządzać napary, nalewki lub olejki, które zamówisz tutaj: https://www.sklephildegarda.pl/pl/p/OLEJEK-PIOLUNOWY-50ml/681.
Nalewka z piołunu na co pomaga
Piołun to także składnik różnych trunków. Przyrządza się z niego wysokoprocentowy absynt, ale właściwości prozdrowotne mają przede wszystkim nalewki przygotowywane według receptur znanych od pokoleń. Św. Hildegarda z Bingen zalecała, by kurację piołunem przeprowadzać co roku. Jej zdaniem nalewka z tym zielem ma silne działanie regenerujące i przyczynia się do ogólnej poprawy funkcjonowania organizmu osłabionego po zimie. Nalewka z piołunu ma działanie oczyszczające, usuwa toksyny, złogi powodujące miażdżycę, a niektórzy twierdzą, że jest również pomocna w walce z pasożytami. Ponadto pobudza krążenie krwi i poprawia ukrwienie różnych narządów, stabilizuje pracę organizmu. Nalewka przyczynia się także do poprawy funkcjonowania układu trawiennego i immunologicznego: https://www.sklephildegarda.pl/Nalewka-piolunowa-BIO-MAITRUNK-zestaw-KURACJA-3szt.
Nalewka z piołunu jak stosować
Mniszka z Bingen zalecała wykonywanie kuracji nalewką z piołunem wiosną, aby zregenerować organizm po zimie i przygotować go do kolejnego sezonu jesiennego. Taka kuracja trwa kilka miesięcy. Zaleca się spożywanie do 60 ml napoju (zwykle ok. 25 ml) na czczo, co 2-3 dni. W trakcie kuracji spożywa się trzy butelki nalewki w okresie od maja do października.
Nalewka i olejek z piołunu – zastosowanie
Odpowiednio stosowana nalewka może mieć szereg właściwości prozdrowotnych, ale warto również zwrócić uwagę na olejek z piołunu. On także znalazł zastosowanie w medycynie św. Hildegardy z Bingen. Mniszka zalecała stosowanie olejku przy dolegliwościach w klatce piersiowej oraz podczas problemów z kaszlem. Jest pomocny także podczas zapalenia oskrzeli i grypy, ma również działanie kojące. Stosowanie olejku jest bardzo proste. Należy nanieść na dłoń kilka kropli, a potem wmasować w klatkę piersiową i boki. Warto wykonać taki masaż przed snem, żeby porządnie rozgrzać organizm na noc.
Piołun przeciwwskazania
Piołun może wywoływać alergie u dzieci, dlatego przed zastosowaniem olejku piołunowego należy wykonać test na skórze z jedną kroplą olejku. Z kolei nalewka z piołunem nie jest przeznaczona dla dzieci, kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią.
Nalewka z piołunu – gdzie kupić
Jeśli nalewka i olejki z piołunu mają mieć rzeczywiście dobry wpływ na zdrowie, trzeba stosować produkty sporządzane według oryginalnych, sprawdzonych receptur. Najbezpieczniej zamawiać olejki i nalewki w sklepie z żywnością hildegardiańską. Takie sklepy prowadzą sprzedaż online, a w ofercie mają produkty dobrze sprawdzone pod kątem jakości.
Kuracja nalewką piołunową może przyczynić się do wzmocnienia organizmu po sezonie jesienno-zimowym, jeśli będzie stosowana według zaleceń procudenta. Nalewkę można sporządzać samemu, ale o wiele wygodniej zamówić gotowy produkt w sprawdzonym sklepie on-line.