Spis treści
Badania prostaty, wykonywane nawet jeśli nie ma żadnych objawów chorobowych, należą obecnie do standardu opieki nad mężczyznami. Nad wizytami profilaktycznymi często czuwają lekarze rodzinni i kiedy przyjdzie na to pora, odsyłają do właściwego specjalisty. Po czym poznać, że z prostatą się coś dzieje i trzeba przyspieszyć konsultację lekarską?
Prostata – najczęstsze objawy
Schorzenia prostaty nie zawsze dają jasne i pewne objawy – zwłaszcza na początku choroby. Poza tym symptomy mogą narastać powoli, przez co niejako łatwiej przyzwyczaić się do ich obecności i trudniej stwierdzić, że coś się zmieniło.
Problemy z prostatą często ujawniają się jako zmiany w oddawaniu moczu. Przez gruczoł krokowy przebiega początkowy odcinek cewki moczowej i wszystkie stany chorobowe przebiegające z obrzękiem gruczołu, powiększeniem komórek lub zwiększeniem ich liczby wpływają na ilość i jakość opróżnień pęcherza.
Bardzo często pierwszym objawem chorób prostaty jest nocny częstomocz – musisz wstawać kilka razy nocy, żeby opróżnić przepełniony pęcherz. Inne dolegliwości to trudności z rozpoczęciem mikcji, wydłużenie czasu oddawania moczu, osłabiony strumień moczu, wyciek moczu kroplami i ból lub pieczenie pojawiające się podczas oddawania moczu. [1]
Stany zapalne gruczołu krokowego przebiegają z ogólnym osłabieniem, gorączką i bólem w podbrzuszu. Do tego może dołączyć obecność krwi w moczu lub spermie.
Leczenie prostaty – do jakiego lekarza pójść?
Już od pierwszych objawów nie zwlekaj z konsultacją lekarską. Nie zawsze będzie konieczne włączenie leczenia farmakologicznego, ale warto być pod okiem specjalisty, który będzie bacznie obserwował Twój stan zdrowia. Jeśli podejrzewasz u siebie problemy z prostatą, umów się do urologa.
Leczenie chorób prostaty
Schorzenia gruczołu krokowego wpływają nie tylko na pracę komórek produkujących składniki nasienia, ale także na sprawność opróżniania pęcherza. Brak diagnozy chorób prostaty i niepodejmowanie ich leczenia stwarza ryzyko zamknięcia światła cewki moczowej i zatrzymania moczu w pęcherzu.
Stosuj się do zaleceń lekarskich i jeśli konieczne jest leczenie prostaty, nie wahaj się. Postępowanie będzie zawsze dobrane tak, żeby miało jak najwyższą skuteczność. Stany zapalne prostaty z dużym prawdopodobieństwem będą leczone lekami przeciwbakteryjnymi. Na objawy przerostu prostaty można działać farmakoterapią i zabiegowo. Zazwyczaj zaczyna się od stosowania leków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym i obniżającym napięcie mięśniówki gładkiej dróg moczowych. Są to m.in. preparaty roślinne zawierające wyciąg z owoców boczni piłkowanej i doustne alfablokery i inhibitory enzymu 5-alfareduktazy.
Przy bardziej zaawansowanych etapach przerostu prostaty i w chorobach nowotworowych konieczne jest leczenie zabiegowe polegające na usunięciu prostaty – częściowo lub całkowicie. [2]
Objawy ze strony prostaty to nie tylko uciążliwy problem, ale oznaka, że Twoje zdrowie może być zagrożone. Konsultacja z lekarzem powinna być Twoją pierwszą reakcją na wszystko, co Cię zaniepokoi.
Bibliografia
[1] „Objawy ze strony dolnych dróg moczowych. Sposób postępowania u mężczyzn w starszym wieku”. Dostęp: 17 styczeń 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.mp.pl/social/article/131185
[2] T. Cai, Y. Cui, S. Yu, Q. Li, Z. Zhou, i Z. Gao, „Comparison of Serenoa repens With Tamsulosin in the Treatment of Benign Prostatic Hyperplasia: A Systematic Review and Meta-Analysis”, Am J Mens Health, t. 14, nr 2, s. 1557988320905407, mar. 2020, doi: 10.1177/1557988320905407.