Przejdź do treści

Refluks i zgaga w ciąży- przyczyny i przeciwdziałanie

Czas czytania: 3 minut

Refluks i zgaga w ciąży to dolegliwości, które przeszkadzają wielu kobietom. Pewnie szukasz odpowiedzi na pytanie jak je zatrzymać oraz co zrobić, aby nie zaszkodzić swojemu dziecku. Poniżej znajdziesz wszelkie informację, które powinnaś poznać.

Zgaga w ciąży, co jest przyczyną?

Podczas trawienia pokarm przemieszcza się w dół przełyku, przez zastawkę mięśniową zwaną dolnym zwieraczem przełyku i do żołądka.

Zastawka jest mięśniem między przełykiem a żołądkiem. Otwiera się, aby przepuścić jedzenie i zamyka się, aby powstrzymać powrót kwasów żołądkowych.

Kiedy masz zgagę lub refluks żołądkowy, zastawka rozluźnia się na tyle, aby kwas żołądkowy mógł wznieść się do przełyku. Może to powodować ból i pieczenie w okolicy klatki piersiowej.

W czasie ciąży zmiany hormonalne mogą wpływać na rozluźnienie mięśni przełyku. Powoduje to, że więcej kwasów może przedostać się z powrotem, szczególnie podczas leżenia lub po zjedzeniu dużego posiłku.

Ponadto, gdy płód rośnie w drugim i trzecim trymestrze, a macica rozszerza się, aby dostosować się do tego wzrostu, żołądek jest pod większym ciśnieniem. Może to spowodować cofnięcie się pokarmu i kwasu do przełyku.

Zgaga jest częstym zjawiskiem u większości ludzi, ale niekoniecznie oznacza to, że jesteś w ciąży.

Czy ciąża powoduje zgagę?

Ciąża zwiększa ryzyko zgagi lub refluksu żołądkowego. W pierwszym trymestrze mięśnie przełyku wolniej wpychają pokarm do żołądka, a opróżnianie żołądka trwa dłużej.

Daje to organizmowi więcej czasu na wchłonięcie składników odżywczych potrzebnych płodowi, ale może również powodować zgagę.

W trzecim trymestrze wzrost dziecka może wypychać żołądek z normalnej pozycji, co może prowadzić do zgagi.

Jednak każda kobieta jest inna. Ciąża niekoniecznie oznacza, że ​​będziesz mieć zgagę. Zależy to od wielu czynników, w tym fizjologii, diety, codziennych nawyków i ciąży.

Jak zatrzymać zgagę w ciąży?

Zgaga w ciąży może być ograniczona, ale zazwyczaj wiąże się ze zmianami nawyków. Poniższe wskazówki mogą pomóc złagodzić zgagę:

  • Zmniejsz porcje i zwiększ częstotliwość jedzenia
  • Unikaj picia podczas jedzenia. Zamiast tego pij wodę między posiłkami.
  • Jedz powoli i dokładnie przeżuwaj każdy kęs.
  • Unikaj jedzenia na kilka godzin przed snem.
  • Unikaj potraw i napojów, które wywołują zgagę. Jak czekolada, tłuste, pikantne, kwaśne potrawy, owoce cytrusowe i produkty na bazie pomidorów, napoje gazowane i kofeina.
  • Pozostań w pozycji stojącej przez co najmniej godzinę po posiłku. Spokojny spacer może pobudzić trawienie.
  • Noś wygodne, a nie obcisłe ubrania.
  • Utrzymuj zdrową wagę .
  • Śpij na lewym boku. Leżenie na prawym boku spowoduje ustawienie żołądka wyżej niż przełyk, co może prowadzić do zgagi.
  • Żuj gumę bez cukru po posiłkach. Zwiększona ilość śliny może neutralizować kwas powracający do przełyku.
  • Zjedz jogurt lub wypij szklankę mleka, aby złagodzić objawy, gdy się pojawią.

Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed wypróbowaniem nowych metod leczenia.

Bezpieczne leki na zgagę w ciąży

Dostępne bez recepty leki zobojętniające sok żołądkowy, mogą pomóc w radzeniu sobie ze sporadycznymi objawami zgagi. Te wykonane z węglanu wapnia lub magnezu to dobre opcja.

Jednak najlepiej unikać magnezu w ostatnim trymestrze ciąży. Magnez może zakłócać skurcze podczas porodu.

Większość lekarzy zaleca unikanie leków zobojętniających, które zawierają wysoki poziom sodu. Te środki zobojętniające sok żołądkowy mogą prowadzić do gromadzenia się płynu w tkankach.

Należy również unikać wszelkich środków zobojętniających kwas, które zawierają glin na etykiecie, na przykład „wodorotlenek glinu” lub „węglan glinu”. Te środki zobojętniające sok żołądkowy mogą prowadzić do zaparć.

Wreszcie, trzymaj się z dala od leków, takich jak Alka-Seltzer, które mogą zawierać aspirynę.

Zgaga w ciąży a wizyta u lekarza

Jeśli masz zgagę, która często budzi cię w nocy, powraca, gdy tylko przestanie działać środek zobojętniający kwas lub powoduje inne objawy (takie jak trudności w połykaniu, kaszel, utrata masy ciała lub czarne stolce), możesz mieć poważniejszy problem, który wymaga konsultacji.

Lekarz może zdiagnozować u Ciebie GERD. Oznacza to, że zgaga musi być kontrolowana, aby uchronić Cię przed powikłaniami, takimi jak uszkodzenie przełyku.

Lekarz może przepisać leki zmniejszające kwasowość, aby zmniejszyć objawy. Badania wskazują, że leki zwane blokerami H2, pomagają blokować wytwarzanie kwasu i są bezpieczne.

Inny rodzaj leków, zwany inhibitorami pompy protonowej, są stosowane u osób ze zgagą, które nie reagują na inne metody leczenia.

Jeśli martwisz się skutkami leków, koniecznie porozmawiaj ze swoim lekarzem. Może on pomóc w kontrolowaniu objawów, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo nienarodzonemu dziecku.