Przejdź do treści

Czy sikanie po seksie jest konieczne?

Czas czytania: 2 minut

Sikanie po seksie może pomóc w wypłukaniu bakterii z cewki moczowej, co może zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakażenia układu moczowego (ZUM). Nie jest to konieczne samo w sobie, ale jest pomocne. Może pomóc również w zapobieganiu infekcjom dróg moczowych (UTI). Do ZUM dochodzi, gdy bakterie dostają się do dróg moczowych, zwykle przez cewkę moczową, i przemieszczają się do pęcherza.

Jeśli jesteś kobietą, cewka moczowa – otwór, przez który uwalniany jest mocz – znajduje się blisko otworu pochwy. Jeśli jesteś mężczyzną, cewka moczowa uwalnia zarówno mocz, jak i nasienie – choć nie w tym samym czasie.

Czy ta zasada dotyczy wszystkich?

Sikanie po seksie nie jest złym pomysłem, ale niektórzy mogą odnieść większą korzyść ze zmniejszonego ryzyka zakażenia układu moczowego.

Jeśli jako kobieta jesteś podatna na zakażenia układu moczowego, największe korzyści może przynieść sikanie po stosunku. Droga z cewki moczowej do pęcherza jest krótka, więc bakterie nie muszą podróżować daleko, aby wywołać ZUM.

Gdy nie jesteś podatna na zakażenia dróg moczowych, sikanie po stosunku może nie być tak ważne, ale nie zaszkodzi.

Sikanie po stosunku jest najmniej korzystne dla mężczyzn. Dzieje się tak dlatego, że cewka moczowa jest znacznie dłuższa. Bakterie muszą podróżować znacznie dalej, aby spowodować zakażenie.

A co jeśli nie uprawiasz seksu penetrującego?

Wtedy wszystko będzie jasne. Ty lub Twój partner możecie dotykać dowolnego miejsca na sromie, nie martwiąc się o zwiększenie ryzyka ZUM.

Jest jednak wyjątek, jeśli partner uprawia seks oralny, który koncentruje się na kontakcie oralnym z łechtaczką (która znajduje się bardzo blisko ujścia cewki moczowej), bakterie mogą zostać wypchnięte z jamy ustnej i języka do cewki moczowej.

Jak szybko po seksie trzeba iść zrobić siku?

Najlepiej byłoby, gdybyś oddała mocz w ciągu 30 minut od stosunku, aby zwiększyć szanse zapobiegania zakażeniu. Im szybciej tym lepiej.

Czy sikanie może pomóc w zapobieganiu ciąży?

Sikanie nie zapobiegnie ciąży, nawet jeśli nastąpi kilka sekund po wytrysku.

Podczas stosunku pochwowego sperma zostaje uwolniona do kanału pochwy. Mocz jest uwalniany z cewki moczowej. To dwa zupełnie odrębne systemy. Innymi słowy, wypuszczenie moczu z cewki moczowej nie spowoduje wypłukania niczego z pochwy.

Jeśli nasienie dostało się do pochwy, nie ma już odwrotu. Plemnik już przemieszcza się w górę, próbując zapłodnić komórkę jajową.

A co jeśli próbuje zajść w ciążę?

Kiedy próbujesz zajść w ciążę, niektórzy eksperci medyczni mogą sugerować odczekanie kilku minut przed wstaniem po seksie. Uważa się, że pomaga to ułatwić plemnikom w ostatniej drodze do macicy.

Jednakże większość skutecznych pływaków już pracuje, niezależnie od tego, czy leżysz płasko, czy nie.

Nie zaszkodzisz swoim szansom na poczęcie, jeśli natychmiast potem pójdziesz się wysikać.

A co z chorobami przenoszonymi drogą płciową i innymi infekcjami?

Sikanie po seksie może pomóc w wypłukaniu bakterii powodujących UTI, ale nie zapobiegnie zarażeniu się infekcją przenoszoną drogą płciową (STI).

A co jeśli nie chce mi się sikać po seksie?

Jeśli nie musisz siusiać, ale wiesz, że powinnaś, pomocne może okazać się:

  • Pij więcej wody. Im więcej pijesz, tym bardziej rozciąga się Twój pęcherz. Im bardziej się rozciąga, tym większe jest prawdopodobieństwo, że poczujesz potrzebę siusiu. Wypicie połowy lub całej szklanki wody zaraz po stosunku może pomóc w rozregulowaniu pęcherza.
  • Wypróbuj wskazówki dźwiękowe lub wizualne. Na przykład oglądanie lub słuchanie płynącej wody może pomóc w stymulacji pęcherza.
  • Usiądź w toalecie na kilka dodatkowych minut. Poświęcenie kilku chwil dla siebie może zachęcić pęcherz do rozluźnienia się i uwolnienia zawartości.

Podsumowanie

Sikanie po seksie może pomóc zmniejszyć ryzyko zakażenia układu moczowego. Połącz to z odpowiednim nawodnieniem i regularnymi wizytami w łazience, a ryzyko może spaść jeszcze bardziej.