Przejdź do treści

Ochota na ogórki kiszone w ciąży, co jest powodem?

Czas czytania: 3 minut

Jeśli jesteś w ciąży, z pewnością słyszałaś dziesiątki dowcipów o zachciankach na ogórki i nie bez powodu, szacuje się, że około 50-90% kobiet je ma. Ogórki kiszone to jedno z ulubionych dań ze względu na ich słony smak i atrakcyjną chrupkość.

Ogórki w ciąży a nauka

Historie zachcianek u kobiet w ciąży przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Prawdopodobnie słyszałaś, jak twoja mama mówiła: „Kiedy byłam w ciąży, marzyłam o kiszonych ogórkach codziennie o 23:00 jak w zegarku!” – i teraz możesz doświadczyć tego samego.

Hormony

Gwałtowne wahania poziomu hormonów w czasie ciąży mogą odpowiadać za łaknienie, chociaż badania w tej dziedzinie są wciąż skąpe.

W drugim trymestrze większość kobiet w ciąży przyzwyczaja się do hormonów, gdy poranne mdłości ustępują, a łaknienie osiąga szczyt.

Jedna z teorii głosi, że łaknienie jest naturalną reakcją organizmu na powrót do zdrowia po słabym apetycie i porannych mdłościach.

Chociaż nie ma dowodów na to, że zmniejszona wrażliwość na sól wpływa na hormony. Głód może wpływać na zachowanie, ponieważ słone potrawy mogą być bardziej atrakcyjne w smaku.

Niedobory składników odżywczych

Istnieje mit, że wzrost zapotrzebowania na sód wraz z objętością krwi w czasie ciąży i pragnieniem ogórków oznacza niedobór tego minerału.

Na przykład zapotrzebowanie na żelazo wzrasta do 27 mg dziennie, aby wspomóc wzrost płodu, w porównaniu z 18 mg u dorosłych kobiet.

Wzrasta również zapotrzebowanie na cynk, kwas foliowy, jod i białko. Doprowadziło to do hipotezy, że głód jest reakcją organizmu na niedobór tych ważnych składników odżywczych.

Pokarmy o niskiej zawartości składników odżywczych, wysokiej zawartości soli i tłuszczów, takie jak marynaty, lody, czekolada i pizza, były najczęściej zgłaszanymi zachciankami. Dlatego jest mało prawdopodobne, aby apetyt na ogórki był związany z niedoborami składników odżywczych.

Kulturowe postrzeganie zachcianek

Innym czynnikiem wpływającym na apetyt w czasie ciąży to, jak różne kultury podchodzą i postrzegają jedzenie.

Dzieje się tak, ponieważ kultura odgrywa ważną rolę w naszych nawykach żywieniowych. Podczas gdy ogórki są popularne podczas ciąży w Polsce, ryż jest najczęstszą zachcianką wśród kobiet w ciąży w Japonii.

Możliwe, że ciągłe mówienie o ogórkach sprawia, że ​​odczuwasz te same pragnienia, co Twoje koleżanki w ciąży.

Skutki jedzenia ogórków kiszonych w ciąży

Jedzenie ogórków kiszonych podczas ciąży może mieć wiele skutków zdrowotnych, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Chociaż doskonale gasi pragnienie, ogórki kiszone nie powinny być uważane za zdrową żywność.

Bogate w sód

Ogórki kiszone są przede wszystkim atrakcyjne ze względu na ich słony smak. Są bogate w sód, minerał niezbędny do utrzymania równowagi wodnej. Jednak większość osób przekracza zalecenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynoszące 2000 mg dziennie dla kobiet w ciąży.

Zbyt duża ilość sodu może powodować zatrzymanie wody w organizmie i zwiększać ryzyko wysokiego ciśnienia krwi podczas ciąży. Zaspokajanie pragnienia ogórkami jest w porządku, ale rób to z umiarem i uważaj, aby nie spożywać zbyt dużo sodu.

Zawartość witamin

Ogórki kiszone są pełne witamin, a jedna porcja zawiera 15% dziennej zalecanej ilości witaminy K dla kobiet w ciąży. Ta witamina pomaga w krzepnięciu krwi i utrzymuje mocnych kości

Dodatkowo sok z ogórków kiszonych dostarcza sporą dawkę witaminy C, która wspomaga wzrost tkanek i rozwój odporności.

Jednak wysoka zawartość sodu w ogórkach kiszonych sprawia, że ​​tej przekąski nie należy spożywać w nadmiarze.

Czy jedzenie ogórków kiszonych w czasie ciąży jest bezpieczne?

Całkowicie bezpieczne jest spożywanie większości rodzajów marynat w umiarkowanych ilościach podczas ciąży. Należy jednak unikać domowych marynat, ponieważ zwiększają ryzyko rozwoju szkodliwych bakterii, takich jak Listeria, które mogą prowadzić do poważnych powikłań podczas ciąży

Kobiety w ciąży są 10 razy bardziej narażone na zarażenie Listerią niż pozostali ludzie. Dlatego najlepiej jest unikać domowych marynat.

Zamiast tego wybierz ogórki kupowane w sklepie, które są bezpieczne w czasie ciąży.

Jeśli chcesz cieszyć się ogórkami kiszonymi w czasie ciąży, pamiętaj o tych wskazówkach:

  • Szukaj informacji na etykietach o obniżonej zawartości sodu, aby zmniejszyć zużycie soli.
  • Porównaj informacje o wartościach odżywczych różnych produktów, wybierając marki o niskiej zawartości sodu i cukru
  • Kupuj też ogórki konserwowe w occie. Były pasteryzowane, aby zabić wszystkie bakterie.
  • Postępuj zgodnie z instrukcjami przechowywania na etykiecie. W zależności od metody produkcji ogórki po otwarciu mogą wymagać przechowywania w lodówce, aby zapobiec zepsuciu. Tak czy inaczej, zawsze przechowuj słoik szczelnie zamknięty.
  • Zawsze używaj sztućców do wyjmowania ogórków ze słoika, zamiast palców, aby zmniejszyć ryzyko wprowadzenia szkodliwych bakterii.

Podsumowanie

Jeśli jesteś w ciąży i masz ochotę na ogórki kiszone, nie jesteś sama, ale przyczyna tych zachcianek pozostaje tajemnicą naukową.

Zmiany smaku i zapachu mogą być częściowo odpowiedzialne za apetyt na ogórki, a także czynniki kulturowe.

Głód jest normalną częścią ciąży. Chociaż pragnienie ogórków nie mówi nic o płci twojego dziecka i może nie wskazywać na niedobór składników odżywczych.

Tylko pamiętaj, aby ogórki kiszone jeść z umiarem, aby zmniejszyć spożycie sodu i połącz je ze zbilansowaną dietą.